şükela:  tümü | bugün soru sor
 • biz tekirdağlılar için bunun ne demek olduğunu bir bilseniz. sanki bizi evimizden, yuvamızdan ediyorlarmış gibi.

  bu topraklara ait ne varsa teker teker yitiriyoruz.

  trakya'nın anlamı yok oluyor.
 • kolay değil, tam 86 yıl buram buram anason kokan şehrin alamet-i farikası tekirdağ rakisinın üretildiği fabrika, yapılan son operasyonla fişi çekilerek kapatıldı. artık içinde tekirdağ rakı’sının geçtiği cümleler kuramayacağız bugünkü zamana dair...kına yaksınlar!`:http://sarkoyhaber.com.tr/…0/tekirdagda-raki-huznu/`
 • kapısına kilit vurulmayan bir tane fabrika kalmadan rahatlamayacak bunlar.
  özelleştir özelleştir nereye kadar. sonunda bitecek.
 • bu olaya farklı tarafından bakmak da gerekir. bölgede bu rakı fabrikasına üzüm yetiştiren bir dünya çiftçi var. on yıllarca bakılmış üzüm bağları var.
  bunun bir örneğini çanakkalede bulunan konyak fabrikası ve tekirdağda bulunan şarap fabrikası kapandığında yaşamıştık.
  bozcaadada var olan 10.000 dekar üzüm bağının 7.000 dekarı sökülmüş, 3.000 dekar bağ kalmıştı. yerine reisin önerisiyle zeytin dikilmiş ve ağaçların verime durması beş sene almıştı.
  yine herkesin çok severek içtiği karalahna şarabı var ya hah o üzüm konyak üretimi için dikilmiş bir üzüm türüdür ve konyka fabrikası kapanınca tamamına yakını sökülmüş veya karalahna şarabı diye salak bir şarap üretilmiştir.
  bu tip kararlar bölge ekonomisi üzerinde son derece olumsuz etkisi olan, gelir azaltıcı etkisiyle yöresel fakirleşmeyi sağlayan kararlardır.
  bu tip kararların rakı fabrikası kapatıldı yeaaa, sızlanmasından öte sosyal ve ekonomik etkisi korkunçtur.
  o bölgee üzüm üreten üretici ne yapacak?
  ürettiği üzümü sofralık üzüm olarak mı satacak? yoksa reisin talebiyle üzüm suyu mu üretecek veya söküp zeytin mi dikecek yerine?

  akepe'nin böyle bir kararı bölgeyi fakirleştirecektir. dolayısıyla bunun sosyal etkileri ve ekonomik etkileri olacaktır.
  hoş o bölge akepeye oy vermiyor, politik olarak akepe etkilenmeyecektir ama ekonomik olarak yöre halkının etkileneceği kesindir.

  aynı salak olayın türkiyede yüzlerce örneği mevcuttur. her siyasal iktidarın bu tip kararları vardır ve yıkıcı etkileri sonraki yıllarda ortaya çıkmıştır.

  edit: akepeyle ne ilgisi var demişler. 1 mart 2014 yılında özelleştirilmiş bu fabrika. özelleştirme hükümleri içerisinde buranın kapatılmayacağına, işçilerin işten çıkarılmayacağına ilişkin hükümler olması gerekir. o hükümler konulmadıysa veya konuldu ama sonradan iptal edildiyse, karar ekonomik değil siyasi karardır. özelleştirme idaresinin bu tip hükümleri unutması mümkün değildir. bu hükümler konulmadan da satışın mümkün olacağını zannetmiyorum, aksi durumda yöresel ekonomiye çarpan etkisi büyük olacaktır.
 • yerine avm ve konut yapılması planlanıyor. fabrikanın kapatılma gerekçesi olarak şehir içerisinde kalması gösteriliyor. fabrikanın sahibi firma tekirdağ'da yeni bir yere fabrika kurmak yerine fabrikayi manisa'ya taşımayı tercih etmiş durumda.

  tekirdağ rakısı markası devam edecektir ama artık tekirdağ'da üretilmeyen bir tekirdağ rakısı olacak.
 • alaşehir e taşınan fabrika.

  zaten suması alaşehirden tekirdağa gidiyordu. tesis birleştirme galiba.
 • 30 m yukarısında 12 13 sene oturduğum fabrika. gerçekten de anason kokusu çok yoğun yaşanırdı. tabi tekel zamanıyken. ilk özelleştirildiğinde böyle bi bok olacağı belliydi zaten. en büyük suç bizim belediyenin aslında. bi rakı fabrikasına sahip çıkamadınız amk. kaç kere dedi millet alın şunun isim hakkını diye. siz hep sik sok işlerle uğraştınız. yok oraya asfalt buraya mıcır zaten onu da yapamadınız amk. tekirdağ deyince akla bi rakı bi köfte geliyordu. onun da içine sıçıldı. artık kullanılan üzüm değişeceği için aynı tadı da yakalamak zor. valla yazık lan bi rakımız vardı o da gitti. orası yok yaşam kompleksi yok güvenlikli site filan derken değerlenir ama rakı gittikten sonra değerlense kime ne! ulan bi birleşip rakıma dokunma eylemi yapamadık.

  editto: yav arkadaş üzüm değişiyor üzüm. yok nerede üretilirse üretilsin filan. üzümü taşıyamazsın o kadar yol arkadaşım. aynı tadı yakalayamazsın diyoruz.

  editto2: romantiklikle suclayanlar var savunanları. arkadaşım öncelikle tekirdağın yerlisiyim. 2. si yüksek alkollü içki eğitimi aldım. 3.sü orada eskiden çalışan rakı ustası eşimiz dostumuz var. ne romantikliğinden bahsediyorsun?
 • tekirdağ'lı bir çiftçi olarak benim de bişeyler demem lazım gibi. bir arkadaşımız fabrikanın kapanışıyla birlikte çiftçilerin üzümlerini sökeceğini söylemiş haklı olarak.

  biz üzümleri sökeli yıllar oldu. üzümü özel şirketler bu yıl kilosunu 90 kuruşa aldı. 1 lira değil bak 90 kuruş. rakı için semilyon üzümü kullanılır. biz de çeşit çeşit üzüm cinsleri var. şaraplıkta var yemelik, sofralık üzüm de.

  bir yıl bakılıp, emek verilip, masraf yapılıp gözümüz gibi baktığımız üzümü 90 kuruşa veriyoruz.

  bağını bozan çok çiftçi var. rakı fabrikası açıkken de oraya veren çok az kişi vardı. zaten son yıllarda kotasını baya düşürmüştü.

  fabrikaların kapanmaması için gerekenler belli. ama zaten devletin istediği de belli. birden olmadı. yavaş yavaş bitirdi. yavaş yavaş çiftçilik ölüyor sıra hayvancılıkta. dışarıya bağımlı bir ülke olduk.

  dışarıya hiç bir şey satmadan her şeyi alıyoruz. içerideki ana parayı dışarıya veriyoruz. bu düzen bir yere kadar gidecek. illa bir yerde patlak verecek. şu anda ucuz et yiyorum diye sevinen insanlar var. ilerde bütün herşey patlak verdiği zaman görücem hepsini. bakalım nerelere kaçacaklar.
 • artık manisa rakısı olmuştur.