• her sene sözlükteki ergen ve ergen kalanları görmemizi sağlayan aktivitenin 85.si..

o kadar tatlı ki yorum yapanlar, yazmak zorunda hissediyorlar fikirlerini, academy'i beğenmemeler, dünya beni anlamıyor tripleri... ayrıca academy üyeleri ne anlar ki ekşici piçler dururken bunlar seçiyor? bildiğim kadarıyla bu üyelerin hiçbiri ekşide yazmıyor ve eski yönetmen, oyuncu vs insanlar. çoğu da amerikalı ki amerikalı anlamaz, hülya avşar ve acun ılıcalı sorcaksın kardeşim bunu..

neyse linç edilmemek için sürüye uygun yorum yapayım biraz: argo çok pis, götüm gibi, amerikalılar anlamıyor, politika karıştı, brave bok gibi..bu amerikalılar da bi hoş doğrusu sinema vs vs...son olarak : sinema vcd'den izlenir
  • en iyi film: "argo"
    dan sonrasını okumadığım ödül töreni.

düdüt: he anam argo bi masterpiece.
  • benim için garip sonuçlanmış ödül törenidir.

bir cumartesi sabahı nöbetçiyim işe geliyorum. karaköy'de yolları kapatmışlar, baktım çekim var. bende sandım yine salak böcek dizi çekiyor bizim kanallardan biri. zaten nöbetçiyim, cumartesi sabah kalkmışım ulan dedim "sanki oscar alıcaksınız pezevenkler" ve adamlar hakkaten oscar aldılar, meğerse argo yu çekiyorlarmış.
  • en iyi film ödülünü alan argo'nun hikayesi, ödülü michelle obama'nın, gayri resmi beyaz sarayın, açıklaması usama bin ladin üzerinden cia'ye ye bir teşekkür ödülü olmuştur diye ortaya bir laf attıryor.
  • muhtemelen milyon kişi söylemiştir ama ben de bir yeni baskı yapıyım. şimdiye kadar izlediğim en başarısız skeçlerin sergilendiği oscar töreni olmuştur. dakikalarca kaptan kirk'ün göründüğü sahne de dahil olmak üzere neredeyse hiçbiri güldürmedi. sorun seth mcfarlane'de de değildi bence. metinler çok başarısızdı. tek güldüğüm parça flight filminin kuklalı özeti olmuştur.
  • angelina jolie e brad pitt'i pek göremediğimiz tören oldu. e şimdi ben de brad pitt olsam ben de gitmezdim herhalde
  • ödüllerle ilgili birbiriyle çok alakalı ve bir o kadar da çok tuhaf bir durum var .

birincisi en iyi film ödülünü alan 'argo' filminin genel konusu ile ilgili çok ağır spoiler içeriyor.

--- spoiler ---

argo filminin konusunu herkes az çok biliyor: iranda rehin kalan abd vatandaşı rehineleri (daha doğrusu kanada konsolosluğuna sığınan abd konsolosluğu çalışanlarını) kurtarma operasyonun adı: argo... ve görüntüde 'argo' isimli bir bilim kurgu filmi çekilecek ve iran'dan kurtarılacak olanlar da filmde görev almış gözüken insanlar. bu insanlar iranda film çekmek istiyoruz, yer arıyoruz, inceliyoruz ve gideceğiz diyerek sahte biçimde ülkeye giriş yapmış gösterilecekler ve ülkeden başka ülke pasaportuyla gidecekler... yani o an için dünyada ne çok korkulan ülkeye, üstelik de her bir abd vatandaşının casus olarak görüldüğü ülkeden 'film için yer bakıyorduk, baktık, şimdi de gidiyoruz' ayağına kaçıyorlar. film çekiyoruz görüntüsüyle yapıyorlar bunu. filimin ana hatlarıyla konusu böyle.

--- spoiler ---

gelelim günümüze, gerçeklere ve 85inci oscar ödüllerindeki tuhaf duruma.

85inci oscar ödülleri gerçek adaylarından birisi de belgesel dalında ve '5 kırık kamera' isimli bir belgesel.
    yönetmeni filistinli bir adam: emad burnat.
    şimdi bu adam da belgesel dalında oscar ödülüne aday, dolayısıyla aday olduğu için los angeles'ta yapılacak olan ödül törenine davet ediliyor, normal olarak.
    yani herşey gerçek, senaryo falan diil.
    argo filmindeki gibi 'görüntüde' yapılan bir şey yok. ortada gerçek bir belgesel var. gerçek bir adaylık var. üstelik de abd'li akademi tarafından verilen adaylık var.

haliyle adam ne yapıyor, önce istanbula geliyor, sonra istanbul - los angeles biletini alıyor, üstelik de çocuğuyla birlikte alıyor.
    ailecek geliyorlar yani.
    birlikte ödül almaya gidiyorlar los angelesa
    lax havaalanına iniyor, amaaaaa
    göçmenlik bürosu hemen adamı durduruyor
    sebep?

sebep emad burnat'in oscar ödülleri için geldiklerine inanmıyorlar, alıkoyuyorlar onu.
    görüntüde çekilen bir belgesel değil, gerçek bir belgesel var ortada. gerçek bir oscar adaylığı var, gerçek bir adam var ve yanında da gerçek oğlu var. ellerindeki belgeler falan hepsi gerçek.

ama inanmıyorlar ona, ülkeye girişine izin vermiyorlar
    bir filistinlinin nasıl olup da oscara aday olabilir, inanmıyorlar yani.

asıl oscarlık durum budur bence.

argo margo halt etmiştir bunun yanında.