şükela:  tümü | bugün
 • putin düşen uçakla ilgili ağzına geleni saymadı. bu çok iyi..

  reis sert ve aşağılar tarzda konuşmadı bu da çok iyi.

  şimdi genele bakınca türkiye rusya'ya yaklaşacak. bu belli oldu.. nükleer santral ihalesi ile başlayan süreç askeri alımlara kadar varacak. türkiye avrupa ve hamisi abd'den istediğini alamadı.

  aksine suriye batağına battık. ekonomimiz zora girdi. en basitinden bunların çözümü bile bu görüşmelerde.

  yani başımızdaki rusya ile ilişkileri düzeltirsek, tüm komşular ile aramız düzelir.

  kocaman çantası ile varank'ı da gördük. her zamanki gibi koşturuyor.
 • altı ay önce "senin kabusun olacam oğlum" tadında yürüyen ilişkilerin düzeltilmesi için düzenlenmiş görüşme. her iki ülke için sevindiricidir.
 • küçük ve romantik dokunuşlarla başlayan normalleşme ve ötesine geçiş görüşmesi:

  putin, "son yıllardaki ilişkimiz benzersiz bir nitelik taşıyor. geçen sene kasım ayında rus askerlerin öldürülmesinden sonra ilişkilerimiz son derece düşük seviyeye indi. türkiye'nin zor günlerinde buraya gelmiş olmanız, her iki tarafın da ilişkilerin tamir edilmesi niyeti taşıdığını gösteriyor" dedi.

  görüşmenin her iki ülkenin de yararına olduğunu belirten putin, "darbe kalkışmasından sonra erdoğan'ı ilk arayanlardanım. her türlü darbe girişiminin karşısındayız" ifadesini kullandı.

  rus lider, "bu fırsat için teşekkür ediyorum, hoşgeldiniz" cümlesiyle sözlerini bitirdi.

  cumhurbaşkanı erdoğan ise, "bu hassas dönemdeki davet için teşekkür ediyorum. nahoş olaydan sonra süratle bir araya geldik. inanıyorum ki atacağımız adımlarla çok daha farklı bir sürecin içine gireceğiz. 15 temmuz darbe girişiminden sonra bizi arayışınız mutlu etmiştir. pazar günü de istanbul'da yapılan mitingle halkımızın darbecilere karşı durması çok anlamlıydı. bu ziyaretle beraber, sırası bizde olan üst düzey istişare toplantılarını başlatacağımız için de çok mutluyuz. dayanışmamız bölgedeki sorunların çözümüne de yardımcı olacaktır" dedi.
 • ne soylediklerinden cok vucut dillerine bakmak lazim. tayyip bey kayinpeder ziyaretine gitmis yeni damat gibi oturuken putin, gorucu gelen yasli zayif kiz babasi gibi otuyor ve kivraniyordu.

  bakalim kizi verecekler mi? (bkz: sio)
 • rusya'nın türk vatandaşlarına uyguladığı vize yaptırımı kalkacak mı. konuyu oraya getirsin biri.
 • karşılıklı iyi niyet sözlerinin söylendiği görüşmedir. önce putin konuştu ve ülkenizde böyle bir karışıklık varken buraya gelmeniz rus-türk ilişkisini normalleştirme için samimi olduğunuzu gösterir dedi. daha sonra rte konuştu:

  https://youtu.be/_9d3cuingru?t=1h10m53s

  ayrıca 1-2 saat önce bi başlık vardı. putin, erdoğan ile görüşmeyecek. bakan seviyesinde görüşecek diye elini sıvazlayan insanlar vardı. al fetöyü vur ötekine.
 • kırılma noktasındayız. şu an yapılan bu görüşme ileride oluşacak yeni iş birliğinin ilk habercisi olabilir. iki ülke arasında gerçekleşecek olan sıcak ve samimi birleşmeler bölgeye cesaret verir.

  bugün galiba tarihe tanıklık ediyor olabiliriz.
 • görüşmenin, st. petersburg'daki konstantin sarayı'nda gerçekleşmesinin de bir anlamı vardır elbet. tabi bunun ne anlama geldiğini zaman gösterecek.
 • on gorusmenin ozeti:

  fotograf makinesi sesi.