şükela:  tümü | bugün
 • tam başlık: abd ankara büyükelçisi john bass'ın görüşme talebinin adalet bakanı tarafından reddedilmesi.

  işte bana böyle şeylerle gelin. küstah abdlileri itleri pkk ile birlikte paketleyeceğimiz günler yakındır.

  https://www.aydinlik.com.tr/…ti-turkiye-ekim-2017-1
 • (bkz: bass git)
 • görüşmezsek, konuşmazsak tüm sorunlar kendiliğinden çözülür. akılcı dış politikanın gereği yapılmış.

  edit: adalet bakanı reddetmiş. lafımı geri aldım. adalet bakanının şu an süren bir soruşturma için herhangi biri ile görüşmek istememesi çok normal.
 • reddederek dersini vermiş oluruz, üzülür, pişman olur, bir daha yapmayacağına söz verir diye mi düşündüler acaba? yakışan davranış biçimi.

  (bkz: kel başa şimşir tarak)
 • reddedelim, güzel. normalde dış politikada yapılması gereken şey tavır almaktır. ama biz normal miyiz? mesela zamanında ecevit resti çekti. ne oldu? ambargo da geldi. ne oldu? zamlar geldi. peki sonra ne oldu? türkiye çok fazla düşmedi. neden? çünkü kendimize yetebilen bir ülkeydik. şu an buğdaya kadar her şeyimiz ithal. çünkü üretim tüketimi karşılamıyor. abd şu an bize ambargo koyup apple'a türkiye'ye giden ürünlerin şebeke bağlantısını engelle dese, google'a da aynısını dese, iletişimin sıçtı. pc'lerine de bunu yapsa siki tuttun. dünya ile iletişimin kesildi. uçakların desen keza öyle. sana ürün ithal eden yerlere de göz dağı verse, ülke olarak açsın. ne yapacaksın? 2 günde ürün de yetiştiremezsin, bu ihtiyacı karşılayacak başka kaynağı da bulman çok zor, ya da çok pahalıya alacaksın ve senin bunu halka yansıtmaman lazım. şu anda ekonomin bunu kaldırır mı? nah kaldırır.

  ha bu senaryolar gerçekleşmez tabi. kapitalist düzen izin vermez bunlara. lakin ülkenin içinde bulunduğu durum da bu. 2-3 ülkeden ambargo yesen ne teknolojik ne de üretimsel bi sik yapamaz hale geliyorsun. ulan rusya turist göndermedi, ülkenin ekonomisi patladı. turist lan turist. çarşıda 5 kuruş harcamayan haftalığı 50 dolara kalan aç rus turistler gelmedi sektör çöktü. sen oradan pay biç.
 • dışişleri bakanlığını, alanında uzman diplomatlar yerine uluslar arası politikadan zerre anlamayan insanlara doldurursanız olacağı budur.

  uluslararası ilişkiler kabadayılık, ergen atarlanması, küstüm oynamıyorum tarzı hareketlerle yürümez. anlaşmazlıklar karşılıklı görüşmelerle çözüme kavuşur ve buna diplomasi denir. telefon diplomasisi, mekik diplomasisi vb. pek çok çeşidi vardır. diplomatik ilişkilerin kesilmesi çözüme yönelik tüm yolları tıkadığı için sadece sorun üretir. mevcut iktidarın monşer diye alay edip kendince aşağıladığı gerçek diplomatlar sorunları diplomasi yoluyla çözerlerdi.

  barzani'nin yaptığı referanduma en az bizim kadar karşı çıkan iran, talabani'nin cenaze törenine dışişleri bakanı düzeyinde katıldı, biz temsilci göndermedik. iran'dan diplomasi nasıl yapılır dersi alınması lazım.

  bu konuyla ilgili kişisel görüşüm; rte yurt dışında olduğu için ne diyeceklerini bilemeyen dışişleri yetkilileri abd büyük elçisi ile görüşmeyi kabul etmemiştir.