şükela:  tümü | bugün sorunsallar (4)
  • 30 kilometre çıplak gözle görülebilen bir uzaklık , orospu çocuğu teroristler 31. kilometreye çekilecekler ve teror devletini orada kurmaya devam edecekler. eğer kuzey suriye'de pyd varlığını tamamen bitirmek için girmiyorsak boşuna yapılan operasyondur. attığın taş ürküttüğün kurbağaya değecek.

reis 53 milyar dolara yeni şehir kuracakmış koridorda. hey yavrum hey 53 milyara yozgat ya da bayburt'a silikon vadisi kurarım , gökdelenlerle doldururum , çorumu orta ölçekli sanayi hamlesiyle detroit yaparım.
  • bu harekat ile ilgili bir not düşeyim tarihe, ilerde yazmıştım derim.
    1. öncelikle bu harekatın amacı güvenli bölge oluşturma çabası değildir.
    amacı; idlib'te sıkışan cihatçı güruha alan açmak,oraya yerleştirmektir.
    amaç güvenli bölge olsaydı bu 2019 sonunda değil 6-7 yıl önce oluşturulurdu.

2. türkiye, bir oldu bitti ile topraklarını genişletecek suriye'den 30 km toprak kazanacak ama buraya ösocular yerleşecek. kaymakamlık, fakülte açılması başka birşekilde izah edilemez. suriye toprağına gidip kaymakamlık ya da fakülte açmanın başka bir izahatı olamaz bence.

3. akp ,karşı devrimle cumhuriyeti yıkmak için artık son düzlükte ancak nefesinin yetmeyeceğini düşünen abd (olası bir seçimde ekonomik sebeplerden dolayı akp'nin oyu şu anda %30'un altında deniyor. bekir ağırdır'ın açıklamalarına bakabilirsiniz ki kendisi ibb seçimlerini %100 doğrulukla bilen tek araştırma şirketinin sahibi.) düşen oyları arttırmak istiyor. bunu da ancak bir askeri "zafer" ile yapabilir zira ekonomi b.ka sarıyor.hatırlayın, afrin harekatında da mermiler kaç para gibi açıklamalarla sanki ekonomik krizin sebebi askeri harekatmış, sarayın müsrifliği değilmiş gibi bir algı yaratılmak isteniyordu. filmin tekrarı bu harekatta da oynatılacak.

4. tayyip erdoğan'ın güvenli bölgeye binalar dikerek müteahhitlerine para akıtmaya devam etmek istemesi. kendisi biliyorsunuz bahçeli evler yapsak oralara vs gibi açıklamalar yaptı. hepsinin videoları var internette görmek isteyenler bakabilir.

5. tsk'nın itibarını, istediğimiz kadar içerde zafer çığlıkları atsak da, bu öso'cu,el nusracı, el kaideci insanlarla harekat yapmak, zedeliyor. tsk'nın bu çapulcularla birlikte hareket etmeye ihtiyacı yok.

edit: imla ve yazım yanlışları
  • hayırlısı olsun. vurun yiğitler ypgli itler gebersin desem; yarın öbür gün yine sınırımızı açıp yolda yemeklerini öder miyiz bilemiyorum. işid'in piçlerine vurun desem; silah yardımı yaptığımız tırlar yakalanır falan ters köşe olabilirim. şivan perver'e: ne oldu ağlamasana salya sümük desem; başkanla el ele kürtçe şarkı söyleme ihtimali var. eset akıllı ol desem; yarın kardeşim esad olmayacağı ne malum? ordumuza gaz versem, emri verenler ordudaki fetöcülerdi denilebilir. en güzeli hayırlısı olsun demek sanırım...
  • arkadaş.
    rusya, iran, suriye, abd, avrupa. hepsi birden karşı.
    biraz düşünün ya, biraz mantıklı olun.
    senin ordunu balyoz ve ergenekon kumpaslarıyla güçsüzleştiren bu akepe değil miydi?
    habur'da, oslo'da pkk ile görüşen, osman öcalan denen orospu evladını trt'ye çıkaran bu akepe değil miydi?
    15 temmuz'u bahane ederek askeri okulları kapatan bu akepe değil miydi?
    milyonlarca suriyeliyi ülkeye dolduran bu akepe değil mi?

