şükela:  tümü | bugün
  • the adventures of tintin'in en iyi animasyon dalında aday gösterilmeyerek sevenlerini yıkmış ödül töreni olacaktır.tarihteki en başarılı animasyonlardan biriydi halbuki
  • drive'a sadece bir adaylık verilmesi şaşırtmıştır. en azından albert brooks aday gösterilmeliydi.

gönlümüz war horse ile artık.
  • michael fassbender, tilda swinton, albert brooks, çok fena harcanmış akademi tarafından. başka sefere artık.

bir de extremely loud and incredibly close şaka gibi duruyor adaylar arasında.
  • the tree of life'ın bir tane bile ödül almaması gereken tören. inşallah alamaz da malick usta the thin red line kalitesinde film çeker yine.
  • we need to talk about kevin nasılsa es geçilmiştir.
  • rooney mara ödül alsa da milenyum serisinin devamını david fincher çekse. evet bu oscarla ilgili tüm görüşüm bu.
  • sonunda george clooney veya brad pitt'in en iyi erkek ödülünü alacağı tören. yani öyle umuyorum*.
  • adaylar henüz yeni açıklandığından kimse leonardo dicaprio'yla taşkalasını geçmemiş. ama aylar öncesinden leo'nun başlığına aday olmayacağını belirtenlerin ellerinden öpüyorum. hayır, sevdiğim, takip ve takdir ettiğim bir oyuncu ama oscar muhabetlerinde onunla taşkala geçmemek de zor doğrusu.

michael fassbender'ın aday olmaması da gayet normal. zira akademi shame gibi filmleri ve bu filmlerdeki üstün oyuncu performanslarını aday gösterecek raddeye gelmedi. viola davis'in aday olmaması herhalde akademi'nin eleştirilecek bir kaç tarafından bir tanesi, kadının hakkı yendi. ryan gosling de ne ides of march'taki, ne de drive'daki performansıyla aday gösterilmiş. tree of life ve terrence malick'in aday gösterilmesi ise sevindirici. bu arada adayları sunan jennifer lawrence, sana aşık oldum sanırım...

bir süre sonra gelen edit: viola davis adaymış yahu. te allah'ım, gözümüzün önündekini göremiyoruz. neyse viola davis'in aday olduğunu bana haykıran şahıslara teşekkürlerimi buradan iletirim...
  • öncelikle the tree of life sırf dinozor efektlerindeki özensiz çalışması sebebi ile oscar'ı almamalıdır. bir film, bütün olarak güzel olmalıdır. terrence malick'in oscar törenlerine katılmaması reklamı ya da hollywood içinde bulunup hollywood dışı çalışmalar yapma konusundaki uzmanlığından daha fazla öğrenmesi gereken şey budur. filmlerindeki iç ses olayı ile size sahnelerinde düşündürtemediği birçok konuyu zorla düşündürtmeye çalışır. çünkü görsel olarak o kadar kasar ki, konuya odaklanmanız için bi iç sese ihtiyacınız vardır. the thin red line'ın saving private ryan'ın yanında böyle silik kalmasının yegane sebebi budur -ki saving private ryan en iyi görüntü yönetmenliği oscarını da kucaklamıştır. tüm bunlara rağmen the tree of life güzel filmdir. meryl streep eminim gene muhteşem bir iş çıkartmıştır ancak zaten oscar adayı olan the help filmindeki tüm oscarlık performansların da önüne çıkan viola davis heykelciği kucaklamalıdır. hugo nedense hem adı hem de martin scorsese'nin muhteşem filmografisindeki konumu sebebi ile bana acaip itici gelmiştir. bu adam goodfellas ile oscar alamayıp hugo ile alacaksa, hiç almasın. ve lütfen martin, artık robert de niro'yu da tak koluna -ki killer elite denen ortalama filmde de gördük ki de niro'da hala o potansiyel var, adam gibi bir film çek.. hugo ne ya allah aşkına? evet çok iyi film ama senin filmin değil.. gene the help filminde oyunculuklar, senaryo, yönetmen kadar başarılı bir nokta ise thomas newman'ın müzikleridir. bu akademi bu adama oscar vermemek için daha ne kadar bekleyecek merak ediyorum. bunun dışında john williams'ın 2 ayrı filmde birden oscar adayı olması çok sevindirici. oscarı kucaklamamak onu çok fazla etkilemeyecektir ancak 2000'li yılların da en büyük bestecisi olduğunu göstermesi açısından büyük anlamı vardır. bu yıl büyük ihtimalle george clooney ve filmlerinin yılı olacaktır. teknik dallarda konuşmak gerekirse akademinin bu işi, daha ilk bölümüne vermesi gereken oscarı gidip salak ayı animasyonlu the golden compass'a verdikten sonra en azından daha evvel hiç görmediğimiz efektleri gene hiç görmediğimiz gerçekçilikle bize yansıtan transformers* filmine vererek sonuçlandırması en büyük dileğim. animasyon dalında the adventures of tintin gönüllerin oscarını almış gözüküyor, sebebi ise animasyon tarzı filmlerin çekilme tekniklerinin dışında bir teknikle çekiliyor olması. daha evvel a christmas carol , beowulf ve the polar express'in oscarı kucaklayamamasının sebebi de budur. her sene bu tarz 3-5 film çekildiğine göre verilen emeğin görmezden gelinmemesi için akademinin yeni bir dal yaratması daha mantıklı gibi geliyor. bu yüzden bu senenin galibi açık ara fark ve kalite ile rango gözüküyor ki bu da pek haksız bir ödül sayılmaz..