81 entry daha
  • sözlükteki 'tüm adaylar berbat' gibi yorumları çok anlamsız buldum. manchester by the sea ve lion filmlerini beğenmeyenler gitsin şu sıralar ülkemizde kapalı gişe oynayan malum filmi izlesin.
  • en iyi ses kurgusu ve en iyi ses miksajı ödüllerinden en azından birini la la land filminin kazanmaması gerektiğini düşündüğüm ödül töreni. ancak akademi, 2014'teki en iyi ses miksajı ödülünü interstellar ve american sniper gibi olağanüstü ses miksajına sahip filmleri harcayıp bir başka müzikal film olan whiplash'e vermişti. la la land'in bu ödüllerden en az birini kazanması halinde bu sefer harcanacak filmler ise arrival ve hacksaw ridge.

bilimkurgu filmlerinin ses kurgusu ve miksajı oldukça zordur. yoğun aksiyon içeren bir bilimkurgu filminde ise bu işler çok daha zordur. arrival böyle bol aksiyona sahip bir bilimkurgu film değil ama yine de sfx, foley, müzik, diyalog ve atmosfer sesleri birbirine müthiş entegre edilmiş.

savaş filmlerinde de aynı şekilde ses kurgusu ve miksaj işi zulümdür, eziyettir. arrival ile birlikte seslerini en çok beğendiğim diğer film de bir savaş filmi hacksaw ridge. iki filmde de harika işler çıkarılmış. hacksaw ridge'de özellikle diyalog, sfx ve foleyler hem ses kurgusu hem ses miksajı açısından çok başarılıydı.

bana kalsa iki ses ödülünü bu iki film arasında paylaştırırdım ama akademinin son yıllarda müzikalleri ittirme olayını göz ardı edemediğimden la la land'in maalesef iki ses ödülünden birini alacağını düşünüyorum.
512 entry daha
hesabın var mı? giriş yap