sen şimdi bütün bu noktaları göre göre, bu akepenin sınır ötesi harekatının bu ülkenin çıkarlarına olacağını mı düşünüyorsun?

not: bana "hewal", "kürt", "dağda mısın" diye ilk mesaj atacak orospu evladı, anası-bacısı ile tüm küfürleri duymaya hazır olsun.
  • diğer başlıkta da yazmıştım. vatan sevgisini kendi tekelinde zanneden, klavye başında dünyayı fetheden milliyetçi çomarlara göre onlarla aynı fikirde olmayan herkes pkk'lı, heval, terörist, bilmem ne...

gerçekte olan şu: abd'den güç bela izin aldık, muhtemelen fazla engelle karşılaşmadan 30 kilometre kadar içeri gireceğiz. diğer yazarların da belirttiği üzere, indiğimiz yerin güneyinde kürtleri silahlandırmaya ve eğitmeye devam edecekler.

milliyetçiliğin nasıl bir hastalık olduğunu bu başlık altında görebilirsiniz. adamın götünde don yok, sersefil yaşıyor ama tayyip'in amerika'dan izin alarak yaptığı ufak bir göz boyama operasyonu yüzünden "ordumuzun gücünü göreceksiniz!1!!1!" gibi şeyler yazmaya başlıyor oturduğu yerden...

bizim ülkemiz de, ordumuz da büyüktür ama bugün ülkemiz islamcıların eline geçmiştir; ordumuz da artık maalesef halkı uyutmak ve bizi ortadoğu bataklığına saplamak isteyenlerin oyuncağı edilmiştir. masal anlatmak yerine bunları söyleyenler de "terörist" değil gerçek vatanseverlerdir. çünkü kalkınma, yüksek yaşam standardı, güçlü ordu klavye başında nara atarak değil çalışarak, çabalayarak, eleştirerek, eksikleri görerek, iyi olanı takip ederek gelir.

umarım hiçbir ana kuzusunun burnu bile kanamaz diyeceğim ama ne yazık ki kanayacak, biliyorum. güya terörle mücadele edip, önüne gelene terörist yaftası vurduktan sonra teröristleri davullu zurnalı karşılamayla ağırlayan; oy devşirmek için terörist başının kardeşinden aman dileyen bir kötülük ve bunun kendine güya "milliyetçi" diyen çomarlarlarıyla karşı karşıyayız.

askerimizin de ulusumuzun da baş düşmanı bu emperyalist kuklalığı yapan çomarlardır. umarım önünde sonunda hepsinden kurtulur ve yine atatürk'ün kurduğu türkiye cumhuriyeti oluruz.

neyse, ne diyorduk? ver dombırayı, aç youtube'dan çırpınırdı karadeniz remix'ini, klavye başında mastürbasyonuna devam et. nasılsa sen ölmüyorsun orada. böyle devam. farklı görüş bildiren herkesi de terörist diye yaftalamaya devam edin ha, sakın aksatmayın. şüphesiz ki bu ülkeyi en çok seven, neo-osmanlı hayalleriyle yanıp tutuşan ve muhtemelen çatır çatır vergi kaçıran çomarlardır. "bu süreçte çok yanlışlar yapıldı, bizim yaptığımız amerika'ya hizmet etmekten başka bir şey değil; ayrıca bu operasyonla halk uyutuluyor, zamlar ve kötü yönetim arka plana atılıyor" diyenler ise kesinlikle teröristtir. anlaştık mı? hadi öyleyse devam bordo klavyeliler, kim tutar sizi.
  • kusura bakmayın, gülüyorum.
    operasyon yapılacak ve günü, saati duyuruluyor! dün trt spikeri "o gece bu gece" diyor!
    bu şeye benziyor: sizi haftaya denetlemeye geleceğiz, diyen müfettiş gibi!
    gene de hayırlı olsun.
  • sarayı kurtarma operasyonları vol.45324236265

