şükela:  tümü | bugün
 • jennifer lawrence'in sonuna kadar hakederek ödülü aldığı tören. zaten demiştik:
  (bkz: #31681624)
  edit: bazı eziklere kapak olmuş anlaşılan.
 • argo'nun ödül almasının bazılarınca garip karşılandığı tören..

  arkadaşım ne propaganda, ne milliyetçilik.. bütün olay para ve gişe.. bunu anlayamayacak kadar kör olmamalı.. en iyi film oscar'ı 10 izleyicinin (amerikalı'nın) 8'ine hitap eden filmlere verilir genellikle.. geçen yıl bu kuralı bozsa da (the artist) bu böyledir. izlerken ıkınıp sıkınılan (amour), şöhret barındarmayan (beasts of the southern wild) veya anaakımın dışında kalan (life of pi, django unchained) filmler çok zor şans bulur kendine en iyi film kategorisinde.. güzel olmalarına rağmen..

  bunların dışında argo kötü bir film miydi? kesinlikle hayır.. sanırım insanların aklında hala "beniffer" olgusu yer etmiş durumda ve affleck'e hala ciddiyetle bakılmıyor. fakat bu adam good will hunting'le çıktı o sahneye yıllar önce. bu adam gone baby gone gibi bir şahesere imza attı.. ben affleck iyi bir yönetmen, asıl utanılacak olan bu adamın en iyi yönetmen adayı olmamasıdır. ödülü alsın demiyorum ama aday olmalıydı. 7 oscar'a layık görülen bir filmi neredeyse yaratan adamın ödüle aday gösterilmemesidir garip olan.

  bunun dışında kahraman amerikalıların oscar kazanması söylemlerini eğreti buluyorum. biz yedi cihana ders vermekten usanmadığımız filmlerimizi göklere çıkartmasını biliyoruz ama bunu amerika yapınca neden burun kıvırıyoruz? adamların yakın tarihi, kendilerince kahramamanlıkla dolu değil mi? kıbrıs çıkarmasıyla ilgili film yapsak ıyy türk milliyetçiliği mi diyeceğiz, kahramanlık öyküsü mü? olaya hala dünyanın jandarması amerika perspektifinden bakmak sığlıktır. bu eğlence sektörüdür. eğlence sektörü alışılmadık kahramanları sever. çünkü hepimiz içinde bulunduğumuz duruma göre alışılmadık kahramanlar olabiliriz. alışılmadık kahraman yaratan filmler, özdeşleşim kolaylığından dolayı sevilirler. tercih edilirler. kaldı ki sığ bir yaklaşımla; filmi çekenler amerikalılar ile amerika'nın yücelmesinden gocunmak abes kaçar..

  argo ile ilgili düşüncelerimi argo başlığı altında yazacağım ama argo'yu bu kadar kolay yerlere vurmayı haksızlık olarak görüyorum. gerek ben affleck sevmeme akımı, gerek entelektüeldeki amerikan milliyetçiliğine karşı durma zorunluluğu buna egemen belki ama "espionage'da munich'in tırnağı olamaz" diyenler de, o filmdeki yahudi yüceltmesini görmez (ben görenlerden değilim, zira filmleri etnik, milli veya dini eksende okumayı sevmem).

  argo iyi bir filmdir ve kanımca en iyi film oscar'ını haketmiştir. aynı eksende hurt locker içinse tam tersini söyleyebilirim..
 • aynı zamanda brave gibi bence pixar'ın bugüne kadar çektiği en kötü animasyonun ödül aldığı tören olmuştur benim için. tamam argo fena film değildi ama bir django unchained gibi bende "işte budur" şeklinde tepki yaratan bir film de ödülü almadı ya daha da gelmem oscar'a, açık ve net.
 • ses ve görüntü efekti dışındaki tüm tahminlerimin tuttuğu ödül töreni olmuştur.

  (bkz: #32261177)
 • benim icin artik hicbir ozelligi olmayan toren. bundan sonra ozellikle oscar odulu alan hicbir filmi izlemeyecegim. amour'a en iyi yabanci odulunu de vermeseydiniz! sinema egitiminizi, diplomanizi nereden aldiniz ulan?! juri kimlerin adami, hesap verin!

  ayrica hak etmedigin odulu alinca oyle dusersin merdivenlerden iste!

  korler sagirlar, birbirini agirlar odul torenidir artik benim icin.
 • törenle ilgili izlenimler;

  - christoph waltz'ın ödül alması törende en mutlu olduğum andı. sözlüktekiler, "ailemden biri kazanmış gibi sevindim"demiş. ne güzel tarif etmişler, kesinlikle aynı hisleri yaşadım. christoph waltz'un ödül almasıyla benim için misyonunu yerine getirmiş bir tören oldu. ödül açıklandığında kalbim yerinden çıkacak sandım. çok çekişmeli bir daldı. ama biliyoruz ki waltz'ın en iyi erkek oyuncu dalında; samuel l jackson ve leonardo dicaprio'nun en iyi yardımcı erkek oyuncu dalında aday gösterilmesi gerekiyordu. bu haksızlıkları da belirtmeden geçmeyelim. tabi adaylıklar konusunda haksızlığa uğramış başka isimler de var. bu açılardan akademi hayal kırıklığı yarattı. waltz'ın ödül almasını istemeyen ismi lazım değil ntv film "eleştirmenine" (evet tırnak içinde) de kapak olsun. inşallah waltz bir gün en iyi erkek oyuncu oscarını da alır da tekrar kapak olur. alamasa da bu kapak ona yeter zannımca.

