şükela:  tümü | bugün
  • aday ol(a)mayanları ile konusulacak bir toren kesinlikle:
    http://youtu.be/esjqq9klj48
  • rush'ın en iyi filme aday olmasını hiçbir zaman beklemediğim tören. zaten adamlar filmi eylül ayında yayınlayarak oscar istemediklerini belli etmiş oldular. en iyi film adaylarına bakıldığında gravity ve captain phillips ekim ayında diğerleri ise kasım sonu ve aralık ayında gösterime girdiler haliyle onlar da adaylık istediği bu kadar belli olan filmler dururken doğru düzgün bir adaylık kampanyası düzenlemeyen bir filme en iyi film adaylığı verecek değil tabii bu filmin çok iyi olduğu gerçeğini değiştirmiyor. tabii bunun yanında özellikle de adayları chris hemsworth'ün sunacağını öğrendiğimden beri daniel brühl'ün aday olmasını veya ses dallarında adaylık alabileceklerini düşünüyordum olmadı. her yıl mutlaka tamamen ihmal edilen bir film oluyor ki bu filmin yönetmeni daha önce oscar kazanmış olamasına rağmen ihmal ettiler o yüzden 0 adaylık herkes için sürpriz oldu. ki zaten bu oscar töreninin değişik olacağı en iyi yabancı film için kısa listenin açıklandığı anda wadjda ve le passe'nin listede olmamasıyla belli olmuştu.
  • bu satılmış akademi ödülleri seremonisine aday filmleri henüz izlememiş olanlar için güzel bir sürpriz paket yaptım seed kardeşliği adına.

paket için mesaj atmanız lazım yalnız. hehe...
  • rush filminin aday olarak gösterilmemesi tek kelime ile skandaldır. sikimin oscar'ı.
  • 2 mart 2014 tarihinde gerçekleşecek olan ödül töreni.

tahminler:

en iyi film: dallas buyers club
    en iyi aktör: matthew mccounaghey
    en iyi aktris: cate blanchet
    en iyi yardımcı erkek: jared leto
    en iyi yardımcı kadın: jennifer lawrence
    en iyi animasyon: frozen
    en iyi müzik: let it go/ happy ama let it go daha ağır basıyor bence

gönül isterdi bu adaylar arasında rush olsaydı onu yazsaydık ama olmadı.
  • son senelerde oscar ödülleri öncesinde filmleri izleme şansı bulamıyordum. bu sene american hustle, captain phillips, dallas buyers club, gravity, 12 years a slave ve the wolf of wall street'i izleyebildim.

daha önce de çokça yazıldığı gibi adaylar arasında rush'ın olmaması tek kelime ile skandal. rush izlediğim 6 aday filmden de daha iyiydi. prisoners da aday fimlerin cogundan iyiydi bence adaylar arasinda yer almaliydi.

izledigim 6 aday filmden en cok the wolf of wall street'i begendim, akademi uyesi olsam oyum bu filme giderdi ama en iyi film odulunu alacagini dusunmuyorum. american hustle ve captain phillips iyi filmler ama oscar seviyesinin altindalar. gravity imax'te izledigim ilk film oldugundan gorselliginden cok etkilenmistim. efekt dalinda odul alir diye dusunuyorum. her ne kadar tum adaylari izlemesem de son yillarda rol aldigi her yapimda goz dolduran matthew mcconaughey, dallas buyers club ile en iyi erkek odulunu alir diye dusunuyorum aslinda daha cok temenni ediyorum. son olarak bence her ne kadar akiciliginda sorunlar olsa da hem gercek hikaye olmasi sebebiyle hem de mesaj kaygisiyla 12 years a slave en iyi film odulunu alir.
  • son yılların en ezik oscar'ı olacaktır.
    sunucusu elen olsa bile yetmeyecektir.
    yine leonardo'ya ödül verilmeyecektir.
    yine köle tüccarları ödüllendirilecektir.
    en çok memesini gösteren amy adams ve en çok siyahi chiwetel ejiofor ödül alacaktır.
    ödül tahminlerini de yakında paylaşmaya başlarız.
  • en iyi film adaylarından nebraska ve philomena hariç hepsini izlediğim(türkiye sinemaları sağolsun korsana teşvik primi veriyor) ve henüz hiçbir favorimin olmadığı tören. hiç bu kadar sıkıcı bir oscar görmedim doğrusu, filmlerin hepsi birbirinden kötü. umarım nebraska ve philomena daha dolu filmler olarak karşımıza çıkar. en iyi erkek oyuncu için matthew mcconaughey'in dallas buyers club ile şansının yüksek olduğunu düşünüyorum ama bruce dern'ü izlemeden konuşmak erken olabilir.

sonradan gelen not: az once nebraska'yi izledim. bruce dern harika bir adam bir kez daha kendine hayran birakti. 6da dalda aday ve yuksek ihtimal eli bos donecek ama benim icin bu oscarin favorisi oldu. umarim bir mucize falan olur da birseyler kaparlar.
  • heyecanla beklenen ödül töreni.
    tahminlerim şöyle;

en iyi film : 12 years a slave
    en iyi yönetmen : alfonso cuaron
    en iyi erkek oyuncu : matthew mcconaughey
    en iyi yardımcı erkek oyuncu : jared leto
    en iyi kadın oyuncu : cate blanchett
    en iyi yardımcı kadın oyuncu : lupita nyong'o
    en iyi orijinal senaryo : american hustle
    en iyi uyarlama senaryo : 12 years a slave
    en iyi animasyon : frozen
    yabancı dilde en iyi film: the great beauty (italya)
  • inanılmayacak bir şey yaptılar.
    daha filmi seyretmeden evvel tom hanks'in saving mr. banks filmiyle aday olacağını düşünüyordum.
    %100'dü benim için.
    tom hanks, walt disney'i canlandıracak ve oscar adayı olmayacak ha?
    tom hanks-walt disney-akademinin seveceği tarzda film üçgeninden bir adaylık çıkmayacak ha?
    ders gibi bir olay resmen; hiçbir şeye kesin gözüyle bakmamalı.