edit: saray köpekleri mesaj sayfama doluşmuş hemen. bu iktidarın ve mevcut zihniyetinin kurulduğu tarihten bu yana asla milliyetçi bir görüşe sahip olmadığını çok iyi biliyorsunuz hepiniz. hal böyleyken boşuna "vatan, millet, sakarya" edebiyatı yapmayın. sizler bu iktidarın yaptığı herhangi bir şeyi destekleyerek saray inşa ettirip ülkeye çöreklenmelerine sebep oldunuz. şimdi onlar da her götleri sıkıştığında sizin çocuksu milliyetçi duygularınıza oynuyorlar. gerçekten bir şeye inanıyorsanız kararlı olun. kararlılıktır bir ideolojiyi ayakta tutan. ben ki bu iktidarın yaptığı veya yapacağı hiçbir şeyi desteklememeye yemin etmiş biriyim.

çünkü akp iktidarı bu ülkenin başına gelmiş en büyük felakettir. bunu şimdi anlamayanlar çok değil 5 - 10 sene sonra gayet iyi anlayacaklar.

edit2: mesaj kutuma terörist, pkk'lı, muhalif it, israil dölü tarzı mesajlar atan organizmalar bile dediklerimin doğruluğunu kanıtlar niteliktedir. bizleri hain ilan eden gerçek vatan hainlerine bu ülkeyi yedirmeyeceğiz.
  • halk 2'ye ayrılmış durumda. herkes birbirine vatan haini diyor. gerçekten çok ilginç. herkes kendince bir şeyler dediğinden kim haklı karar veremedim. kendimce araştırmak istedim.

1-) türkiye suriye'ye girsin

bunu açıklayabilmek için türkiye'nin suriye'de ne işi var sorusunun sorulması gerektiğini düşündüm. bunu cevaplayabilmek ve anlamak adına bir adım daha geriye giderek suriye'de rusya'nın, abd'nin ne işi var sorusunu sordum. ve şöyle bir olaylar silsilesi ile karşılaştım:
    - malumunuz arap baharı, orta doğu ülke liderlerinin bir bir muhalif kitlelerle karşı karşıya geldiği durumdu. tunus, mısır derken olaylar suriye'de de çıkmaya başladı.
    - gün geçtikçe halk daha da büyürken esed orduyu kullanarak bu gösterileri bastırmak istedi. fakat olaylar daha da ciddileşti.
    - suriye ordusu ilk kez göstericiler üzerine ateş açarak geri dönülemez bir yolun ilk kıvılcımını başlattılar. artık ülkede çatışma ortamı oluştu.
    - halk ve esed rejimi ordusu (ki aynı zamanda suriye'nin kendi merkezi ordusu) ufak tefek çatışmaları büyük boyutlara taşıyarak işi bir iç savaş'a dönüştürdüler.
    - bu çatışmalardan yararlanarak ışidve pkk'nın bir uzantısı olan ypg gibi terör örgütleri ile öso gibi muhalif gruplar, suriye ordusundan temizledikleri bölgelerde özerkliklerini ilan ettiler.
    - suriye ordusundan kaçıp halk tarafına geçen askerlerle birlikte esed güçsüzleşti ve rusya ile iran'dan destek istedi.
    - rusya bu isteği kabul etti ve muhalif gruplar üzerine ateş açarak, uçaklar göndererek esed rejimi'nin tekrar güçlenmesini sağladı. bu duruma batı ve türkiye tepki gösterdi. peki rusya sınırı olmadığı halde neden böyle bir şeyi kabul etti?
    - rusya'nın zaten suriye'de askeri üssü vardı. akdeniz'de söz sahibi olmak ve olası bir petrol arayışında yer almak için burada konumlanmıştı. suriye'den gelen böyle bir talebi de hemen havada kaptı.
    (diğer sebepler: abd ile güç yarışı göstergesi, dünya'nın tek kutuplu olmadığını, moskova'nın da dünya'ya yöneten bir gücünün olduğunun ispatlanmak istenmesi.)
    - burada ikinci kritik nokta ise kimyasal silah kullanımının gerçekleşmesidir. suriye ordusu, muhalif gruba karşı kimyasal silah kullanmaya başladı.
    - bu duruma başta batı olmak üzere türkiye, abd ve tüm dünya tepki gösterdi.
    - birleşmiş milletler acil toplantıya karar verdi ve suriye hükümeti'ne karşı yaptırım uygulamayı görüşüp oyladılar. örgütün daimi üyelerinden olan rusya ve çin veto oyu kullanarak yaptırımları engellemiş oldular.
    - abd ise ''birleşmiş milletler bir şey yapmazsa, suriye halkına yardım için ben bir şeyler yaparım'' diyerek suriye'ye müdahalede bulundu. (sanıyorum bu, aslında ışid'i bitirmek ya da ypg'yi bizzat desteklemek için ülkeye girebilme bahaneleri oldu.)
    - bu müdahale de yine türkiye ve batı tarafından olumlu karşılandı ve desteklendi.
    - aynı zamanda ülkenin güneyinde de israil ile hizbullah da çatışma içerisindelerdi.
    (sanırım israil de olası akdeniz senaryosu'nda şimdiden kendine bir yer edinmeye çalışıyor.)