  - christoph waltz ile beraber ang lee ve jennifer lawrence'ın oscar alması çok sevindirdi. 3 isme de oscar verileceği yönünde ciddi şüpheler vardı. neyse ki bu şüpheler doğru çıkmadı.

  - en iyi film ödülünü life of pi ya da django unchained alsaydı daha iyi olacaktı. hadi akademi tarantino'yu çok sevmiyor biliyoruz ama en azından life of pi'ye ödül verilebilirdi diye düşünüyorum.

  - törene politikanın, propagandanın bulaşması harbiden çok kötü oldu. bütün dünyanın töreni izlediğini biliyorlar ve herkes en iyi film ödülünün kime verileceğini bekliyorken, tam o reytingin en yüksek olduğu anda beyaz saraya bağlanmak hakikaten rezaletin daniskasıydı. akademi ödüllerini çok aşağı çekti bu durum. hiç ama hiç yakışmadı. obama'nın eşi amerikan halkından, çocuklardan, bu filmlerin öneminden, örnek olmasından falan bahsetti ki filmler "örnek alınsın" diye yapılmak zorunda değil. bu kadar abes ve sanata ters bir konuşma olamazdı. kendimi ulusa sesleniş programı izliyor gibi hissettim. ayrıca; jack nicholson gibi bir efsanenin yanında beyaz saray da ne!! fıs!

  - çok sıkıcı bir törendi. seth macfarlane'in tarzını, konuşmasını, rahatlığını çok çok beğendim, hakikaten klas bir isim ama espiriler kötüydü. özellikle açılış çok ama çok sıkıcıydı. bir kere oscarda müzikal dendi mi hugh jackman gibi efsanevi bir oscar sunucusu örneği var. izleyenler hatırlar. onun yanında çok sönük kaldı müzikal performansı. belki de yazılan müziklerin kötü olmasından.

  - ödül vermek için sahneye çıkan kişilerin zorla espiri yapmasında nasıl bir numara var anlamıyorum. espiriler kötü oluyor, seyirciler de gülmüyor. hala her sunucuya komik bir şeyler söyletmeye çalışıyorlar. eskiden daha komik oluyordu bu replikler. şimdi tebessüm bile ettirmiyor.

  - en iyi yönetmen ve filmin farklı insanlara gitmesini ben hala pek anlayabilmiş değilim. ikisi de birbirinden çok bağımsız değil gibi geliyor bana. ama akademi bunu sıklıkla yapıyor.

  sonuç olarak sıkıcı bir tören oldu, çok çekişmeli dallar olduğundan izlendi izlendiyse de. böyle giderse tören gittikçe önemini kaybedecek. heralde bir dahaki törende pentagona bağlanıp askeri geçiş görüntüleri gösterecekler, pes.

  bu yılki oscar macerası da bu kadar..
 • bu sene tam olarak saçmalamıştır.

  şöyle özetliyeyim.

  her ne kadar biz sevmesek de, akademinin kendi içinde bir mantığı vardır. yani ödülleri kendi mantık silsilesi içinde verir.

  en son örneği ele alalım: the artist filmi. eminim izleyenlerin yarısından fazlası sevmemiştir filmi. fakat yine de akademi kendi içinde bir mantık bularak, sevsek de sevmesek de, bu filmi en iyi film olarak seçmiştir. fakat ardından da eklemiştir, bu film en iyi filmi haketmek için erkek oyuncusu çok iyi oynamış ve en iyi erkek oyuncu ödülünü almıştır. ayrıca film olağanüstü yönetilmiş ve yönetmeni en iyi yönetmen ödülünü almıştır. yetmemiş kostüm dalında en iyi film ödülünü de almıştır...yani biz ne kadar filmi sevmesek de, en iyi film ödülü, ödülünü hakedecek şekilde yanında diğer ödüllerle desteklenmiştir...akademi kendi içerisinde en iyi filme gereken değeri vermiştir, yanında kendine göre mantıklı seçimler yaparak...

  oysa bu seneye geldiğimizde, en iyi filmin akademi tarafından en iyi film olmasını destekleyecek neredeyse hiç bir şey göremiyoruz.

  en iyi erkek oyuncu? başka bir film.
  en iyi yönetmen? başka bir film.
  en iyi kadın oyuncu? başka bir film.
  en iyi yardımcı erkek oyuncu? başka bir film.

  peki en iyi filmi 'en iyi film yapan' her kademeden oyuncusu değilse, yönetmeni de değilse, nedir peki?
  zaten yaşanmış olan senaryosu mu?
  yoksa kurgusu mu?

  özetle, akademi bu sene tam anlamıyla saçmalamıştır.

  verilen en iyi film ödülünün, gerçektende 2012 yılının en iyi filmi olduğunu kendisine bile kabul ettirememiştir.
 • geçmiş yıllara göre daha adaletli bir dağıtım yapmış ödül töreni. ama en iyi filmin argo'ya ve en iyi animasyonun brave filmlerine gitmesini kimseler açıklayamaz.

  (bkz: yönetim istifa)