1. benim icin artik hicbir ozelligi olmayan toren. bundan sonra ozellikle oscar odulu alan hicbir filmi izlemeyecegim. amour'a en iyi yabanci odulunu de vermeseydiniz! sinema egitiminizi, diplomanizi nereden aldiniz ulan?! juri kimlerin adami, hesap verin!

ayrica hak etmedigin odulu alinca oyle dusersin merdivenlerden iste!

korler sagirlar, birbirini agirlar odul torenidir artik benim icin.
  2. en iyi film ödülünü neden michelle obama'nın anons ettiğini anlayamadığım tören olmuştur. orada jack nicholson çıkıyor sahneye, bir iki espri falan yapıyor sonra "şimdi de beyaz saray'a bağlanıyoruz ve karşımızda michelle obama..." sanki altın portakal ödül töreni'nde en iyi film ödülünü emine erdoğan sunuyormuş gibi. içinde %100 olarak bir amerika ve amerikan başkanı imajıyla ilgili bir alt anlam var, yoksa neden sinema sektöründeki bir ödül töreninde bir sinema oyuncusu sahneye çıkıp ödülü amerikan başkanının eşi sunsun ki?
  3. törenle ilgili izlenimler;

- christoph waltz'ın ödül alması törende en mutlu olduğum andı. sözlüktekiler, "ailemden biri kazanmış gibi sevindim"demiş. ne güzel tarif etmişler, kesinlikle aynı hisleri yaşadım. christoph waltz'un ödül almasıyla benim için misyonunu yerine getirmiş bir tören oldu. ödül açıklandığında kalbim yerinden çıkacak sandım. çok çekişmeli bir daldı. ama biliyoruz ki waltz'ın en iyi erkek oyuncu dalında; samuel l jackson ve leonardo dicaprio'nun en iyi yardımcı erkek oyuncu dalında aday gösterilmesi gerekiyordu. bu haksızlıkları da belirtmeden geçmeyelim. tabi adaylıklar konusunda haksızlığa uğramış başka isimler de var. bu açılardan akademi hayal kırıklığı yarattı. waltz'ın ödül almasını istemeyen ismi lazım değil ntv film "eleştirmenine" (evet tırnak içinde) de kapak olsun. inşallah waltz bir gün en iyi erkek oyuncu oscarını da alır da tekrar kapak olur. alamasa da bu kapak ona yeter zannımca.

- christoph waltz ile beraber ang lee ve jennifer lawrence'ın oscar alması çok sevindirdi. 3 isme de oscar verileceği yönünde ciddi şüpheler vardı. neyse ki bu şüpheler doğru çıkmadı.

- en iyi film ödülünü life of pi ya da django unchained alsaydı daha iyi olacaktı. hadi akademi tarantino'yu çok sevmiyor biliyoruz ama en azından life of pi'ye ödül verilebilirdi diye düşünüyorum.

- törene politikanın, propagandanın bulaşması harbiden çok kötü oldu. bütün dünyanın töreni izlediğini biliyorlar ve herkes en iyi film ödülünün kime verileceğini bekliyorken, tam o reytingin en yüksek olduğu anda beyaz saraya bağlanmak hakikaten rezaletin daniskasıydı. akademi ödüllerini çok aşağı çekti bu durum. hiç ama hiç yakışmadı. obama'nın eşi amerikan halkından, çocuklardan, bu filmlerin öneminden, örnek olmasından falan bahsetti ki filmler "örnek alınsın" diye yapılmak zorunda değil. bu kadar abes ve sanata ters bir konuşma olamazdı. kendimi ulusa sesleniş programı izliyor gibi hissettim. ayrıca; jack nicholson gibi bir efsanenin yanında beyaz saray da ne!! fıs!

- çok sıkıcı bir törendi. seth macfarlane'in tarzını, konuşmasını, rahatlığını çok çok beğendim, hakikaten klas bir isim ama espiriler kötüydü. özellikle açılış çok ama çok sıkıcıydı. bir kere oscarda müzikal dendi mi hugh jackman gibi efsanevi bir oscar sunucusu örneği var. izleyenler hatırlar. onun yanında çok sönük kaldı müzikal performansı. belki de yazılan müziklerin kötü olmasından.