mevcut duruma gelindiğinde ülkede esed rejimi, rusya, abd, israil, hizbullah, öso, ışid, ypg, pkk hepsi belli bölgelere konuşlanmış, çoklu bir çatışma içindelerdi.

türkiye'nin, hemen yanı başında gelişen bu olaylara karşı kayıtsız kalması düşünülemezdi. nitekim hem sınır ihlalleri yaşanıyor hem ülke güvenliği tehdit ediliyordu. ayrıca masada ben de olmalıyım diyerek fırat kalkanı ile ülkeye giriş yaptı. amaç zaten sınır güvenliği idi.

ama ortada bu kadar aktör varken kim kime, ne için saldıracaktı?

- türkiye hem sınır güvenliği için hem rejime karşı öso'yu destekleyip yetiştireceğini, aynı zamanda ışid'e karşı da savaşacağını taahhüt edip abd'den izinle* suriye'ye girdi.
    - fırat kalkanı ve zeytin dalı ile sınır hattının güvenliği sağlandı.
    - ama türkiye'nin asıl amacı (bence), sınır güvenliğini sağlarken aynı zamanda pkk'nın suriye yapılanması olan ypg'yi de temizlemekti. bunun mücadelesini vermekte.
    - barış pınarı buna yönelik bir hareketken abd de bunun farkında.

peki abd neden istemiyor?
    - çünkü abd, ışid'e karşı ypg'yi destekliyor. onlara göre ypg terör örgütü değil, ışid ile savaşan destekçileri.
    - bu yüzden de ülkeden çekilirken ''ypg'ye bulaşma'' diyor. türkiye ise buna karşı bir çözüm olarak rusya ile ittifaklık halinde.
    (yani ypg'ye karşı rusya ile birlikte ol, suriye'ye girip ışid'i bitirmek için abd ile birlikte ol)
    - avrupa birliği ise bambaşka çekincelere sahip. tüm avrupa'nın karşı çıkma sebebi yine bir mülteci akımının olması, var olan suriyeli sorununun daha da çözülemeyecek bir hale gelmesi.
    (fikrimce avrupa birliği böylesine bir mülteci sorununun yaşanacağını bilseydi, abd'nin ülkeye ilk müdahale edişini desteklemezdi.)

