şükela:  tümü | bugün
 • gümrük ve ticaret bakanlığı’na bağlı gümrüksüz satış mağazaları yönetmeliği değişti. yeni yönetmeliğe göre "nakil vasıtaları sürücüleri ve hizmetlileri" hudut kapılarındaki mağazalardan
  - en fazla 1 karton sigara,
  - en fazla 1 litrelik 1 adet alkollü içki,
  - en fazla 120 ml’lik 1 adet kozmetik ürün
  - en fazla 1 kilo çikolata alınabilecek.

  kaynak: http://www.sozcu.com.tr/…plarda-yeni-donem-1965730/

  linke tıklamak istemeyenler için haberin devamı;

  "türkiye'den çıkış yapan yolculara bu oran 3 katı olarak uygulanacak. gümrüksüz ürün satan mağazaların tabelalarında da değişikliğe gidildi. tabelalar, kara hudut kapılarında türkçe, ingilizce ve komşu ülkenin dilinde, hava ve deniz hudut kapılarındaki mağazalarda ise türkçe, ingilizce ve arapça olacak.

  3 litre bir litreye düştü

  free shop (duty free) mağazalarda 18 yaşın altındaki kişilere alkollü içki ve sigara satışı yapılamayacak. mağaza içinde, satın alınacak ürünlerin seyahat edilecek ülkeye girişinde ilgili ülkenin gümrük mevzuatı çerçevesinde işlem göreceğine dair uyarıcı tabela da bulunacak. bu tabelalar da, kara hudut kapılarında türkçe, ingilizce ve komşu ülkenin dilinde, hava ve deniz hudut kapılarındaki mağazalarda ise türkçe, ingilizce ve arapça olacak.

  eskiden alkol derecesi yüzde 22'yi geçen içkiler 1 litre, geçmeyenler ise 3 litreye kadar alınabilirken, yeni yönetmelikle nakil vasıtası sürücü ve hizmetlileri, ülkeye girişlerinde, yolcu girişi yapılan hudut kapılarındaki mağazalardan 1 karton sigara, en fazla 1 litrelik 1 adet alkollü içki, en fazla 120 mililitrelik 1 adet kozmetik ürün satın alma haklarının yanı sıra en fazla 1 kilogram çikolata veya şekerden mamul yiyecek de satın alabilecek.

  ayda 10 kez alışveriş izni

  istanbul ve çanakkale boğazlarından transit geçen gemilerle yurtdışına sefer yapmak üzere mağazanın bulunduğu limandan hareket eden yerli ve yabancı gemilere satış yapmak üzere her iki boğazda birer adet satış mağazası kurulmasına da izin verilebilecek.

  hava hudut kapılarında, çıkışa yönelik mağazalarla sınırlı olarak bu yerdeki tek işletmeci ile işletme sözleşmesi bulunan ve belirtilen şartları taşıyan firmalara alkollü içki, tütün ve tütün mamulleri dışında eşya satışı yapmak üzere mağaza açma izni de sağlanacak.

  türkiye'ye giriş ya da türkiye'den çıkış yapan yolcular free shop ürünlerini uçakta da satın alabilecek. yurtdışına çok sık gidip gelen yolcular, alışveriş hakkını ayda en fazla 10 kez kullanabilecek.
 • bir kilo çikolatadan fazla almak yasakmış. içinde tonlarca altın olan uçağıyla ülkenin içini boşaltan reza zarraf da dahil mi bu düzenlemeye?
 • düzenleme değil, düzmedir o. başlık hatalı açılmış, moderatörler lütfen göreve. nasıl düzüldüğünü anlatmaya gerek yok sanırım.

  (bkz: vergi)
 • devletimizin kulağımızın arkasına hallenmeye tam gaz devam etme adımlarından...
  dün trt bandrol, bugün gümrük. kurban olduğum allah verdikçe veriyor.
 • ayrıca;

  yarım kg kıyma (yağsız olacak)

  2 paket çamaşır deterjanı

  4 tane hacişakir sabun

  3 ekmek

  gümrük düzenlemesi diye bakan bey hanımın verdiği alışveriş listesini yayınlamış.
 • gümrükte çikolataları mı tartacaklar diye merak ettiren başlık
 • yurtdışına yerleşmeye, çocukları orada okutmaya, türkiye'de tüketmemeye devam. en büyük hak savunması böyle oluyor, görüyorsunuz
 • ooohh yeni türkiye'nin yeni resmi dili olarak arapçayı da araya sıkıştırmışlar.
 • en çok evetçi gurbetçiler ve aileleri etkileneceğinden sonuna kadar desteklediğim düzenlemedir.

  çikolatanda boğul türkiye.

  edit: yolcuları etkilemiyormuş düzenleme, yine yırttınız lan.