- ödül vermek için sahneye çıkan kişilerin zorla espiri yapmasında nasıl bir numara var anlamıyorum. espiriler kötü oluyor, seyirciler de gülmüyor. hala her sunucuya komik bir şeyler söyletmeye çalışıyorlar. eskiden daha komik oluyordu bu replikler. şimdi tebessüm bile ettirmiyor.

- en iyi yönetmen ve filmin farklı insanlara gitmesini ben hala pek anlayabilmiş değilim. ikisi de birbirinden çok bağımsız değil gibi geliyor bana. ama akademi bunu sıklıkla yapıyor.

sonuç olarak sıkıcı bir tören oldu, çok çekişmeli dallar olduğundan izlendi izlendiyse de. böyle giderse tören gittikçe önemini kaybedecek. heralde bir dahaki törende pentagona bağlanıp askeri geçiş görüntüleri gösterecekler, pes.

bu yılki oscar macerası da bu kadar..
  4. bu sene tam olarak saçmalamıştır.

şöyle özetliyeyim.

her ne kadar biz sevmesek de, akademinin kendi içinde bir mantığı vardır. yani ödülleri kendi mantık silsilesi içinde verir.

en son örneği ele alalım: the artist filmi. eminim izleyenlerin yarısından fazlası sevmemiştir filmi. fakat yine de akademi kendi içinde bir mantık bularak, sevsek de sevmesek de, bu filmi en iyi film olarak seçmiştir. fakat ardından da eklemiştir, bu film en iyi filmi haketmek için erkek oyuncusu çok iyi oynamış ve en iyi erkek oyuncu ödülünü almıştır. ayrıca film olağanüstü yönetilmiş ve yönetmeni en iyi yönetmen ödülünü almıştır. yetmemiş kostüm dalında en iyi film ödülünü de almıştır...yani biz ne kadar filmi sevmesek de, en iyi film ödülü, ödülünü hakedecek şekilde yanında diğer ödüllerle desteklenmiştir...akademi kendi içerisinde en iyi filme gereken değeri vermiştir, yanında kendine göre mantıklı seçimler yaparak...

oysa bu seneye geldiğimizde, en iyi filmin akademi tarafından en iyi film olmasını destekleyecek neredeyse hiç bir şey göremiyoruz.

en iyi erkek oyuncu? başka bir film.
    en iyi yönetmen? başka bir film.
    en iyi kadın oyuncu? başka bir film.
    en iyi yardımcı erkek oyuncu? başka bir film.

peki en iyi filmi 'en iyi film yapan' her kademeden oyuncusu değilse, yönetmeni de değilse, nedir peki?
    zaten yaşanmış olan senaryosu mu?
    yoksa kurgusu mu?

özetle, akademi bu sene tam anlamıyla saçmalamıştır.

verilen en iyi film ödülünün, gerçektende 2012 yılının en iyi filmi olduğunu kendisine bile kabul ettirememiştir.
  5. geçmiş yıllara göre daha adaletli bir dağıtım yapmış ödül töreni. ama en iyi filmin argo'ya ve en iyi animasyonun brave filmlerine gitmesini kimseler açıklayamaz.

(bkz: yönetim istifa)
  6. beni rezil etti oscar sonuçları diyenler oluyor bu tören için. arkadaş sen kimsin de rezil oluyorsun demek istiyorum. rahat ol kimseye rezil olmadın. hala eskisi gibi mal bir sözlük nickinden başka bir şey değilsin.

skyfall alır dedim aldı. attığımı vururum yoksa gerisi gazlı tabanca . phuuu.
  7. antalya altın portakal film festivali'nde il valisinin, belediye başkanının, chp başkanının törende sahneye çıkıp ödül vermesini, atp istanbul'da aile ve sosyal politikalar bakanın madalya törenine dalmasını eleştirmiştim, bunun bir kasaba anlayışı olduğunu savunmuştum. özür dilerim. 85. oscar ödüllerinde en iyi film ödülünü abd first lady'si michelle obama sundu.

85. oscar ödül töreni hakkında bilgi verin