şükela:  tümü | bugün
 • üst edit: gelişmeleri entrynin sonuna tarihlerle ekliyorum.

  gece başlığını 10 yaşındaki zehra'ya yardım ediyoruz olarak açtığım ama aleyna tilkinin garip hareketleri tarzı önemli başlıklar arasında gündem olamadığı için bu şekilde tekrar açma ihtiyacı duyduğum konu.

  bugün bir arkadaş vasıtasıyla twitter'da gördüm zehra'yı. dayanamadım. aslında eski bir durummuş ama maalesef hala bir gelişme olmamış. başlığı açılmıştır diye baktım ama o da açılmamış galiba. eğer ben bulamadıysam da o kadar saçma sapan siyaset, ilişki benzeri konulardaki gündemde olan başlıkların yanında sorun olmayıp yeniden gündeme gelmesi açısından faydalı olacaktır diye düşünüyorum. yeri gelmişken de zehra'nın yeniden gündem olmasını sağlayan kişiye de çok teşekkürler. fazla uzatmadan konuya geçiyorum:

  öncelikle video linki (video yıllar öncesine ait)

  videonun uzun versiyonu (şahsen olayın sunum şeklinden ne kadar rahatsız olsam da izlemek isteyenler olabilir.)

  zehranın şuanki hali

  yaklaşık 9 yıl önce ankara'da olmuş hadise. aile ankara'da yaşıyormuş. annesinin videoda anlattığına göre kısaca zehra 9 aylıkken ateşle ilgili bir kaza yaşanmış ve bu hale gelmiş. yüzü aşırı derecede yanmış. ellerini, burnunu ve kulaklarını kaybetmiş. hacettepe üniversitesi'nde tedavi görmüş ama o da bir yere kadar. ailesinin tedavi için yeterli parası yok. yurt dışında gerekli tedaviyi görebilirse büyük oranda düzelebileceğini söylemiş doktorlar. ve 100.000 tl gibi de bir fiyat verilmiş. bunlar tabi yıllar önce olmuş. şu anda maddi olarak ne kadar ihtiyaçları var ya da nasıl bir tedavi gerekiyor bilmiyorum. videonun youtube'da yayınlanma tarihi 2012. olay daha da eski. ve hala doğru düzgün bir yardım eli uzatan olmamış anladığım kadarıyla. çünkü 2018'de zehra hala aynı durumda maalesef. bu kadar süre nasıl yardım eden olmaz gerçekten aklım almıyor. zenginlerimiz de anca arsa, ihale peşinde koşsunlar zaten! neyse.

  şuan zehra 10 yaşındaymış. babası trafik kazasında vefat etmiş. okuluna gidiyormuş ve ayağıyla yazı yazmaya çalışıyormuş her şeye rağmen. hatta takdir de almış ve doktor olmak istiyormuş. ailesi her türlü desteği bekliyor. umarım bir gün gereken tedaviyi görüp sağlığına kavuşabilir.

  bir çocuğun 10 yaşına kadar kendisini hiç normal haliyle görememiş olması çok acı. ailesinin onu öyle görmesi çok acı. bir de türkiye'de toplum içinde muhtemelen gördüğü ama aslında görmemesi gereken muameleyi hayal etmek gerçekten çok acı. kendim maddi olarak yardım edemiyorum maalesef keşke edebilsem. ama burada yardım edebilecek olanların, yardım edebilecek insanları tanıyanların olduğunu biliyorum ve eminim duyarsız da kalmayacaklardır. twitter'da da birçok kişi yardım etmeye çalışıyor. sizler de şimdiye kadar bir çok kişiye yardım edip bir çok olayın gündemde kalmasını sağlayarak bir yerlere seslerini duyurmalarını sağladınız.
  zehra'ya da umut olabilirsiniz.

  zehra'nın annesi fatma hanım'ın telefon numarası: +90 (543) 799 10 11

  not: arayan kişiler ekşi sözlükten görüp aradığını söylerlerse güzel olur. ya da twitter’da olayı duyuran canan hanım’ın ismini de verebilirsiniz. çünkü çok kişi arayınca ve kimin neden aradığını bilemeyince haklı olarak çekiniyormuş konuşmaya.