- en nihayetinde abd bizden ''savaşacaksan ışid ile savaş. başkalarına dokunma'' diyor.
    - türkiye ise ypg'yi de bitirmek istiyor.

bu yüzden de türkiye suriye'ye girsin görüşü haklılık kazanıyor.

bir de diğer görüşe bakalım:
    2-) operasyonlar rant için

bir kesim kanat akp'nin oyları düştüğü için vatan, millet, sakarya'dan besleneceğini düşünüyor. bu yüzden diğer operasyonlara bakalım:
    - fırat kalkanı operasyonu 2016 yılında başlamış ve 2017 referandumu'nda erdoğan istediğini almış.
    - zeytin dalı operasyonu 2018 yılının ocak ayında başlamış, 2018 yılının haziran ayında seçimler oldu ve kazanan erdoğan ve akp idi.
    - şimdi ki operasyonun da, geçmişteki operasyonların tarihine bakılarak, milli duygular ile oy toplama olduğu düşünülüyor. evet bir seçim yok ama kamuoyunda oylarının düştüğü de ciddi ciddi konuşuluyor. öyle bir ülkeyiz ki, erken seçim denilse şaşırmayız yani.
    - ayrıca suriye'de yüksek bir bedelle yeni bir şehir kurulacağının söylenmesi, yeni bir rant kapısı olacağı düşünülüyor.
    - o meblağda bir paranın oraya harcanılmaması isteniyor.
    - teröristleri sınırdan ülkeye sokan, öcalan’ın kardeşini trt’ye çıkaran hükümetin, şimdi terörü bitirme gayesi gerçekçi bulunmuyor.
    - kötü ekonominin unutturulacağı düşünülüyor.
    - suriyeliler burada keyif sürerken, boşu boşuna türk askeri'nin ölmesini istemiyorlar.

-----
    son söz: neyin gerçek neyin sahte olduğunu hiç bilmiyorum. belki bambaşka olaylar, amaçlar, idealler var. belki birçok şey bildiğimizden çok farklı bir şekilde.

oturduğumuz yerden hücuuum diyerek vatanı kurtaramadığımız gibi, hepsi çıkar için diyerek vicdanımızı da rahatlatamayız.
    vekilin biri twitter'da ahkam keser, kesilen ahkamı uygulayan asker verdiği cevap yüzünden küfür yer.
    o yüzden kimlerin terörist kimlerin milliyetçi olduklarını düşüncelerine veya yazdıklarına göre bilemeyiz.
    oğlunu askere gönderen ana savaşa hayır der, terörist mi olur?
    dolar belki yükselir diye türkiye suriye'ye girsin diyen kişi milliyetçi mi olur?

savaş çıkmadan savaşın olmaması için, savaş çıkınca da askerlere bir şey olmaması için umulur/niyet edilir/dua edilir.
    memleket için en hayırlısı neyse o olur inşallah.

ps: yazdıklarım, şimdiye kadar anladıklarımdır. bilgi yanlışı olduğunu düşünen yazarlar yeşillendirirse sevinirim.
    edit : imla ve eklemeler
  • bütün siyasi ve askeri taraflardan bağımsız bir soru sormak, daha doğrusu soru sordurmak için yazıyorum.

bu “ayağınıza taş değmesin, evlatlarınız evlatlarımız, eşleriniz kardeşlerimizdir”ci arkadaşlar şehit ve aileleri için hayatlarında ne yaptılar? hiçbir şey yapmadığınızı ve hiçbir şey yapmayacağınızı, gün içinde bile verdiğimiz şehitleri sıradan saydığınızı, adlarını bile bilmediğinizi ve bu yazdıklarınızı sadece vicdan rahatlatmak adına yazdığınızı öyle iyi biliyorum ki...
    ya hu benim hem babam hem abim asker. hatta abim nato subayı afganistan’dan yeni geldi. birkaç ay önce yaşadıkları lojmandan şehit çıktı. onun bile cenazesinde birkaç kişiydik. siz kimi kandırıyorsunuz? siz daha yaşadığınız caddeyi temiz tutamayacak kadar vatan sevgisinden uzaksınız ama birileri sizin poponuz rahat yatarken ölünce “metehan’ın ordusu” mastürbasyonu yapmayı vatanseverlik sayıyorsunuz. ve midemi bulandırıyorsunuz.

