şükela:  tümü | bugün soru sor
 • efes pilsen’in pire’de dostluk ve baris * spor salonunda avrupa’nin devi olimpiakos’u 22000 atesli yunan taraftar onunde 110-59 dize getirdigi, turk ve dunya basketbol tarihine altin harflerle yazilacak mac. efes pilsen’in olimpiakos’un avrupa’da kimse tutamaz denilen yildizlarina potayi gostermeyip, hucumda yagmur gibi yagan uclukleriyle binlerce, bi daha belirtmekte fayda goruyorum fanatik yunan taraftarini sus pus ettigi efsane karsilasma...diil tabi, efes’in eski gunlerinden yadigar bir tek aslan maskotu kalmis, gudik yunan oyuncular arti iki tifil amerikalidan olusan olimpiakos’u 100 civari macin onemli bolumunu takimlarini yuhalamakla geciren yunan taraftar onunde surklase ettigi mactir. ama efes naapsin, biz bunlarla oynamiyoz, gidin bize walter berry’i fassoulas’i komazec’i hadi hic olmadi boris gorenc’i getirin mi desinlerdi, firsatini bulup da cakmamak olmaz dii mi.
 • (bkz: milan tomic)
 • ayrica bu macla will solomon'un smac basabildigini de ogrenmisizdir. kendisi top oyunda diilken potaya basip top oyundayken bombos durumda turnike atmistir.
 • efes pilsenin euroleague de bir macta uzatma oynanmadan en fazla sayi atma rekorunu kirdigi mac olarak tarihe gecti, ayrica en farkli deplasman galibiyeti rekorunu da kirdi galiba.
 • efes'in euroleague tarihinde en farkli deplasman galibiyetini aldigi karsilasma.
 • dün gibi hatırladığım, henry domercant in bi ara sayı atmaktan sıkıldığı maç. tabi olympiakos o zaman hem ligde, hemde avrupa'da çok kötü bir sezon geçiriyordu. hatta bu ağır malubiyetten sonra ertesi sene yeniden şampiyonluğa oynayan bir olympiakos kadrosu kurulmuştu. bu açıdan da çok kritik bir maçtır.

  http://www.haberpan.com/…iye-katladi-110-59-haberi/
 • maçın istatistiklerine buradan ulaşılabilir;

  http://www.euroleague.net/…asoncode=e2004#!boxscore

  görüldüğü gibi efes'in ve oly'nin şut yüzdeleri arasındaki fark inanılmaz. top kaybı sayısının hemen hemen dengede olduğu bir maçta aradaki skor farkı zaten başka şekilde açıklanamazmış.

  maçı o zaman euroleague maçlarının yayın hakkını elinde bulunduran sky türk'te mustafa iyi - nejat sayman ikilisi aktarmışlardı.

  o sezonun özelinde oly tarihinin en kötü kadrolarından birisine sahipken, efes ise mahmudi yönetiminde prkacin, solomon , domercant + kaliteli türk oyunculardan kurulu muhteşem bir ''takım''a sahipti. efes pilsen efsanesi'nin avrupa sahnesinden kaybolmaya başladığı ve duraklama dönemine girdiği sezonların hemen öncesine rastlar.

  grubunda 14 maçta 12 galibiyetle ikinci gruplara kalan efes burada aek karşısında aldığı son saniye mağlubiyetiyle grup birinciliğini benetton'a bırakmış, çeyrek finalde nefesleri kesen bir seri sonucu pana'ya 2-1 kaybetmiştir.
 • ermal kuqo’ un ( sonradan kurtoğlu) alley-oop yapmak için pas olarak attığı top bile gitmiş basket olmuştu.
 • henry domercant ile will solomon'un sayi olup yagdigi, skoru sayesinde hem olympiakos, hem efes hem de genel lig anlaminda 3-5 tane rekorun birden kirildigi unutulmaz mac.