  edit: tormentor fatma hanımla görüşmüş. yazdığı entry'i buraya yapıştırıyorum:
  "fatma hanım ile az önce konuştum. bilmeyenler olabilir aramızda, para toplanabilmesi için valilik veya kaymakamlıktan izin alınıyor. fatma hanım da gerekli başvuruları yapmış ancak bazı nedenlerden dolayı (bana sorabilirsiniz) 1 ay kadar sürecek sanırım iznin çıkması. ondan sonra yardımları yapabiliriz arkadaşlar. kızımıza destek olalım."

  yine de gündemde tutmalıyız onay işlemi hızlanmalı.

  edit 2: mehmet mutaf hakkında çok mesaj geldi. kendisi yanık uzmanı ve yardımsever birisiymiş. ulaşmaya çalışacağız. ulaşabilen olursa haber verirse editleyeceğim tekrar.

  edit 3: yarın valilikle görüşülüp hesap açtırılacakmış. açılınca buraya ekleyeceğim hesap numaralarını.

  edit 4: “arkadaşlar annemiz ile görüştüm, o kadar çok arayan olmuş ki hepinize çok teşekkür ediyor. bir sorunumuz var; valilik oluru almak için muayene edip, ameliyat masraflarını belirleyecek olan doktor mehmet mutaf 1 ay rapor almış. zehra’nın şahsi hesabına yardım için anneyi arayın.

  doktor ayağını sakatladığı için şu an hasta kabul etmiyormuş. bu durumda valilik hesabı açılması 1 ayı bulacak. yarın sekreteri ile konuşup en azından muayenesini yapmasını rica edeceğim. eğer kabul ederlerse muğla’ya yollayacağız aileyi.”

  18.06.2018: "arkadaşlar ilginiz için çok teşekkür ederim. dr. mehmet mutaf bey’in ekibi ile görüştük. kendisi de rahatsız olmasına rağmen cuma günü zehra’yı muayene edecek. klinik bodrum’da ben maalesef eşlik edemiyorum, anne de oraları bilmiyor. aramızda yardımcı olabilecek birileri var mı?"

  20.06.2018: “muğla büyükşehir belediyesi zehra’nın bodrum’daki sürecini üstlendi. sağlık ve sosyal hizmetler dairesi bodrum birim sorumlusu ahmet şahin bey zehra'ya eşlik edecek. bodrum kenttv genel yayın yönetmeni oğuz poyraz bey de zehra’ya bodrum turu yaptırıp, görsel basında yer verecek”

  22.06.2018: zehra’nın tekrar gündem olmasını sağlayan ve zehrayla bütün süreçte bire bir ilgilenen arkadaştan merak edenlere son durum hakkında şöyle bir mesaj var:

  “doktor mehmet mutaf bey'den bugün 14.00 için randevu aldık. zehra bu sabah bodrum'a ulaştı. zehra'nın şahsi bir hesap numarası var ama bunu buraya yazmamız yasal değil. hesap numarasını açıktan veremememizin sebebi valilik onaylı bir hesap numaramızın olmaması. bugün ilk muayeneden sonra doktorumuz ameliyat masraflarını belirten bir rapor sunacak ve o raporla valiliğe başvuruda bulanacağız. zehra'nın durumu dün beyaz tv ana haberde de işlendi. gelişmeler oldukça buradan yazacağım.”

  foroğraf

  06.09.2018: zehrayı en son doktor mehmet mutaf muayene etmişti ve rapor verecekti. o rapor ile de valiliğe başvurularak yardım kampanyası için hesap numarası açılacaktı. ama ne yazık ki aylar geçmesine rağmen doktor henüz rapor vermemiş. neden bilmiyorum. umarım geçerli bir sebebi vardır.

  bu sebepten ötürü zehra haftaya hacettepeye muayene için gidecekmiş. umarım bu sefer hallolur.

