şükela:  tümü | bugün
 • basın sitesi - mecidiyeköy arası sefer yapan iett otobüsünün kod numarası.
  sabahları hem basın sitesi hem de mecidiyeköy istikametine doğru kalabalık olur,marmara universitesi bahcelievler kampusune ulaşmak isteyen öğrencilerin kullandığı otobüstür.
 • galaxy-7b kartal-maltepe hattının numarası.
 • (bkz: 256b)
 • normal sartlarda basin sitesi - mecidiyekoy arasini 30-35 dakikalik bir surede gider.
 • sabah bu otobüsü kullananlar şöforün oturduğu cam kenarına otururlarsa (basın sitesi'nden mecidiyeköy'e giderken) sadece yolun 10 dakikasını güneşin geldiği tarafta geçirmekle beraber incirli'den sonra gölgede kalarak rahat yolculuk ederler. işte kutsal bilgi!
 • mecidiyeköy'de bu otobüs durakta beklerken içeri girdiğinizde güneş alan tarafa oturunuz, oturunuz ki otobüs kalktıktan 200 metre sonra u dönüşü yaptığında ve güneş diğer tarafa geçtiğinde siz gölgede olun. bu durum sadece belli bir saat aralığında gerçekleşmiyordu hatırladığım kadarıyla ama açıkçası tam olarak dikkat etmedim ne zaman oluyor diye. daha yakından inceledikten sonra tam olarak açıklamasını yapıcam. işte kutsal bilgi 2!
 • artık tarihin tozlu sayfalarına karışmış, çocukluğumun, öğrenciliğimin ve ameleliğimin cansız şahidi. 23 sene kullanma şerefine nail olduğum caanım otobüsümüz artık basın sitesi-cevizlibağ hattı oldu.
 • durağın en kalablık bekleme kuyruğuna sahipti eskiden bu hat. bu sabah bir baktım saat 07:30 sularında sadece 3-5 kişi var durakta. önce bir gözlerimi ovuşturdum, sonra emektarın sırtına vurdum dostane bir şekilde, "allah senden razı olsun" dedim ve bindim.
 • 85 ve 85a ile tamamlayıcı idi. içlerinden en az kullandığım, ama bundan sonra en fazla kullanmam muhtemel olandı. ancak neden böyle ağıt okunuyor arkasından anlamıyorum. sizi metrobüs'e kavuşturmaya devam edecek işte, yolda da bir sürü farklı farklı otobüs olacağına bir tek metrobüs olacak. bence başarılı bir operasyonla yeni görevine devam etmekte olan emektar otobüstür kendisi. allah iniş takımlarına zeval vermesin....
 • üniversite hayatımda edindiğim ilk arkadaşım...

  tam 2 yıl boyunca her gün sırtındaydım, her sınavıma onunla hazırlandım, hayır dualarıyla gittim okula, omzunda uyudum... bugün, bu dönem ilk kez karşılaştık onunla, tam incirli metrobüs durağının orda. metrobüsten indiğimi anlayınca biraz bozuldu önce ifadesi, sonra ona doğru ilerlediğimi anlayınca heyecanlanıp kızardı. tek eliyle alnını kaşır gibi yapıp tabelasını kapamaya çalıştı... ama biliyordum ben zaten her şeyi. basın sitesi-cevizlibağ yazıyordu artık orda... yanına gittiğimde elimi uzattım. elini anlından indirip sıktı elimi. sonra gülümseyip sarıldım. özlemişim eski kankamı... sonra buyur etti. her zaman oturduğum koltuğunu açtı bana. akbil bastığımda "bırrııbırrııppp" derken sesi biraz boğuktu. belli ki sigarayı arttırmış. oturdum... hiç konuşmadık.. .zaten konuşucak hali de yoktu... o eski atılgan, hızlı, dinamik 85b gitmiş; yerine hantal, ağır, yavaş bir 85b gelmiş. ünverdi'de köprüden sonra sağa saparken tıkandı bi ara. su uzattım birilerinden bulup "oruçluyum, bozmıım şimdi kardeşim" dedi. omzunu sıktım destek olmak adına. gülümsedi mahçup mahçup...

  ineceğim durağa gelip de indiğimde, dönüp arkama şöyle bi baktım. zayıflamış ve güçsüzleşmişti belki ama hala dik başlı, hala delikanlıydı... elimi omzuna atıp "kendine iyi bak dostum" dedim "belki bir daha görüşemeyiz". "anlarım kardeşim" dedi "sen de kendine iyi bak".

  öyle mahzun mahzun gitti sonra. el salladı arkasına bakmadan... ağladım sessizce...

  (bkz: seni unutmayacağım)