şükela:  tümü | bugün soru sor
 • akp'nin 24 haziran vaatlerinden biridir.

  "edirne’deki mitingde konuşan yıldırım, türkiye genelinde basit usulde vergi veren 750 bin esnaf olduğunu belirterek, “2018’de bu esnafımızdan 9 bin lira altında kazanç elde edenler hiç vergi vermeyecek. vergiden muaf olacaklar. hayırlı, uğurlu olsun” dedi."
  kaynak

  yahu böyle bir adalet olabilir mi?

  zaten öncelikle şu var, bir esnaf yılda 9 bin tl'den az gelir beyan ediyorsa, bu adam zaten gelirini kaçırıyor demektir. ayda 700 tl'ye mi geçiniyor? ayda 700 tl için mi o dükkanı işletiyor?

  ayrıca senelik geliri sıfır tl olan, yeni mezun çocuk ayda 53 tl, senede 636 tl gss primi ödemek zorunda değil mi?
 • şaşırtmamıştır.

  akp'nin dayandığı iki kesim var: esnaf ve ev hanımları.

  bu iki grup türkiye'nin kamburudur. esnaf bir şey üretmez. üretilmiş malı alır, üzerine kar koyup satar. katma değer yaratmaz. aksine vergi kaçırır, sigortasız işçi çalıştırır.

  ev hanımları zaten allahlık. türkiye'de sgk, kılıçdaroğlu yüzünden değil ev hanımları yüzünden batmıştır. bir adam bir prim öder, karısı ömür boyu o primle hem sağlık hizmeti alır hem de kocası ölünce onun emekli maaşını alır.

  akp de kendi oy depolarını koruyor. işçiden, beyaz yakalıdan, memurdan kestiği vergilerle bu iki kesimi finanse ediyor.

  resmen bütün memleket bir avuç müteahhit, esnaflar ve ev hanımları için köle olmuşuz.
 • aylık değil yıllık 9 bin'dir.

  firmaların vergilendirilmeleri yıllık gelir üzerinden hesaplanır.

  yıllık 9 bin kazanan esnaf zaten batmıştır ya da bağğzı şeyleri iyi gizliyordur.
 • saçmalıktır. ulan yılda 9bin tl kazanan esnaf zaten hayattan da muaf kalmış demektir. sen daha bi de utanmadan vergi mi alacaktın yani?

  not: başlığı açan arkadaş haberi keşke okusaydın. yılda 9bin tl diyor.
 • 9 bin tl ciro üzerinden hesaplama yapılacağı için bir adaletsizlik yoktur. çünkü 9 bin lira ciro yapan bir esnaf o ay muhtemelen cebine maaş koyamaz. mantıklı bir hareket bence ama bu yalancılar hangi vaadlerini gerçekleştirdiler ki bunu yapacaklar? anca o devşirmek için 2-3 ay yaparlar belki.

  edit: arkadaşların dediği gibi yıllık ise o esnaf zaten iflas etmiştir.
 • normal ve zaten yıllardır "esnaf muaflığı" adıyla uygulanan birşeydir.
  burda önemli olan husus misal plaka değeri milyonlar olan taksiler, minibüsler vs nasıl olur da bir yılda bu tutarın altında kazanç sağlarlar.
 • 750 bin esnaf x 2 oy dersek = 1,5 milyon oya bakıyorlar.
  olay bu.
  esnaf değilim, tanıdıklarım var. istisnaları hariç topunun köküne kibrit suyu.
  sikmişim yaptıkları esnaflığı.
 • ulan 9 binden az kazanan esnaf zaten kapatır kepengi. mal bunlar cidden. şu an en kötü yerin kirasi aylık 2,2,5k tl, yanında iki tane asgari maaşlı insan çalıştırsan toplamda 5k tl de oraya gider. etti mi size 7.500tl, elektrik, su, diğer ıvır zıvır derken bir dükkan hiç bir şey yapmasa 9-10 bin tl gidere sahip. bakın hiç bir şey yapmasa... yani zihniyet bu kadar bozuk, ülkeyi kalkındırma yerine yaraları iyileştirmeye çalışıyosunuz fakat farkında değilsiniz ki damarlarınız kesilmiş durumda.
 • ulkede sikini sallasan iibf ye denk gelirsin milyonlarca mezun var fakat egitim o kadar kalitesiz ki adam esnafin aylik degil yillik vergi verdigini bilmiyor.

  hadi iibf mezunu degilsin mevzuyla alakan yok ozaman okuma yazmanda mi yok haberde yillik 9 bin yaziyor. yani 1 yilda 9 bin tl den az kazanc gosteren esnaftan vergi alinmayacak. peki soru şu 9 bin kazanan esnaf nasil ayakta kaliyor ?

  aslinda 9 bin kazanmiyor fakat basit usulde muhasebe teknikleriyle 9 bin ya da altinda kazanmis gosteriliyor. yani vergi kaciriliyor. simdi burda esnafada suc bulunmaz her boka zam gelirken illaki esnafta isi kiligina uyduruyor. millet olarak en buyuk becerimiz bu zaten. devlette bu adamlara koltuk cikip vergi kacirmaya devam et , odemezsende zaten her sene af cikariyoruz rahat ol diyor .

  burda bordlu calisan isci memurun da aglamasini yersiz bulurum. serefinizle verginizi oduyorsaniz gurur duyun baskalari caliyor diye sizde onlarin yoluna girmeyin . bu arada ulkenin en buyuk vergi kazanimi dolayli vergilerden geliyor zaten. nedir dolayli vergi ,zengininde fakirinde esit miktarda odedigi vergiler. sigara , alkol , benzin vb. gunluk hayatta hepimizin kullandigi maddeler yani. kisacasi cokta sey yapmayin yani. calan calmaya devam edecek , duzende duzulende ayni.
 • halihazırda 9 binden fazla gelir gösteren esnaf var mıymış? benim bildiğim hepsi zarar etmesine rağmen hayır olsun diye iş yapıyorlar.