  21.10.2018: zehra hacettepe'de muayene olmuş. kurulun bir kısmı ağızdan başlayalım ameliyata demiş, bir kısmı da 18 yaşını bekleyip yüz nakli olsun demişler. istanbul'da bir doktor daha varmış ona görünecekmiş bir de şimdi. yetkili, makamlı birileri el atsa da çözülse keşke bir an önce.

  son olarak da, resmi bir hesap numarası henüz yok maalesef. ama yine de yardım etmek isteyenler zehra'nın annesini arayarak hesap numarası alabilirler. fakat bence şuan en büyük yardım konuyu gündemde tutarak süreci bir nebze olsun hızlandırmaya çalışmak olacaktır.

  zehra'nın annesi fatma hanım'ın telefon numarası: +90 (543) 799 10 11

  not: arayan kişiler ekşi sözlükten görüp aradığını söylerlerse güzel olur. ya da twitter’da olayı duyuran canan hanım’ın ismini de verebilirsiniz. çünkü çok kişi arayınca ve kimin neden aradığını bilemeyince haklı olarak çekiniyormuş konuşmaya.

  24.10.2018: hacettepe'de ameliyata sıcak bakan doktorla irtibata geçerek zehra'nın doktoru olmasını talep etmişler. şuan ankara'da değilmiş kendisi ama 4 kasım'da dönecekmiş. tedavi süreci umarım hemen başlayabilir.

  ayrıca zehra'nın annesi fatma hanım herkese maddi ve manevi desteklerinden dolayı çok teşekkür ediyor. ekşi sözlük'ten görüp çok arayan olmuş ve şimdiden bir miktar para toplanmış bile. valilik onaylı hesap numarası açıldığında çok daha fazla yardım yapılarak kısa sürede yeterli paranın toplanacağına inanıyorum.

  başlığı gündemde tutmaya devam!

  05.11.2018: 4 kasım’da hacettepe’deki doktor ibrahim bey ankara’ya dönecekti. bir başka doktorla iletişim halindeler şuan o doktor ibrahim beyle iletişime geçip haber verecekmiş.

  ayrıca bodrum’dan(mehmet mutaf) da aramışlar bugün. yoğunluktan dolayı ilgilenemediklerini söylemişler. onlar da hemen bakıp haber vereceklerini belirtmişler.

  17.11.2018: ağız ameliyatı için hacettepe ile görüşülüyormuş. yardım kampanyası için tedavinin başlaması bekleniyormuş galiba. bekliyoruz.

  29.11.2018: “arkadaşlar zehra gayet iyi okula devam ediyor. maalesef bodrumdaki doktordan bir sonuç çıkmadı. birkaç doktorla daha görüşüyoruz. ağzı küçük olduğu için diş tedavisi yapılamadığından öncelikli olarak 3 aralık günü hacettepe hastanesinde ağız operasyonu geçirecek.”

  03.12.2018: zehra bu sabah hacettepe’de ağız ameliyatına girmiş. inşallah her şey güzel olur. en azından gerçek bir şeyler olmaya başladı artık.

  link

  edit: zehra ameliyattan çıkmış ve durumu iyiymiş.

  26.12.2018: “merhaba. ameliyat kesinleşmeden valilikten hesap no talep etmeyeceğiz. ağız ameliyatını oldu şimdi diş tedavisi başlıyor önümüzdeki hafta. büyük ameliyatlar henüz belli değil. doktor 18 yaşın beklenmesini düşünüyor.”

  17.03.2019: zehra ağız ameliyatı olmuştu, nisanın 20’sinde de kontrolleri olacakmış. diğer süreç ve ameliyatlar henüz belli değilmiş.

  2 hafta önce de doğum günüymüş.
  o günden fotoğraflar

  06.06.2019: ileriye yönelik protez görüşmeleri dışında herhangi bir gelişme yok henüz. yaşı küçük olduğu için bazı ameliyatların daha sonra yapılması gerekiyormuş. bekleyeceğiz. bir gelişme olursa yazacağım ama uzun bir süre çok da yeni bir gelişme olmayacak gibi duruyor.

  zehra'nın son hali

  13.09.2019: zehra’nın son durumu soruluyor sürekli. önceden belirttiğim gibi zehra’nın yaşı büyük ameliyatlar için henüz küçük olduğundan süreç bundan sonra yavaş ilerleyecek. ama ilerleyecek. beklediğimiz ve gönlümüzden geçtiği gibi hemen kısa sürede sonuç alınamayacak maalesef. yani şu anda bir gelişme yok diyebiliriz ama olmaması normal şimdilik. ilerleyen zamanlarda bir gelişme olursa yine yazacağım.