not: abim şehit değil. abimin yaşadığı lojmandan şehit çıktı. ama benim için bir farkı yok. nasılsa bu tip edebiyatçılar için de yok. “birilerinin abisi” işte.
  • (bkz: heval met your mother)

üst edit: saat 16:00 itibariyle yüce türk ordusu harekata başladı. allah yardımcıları olsun aslanların. ayaklarına taş, gözlerine yaş değmesin. dualarımız onlarla. inşallah tek bir kez bile canımız yanmaz. ama sıra bize gelirse biz de canımızın kanımızın son damlasına kadar, teröristlerin hepsi temizlenene kadar mücadele edeceğiz. sonra birlikte gülüp eğleneceğiz, ağlayacağız, yeri gelecek kavga edeceğiz ama her zaman bir olacağız...

dipnot: ingilizce anlamı konusunda uyaranlar oldu. sağolsunlar. ama zaten bu işin esprisi. yoksa bu cümleyi türkçeye çevirdiğimizde “yüce türk ordusu ananızı sikmeye geliyor amına kodumunun teröristleri” anlamı çıkıyor.

dipnot 2: heval’den sonra virgül koyabilirdim ama o virgülü de götünüze sokmaya geliyoruz.

dipnot 3: daha iki kelimeyi bir araya getiremeyen "tırrekler" özel mesaj yoluyla kudurmuş köpek gibi havlıyor ve biz çok eğleniyoruz kodumunun piçleri. havada, karada, denizda, dağda, çayırda, bayırda, her zaman ve her yerde size nefes aldırmayacağız. o bölmek istediğiniz toprak bütünlüğümüz hiç bozulmayacak. genişlemesi konusunda söz veremeyiz.* amerika itlerinize silah taşırken sesiniz çıkmıyordu. biz operasyona başlayınca havlamaya başladınız. mızıkçı mısınız amk? kurşun sıkarken iyi. ölürken ağlıyosunuz. var mı öyle? girecek mağara bile bulamayacaksınız. ibneler.*

dipnot 4: sıkışınca barış çağrıları yapan şerefsizler var ya hani. bilirsiniz. çok iyi tanırsınız. hani bebek katili piçin heykelini dikeceğiz diye meydanlarda bağıran. söyleyin ona o heykeli de onun götüne sokucaz.

dipnot 5: operasyon başladıktan sonra daha da kuduran piçler iyi dinleyin. klavye delikanlısı diyerek bizi buralardan uzaklaştırmak, meydanı boş bırakmamızı sağlamak istediğinizi anlayabiliyorum. ama sosyal platformlarda da size rahat yok. he diyosanız meydanlara çıkalım, yüreği yeteni bekleriz. ama sonra dağdaki itleriniz gibi ağlamak yok? bunun sözünü vermeniz gerek. gerçi sizin ağzınızdan söz çıkmaz, ağzınız da leş...

dipnot 6: şuraya da bir adet heval ağlaması iliştirelim.* daha dur lan başlamadık ne bu korkaklık? şivan perwer - megriiii megriiiii* bakın bakın orospu çocuğuna bak. bizim devletimizi de onlar kurmuş. lan şerefsiz köpek biz tarih boyunca hiç devletsiz kalmamış bir milletiz. sen kimsin amk? arkanda amerika varken dikleniyordun. noldu şimdi? sesine sıçtığımının barzosu.