  ayrıca benim zehra ya da ailesiyle doğrudan bir iletişimim yok. yine önceden belirttiğim gibi twitter’dan haberdar oldum kendisinden. daha detaylı bilgi almak isteyen varsa aşağıda vereceğim twitter adresinin sahibiyle iletişime geçebilirler. kendisi zehra’yı gündeme taşıyan ve zehra ile doğrudan iletişimi olan birisi. ilginiz için teşekkürler tekrardan.

  twitter

  27.09.2019: bugünün tarihini attım ama gelişme 2 gün öncesine ait. zehra için robot eller yapılmış ve bu sayede temel ihtiyaçlarını karşılayabiliyormuş. fakat ameliyatlar henüz bir netlik kazanmamış.

  twitter link

  12.10.2019: zehra’yı gündeme taşıyan ve onunla bizzat ilgilenen arkadaş ankara’dan ayrılacakmış yakında. gitmeden önce süreci hızlandırıp onu emin ellere bırakmak istiyor. imkanı olanlardan destek bekliyor.

  tweet

  yukarıdaki tweet’i atmış. yardımcı olabilecekler kendisiyle iletişime geçebilirlerse güzel olur. twitter üzerinden ulaşabilirsiniz kendisine.
 • (bkz: hep destek tam destek)

  çu coukların ellerinden tutalım. hayata tutunsun yavrucaklar.
 • niye ilginizi çekmedi bilmiyorum ama lütfen yukarıda tutalım şu başlığı. yapmadığınız, yapamayacağınız bir şey değil.
 • zehra'ya yardım edilmesi gerekiyor.hadi ekşiciler up layın.
 • rekonstruktif cerrahiden fayda gorebilir zehra’miz.
  fikir vermesi icin basarili bir ornek ameliyat oncesi ve sonrasi gorselleri iceren.
 • görselleri açmadım kalbim kaldırmaz diye. hayal etmek pek zor olmadı.

  gençler, bir süreliğine nasil sevgili yapıldığını, ince'in alacağı oy oranını, erkelerin kadınlara sorduğu sorulari bırakın da buraya gelin.

  su kızcağıza yardım edemiyorsak da (ki edememişiz yıllarca) s.kerim, ne önemi var kim tarafından yönetildiğimizin, bir yol olmaz bizden..
 • yok mu kardeşim bu ülkede bu çocuğu tedavi ettirebilecek iyi yürekli insanlar? ne kadar çok paraya tapar olduk. yazık be vicdanımız kararmış. inanıyorum ki hala yardım edebilecek insanlar vardır.
 • 9 yıldır kimse umursamamış. çok geç bile kalınmış.

  up arkadaşlar.
 • sanirim ortada toplanmasi gereken bir para veya zehra’nin izleyecegi net bir yol olmadigi icin konu biraz muallakta kaliyor ve ilgi gormuyor.
 • altta kemik yapı sağlam, ameliyat gerektiren yüzdeki ve boyundaki kontraktürler, saç ve kaş ekimi, burun ve kulak oluşturulması ve bunlar ülkemizde hali hazırda en iyi şekilde yapılmaktadır. hacettepe üniversitesi plastik cerrahi dünya çapında bir klinik.buradaki doktorlar, profesörler ile iletişime geçilmeli. her ne kadar gönüllü çıkabilen olsa da maddi olarak sıkıntılar çıkacaktır. burda da bizler devreye girmeliyiz insanlık olarak önce maddi desteğimiz ile destek, eğer olamıyorsak da manevi desteğimizle zehraya destek olmalıyız. bazı ameliyatların belli yaşın üstünde (18 yaş veya 24 yaş) olmaları gerektiği gerçeği var. şuan bizim yapmamız gereken 2012 den beri tam olarak gündem oluşturamayan zehraya destek olmamız. üstte arkadaşımız ailenin numarasını vermiş.

  haydi ekşi sözlük