şükela:  tümü | bugün
  • şu durumda bütün dünya türkiyeyi yalan haberlerle karşısına almıştır. doğuda askerimiz kanla başla savaşırken bize düşen de bu dünya trollerine olayın aslını anlatmamız gerektiğidir. sözlüğü f5'leyerek vatan kurtulmuyor arkadaşlar. elin sözde humanistlerine olayın aslını anlatmamız gerekiyor.

şu kampanyaya şu hesaba hemen internete erişimi olan tüm milletin katılması gerekiyor
    “milli mücadele’yi telgraf telleriyle kazandık” -atatürk
    şimdi telgraf yok sosyal medya var.

--- spoiler ---

--> bu süreçte klişe resim veya video paylaşmak yerine özgün ingilizce savunmalar yazmanız daha dikkat çekecektir aksi taktirde bot ordusu olarak algılanacağız bu da ciddiye alınmamamıza sebep olcak. 20 tane fotoğraf paylaşmak yerine bir tartışma mentionlaşmasında özverili bir savunma daha etkili olacaktır.

--> küfretmek, kinayeli veya sert üslup takınmanın hiçbir faydası olmayacağı gibi zarar verecektir.

--> ingilizce bilenler özgün savunmasını yapmalı, bilmeyenler savunma propagandalarını favlayarak öne çıkarmalıdır.

--> en basitinden trump twitlerinin altından yola çıkarak senatör, gazetecilerin yalan dolu twitlerinin altında ses duyurmaya çalışacağız

--> #turkeyjustkilledterrorists , #terroristsdflies gibi hashtagleri kullanmaya özen göstermeliyiz.

--- spoiler ---

kara propaganda yapılan twitlere erişim kolaylığı için bir veritabanı oluşturalım.

önedit: redditte operasyonu soykırım olarak niteleyenler çoğunlukta türk ve savunan bazı macar dostlarımız azınlıkta kalıp susturuluyor. reddit kullananlar destek versinler.

edit: saçma sapan dmler geliyor. keşke elinizin altındaki internetin en büyük silah olduğunu bilseydiniz. medyanın tillahı sosyal medyadır. sosyal medyanın kalbi twitterdır. şuan dünya türkiyeye karşıysa bunun sebebi karşıt propagandadır. bütün tartışmaların trump'ın tweetiyle başladığını hatırlayın. benim hakkımda da yok akpli bilmem ne diye. atatürkçüyüm, parti tutmuyorum twit sahiplerinin görüşü de beni ilgilendirmiyor. doğru bir hamle varsa arkasındayım.
  • bugune kim getirdiyse memlekti, once onlari sikip hizaya getirelim.
  • kesinlikle destek verilmesi gerekiyor. zamanında topraklarımızı beraberce savunduğumuz kürtlerle 100 yıldır düşman olduğumuzu iddia eden bir abd başkanı var. aynı mahallede bir sürü türk kürt beraber yaşadı bu topraklarda.

operasyonun kürtlere değil ypg/pkk'ya karşı yapıldığının anlatılması lazım. ypg'nin uluslararası kuruşların araştırmasına göre yaptığı etnik temizlikler anlatılmalıdır.
  • şu an bütün dünyada "kötü türkler kürt dostlarımızı öldürüyor" kafası yaşanıyor. sabah cüneyt özdemir'in de youtube'da dediği gibi, algı herşeydir.

koskoca ülkede o kadar ajans video dizi işi yapan şirket var. bir tane babayiğit yok mu ingilizce etkileyici bir mini belgesel hazırlasın bu olayları, bizim nasıl haklı olduğumuzu anlatsın. uluslararası camiada algı oluşturamazsak hep yalnız kalırız. haklı olmamızın bir önemi yok.

140 journos gibi ekiplerin bu işe el atması lazım.

edit: imla

edit: 140 ekibinin ypg'yi desteklediğini söyleyen mesajlar aldım. o kısmını bilmiyorum, demek istediğim etkileyici içerikler hazırlanması gerektiği.
  • gördüğüm kadarıyla iyi organize olunan seferberliktir.

twitter’da yüksek takipçili hesaplar ile bir bir konuştum. gerekli çalışmalara başlamışlar, tek başlarına da değiller. birlikte ilerleyecek gibi duruyorlar.

7 dile çevrilen hesap açılmış. çevirmenlerle görüştüm. hepsi sürekli şekilde hazırlar.

yakın zamanda seferberliğin üst seviyeye çıkacağını düşünüyorum. türkiye afrin harekâtı’nda bot hesaplarla afrin geçen her tweetin altına belirli şeyler yazdırmıştı, şimdi daha geniş kapsamlı bir çalışma ile ortaya çıkacaktır. sosyal medya çok önemli artık.

yine de sürekli destek vermek, milyonları propagandaya çekecek bilgileri çürütmek için daha çok kişi olmalıyız. herkes elinden geleni yapmalı.
  • ulan eleştiricem diye abuk subuk yazı yazmayın. bilgi almak önemli mi? tweeter a şöyle bir bak bakalım yalan haberler, görüntüler kullanıp ülkeyi kötülüyorlar. bari ona cevap yazın, googledan bilgi al. onların her yazdığı doğru mu ona bak sen. sikimin muhalif özürlüleri! adamlar kafasına göre leş resmi alıp bizim çocukları öldürüyorlar yazıyor. bunun için bilgi mi almak lazım cepheden. kendimi sikicem muhalif olacam diye yazdıklarınıza bak.
  • daha çok kişinin, özellikle de ingilizce bilenlerin katılması gereken seferberlik.
    reddit’te diğer türklerle birlikte birkaç gündür elimizden geleni yapıyoruz ama sevgi pıtırcığı(!) batılılar bizi soykırımcı vahşiler olmakla itham edip, pkk’nın nasıl hümanist, barışçıl ve çevreci bir örgüt olduğunu anlatıyorlar, biz türklere. şu son üç günde yaşadığım sinir harbini burada kelimelerle ifade edemem. daha az önce r/worldnews sub’ında türklere “dogs” diyen birisi 6k upvote almış size durumu daha nasıl izah edeyim. son yıllarda pkk’lılar öyle propaganda yapmış ki dışarıya karşı, ne kadar kanıt da sunsak asla haklılığımızı gösteremiyoruz. devletin acilen dış propaganda kanallarını oluşturması lazım. yarattığımız algı neredeyse geri döndürülemeyecek kadar kötüleşmiş durumda çünkü.
  • sanala pozitif enerji gönderelim, sözlükten değil vatan sanaldan kurtulur. twitter saflarını sık tutun, okçular facebook'a parmaklar f5'in üzerinde, gazamız mübarek olsun aslanlarım.
  • #turkeyjustkilledterrorists

#operationpeacespring

gibi taglara destek verebiliriz. ayrıca haklılığımızı yabancı dillerde paylaşım yaparsak daha büyük kamuoyu oluşturabiliriz. bari bu zor günlerde bir olalım.
  • “milli mücadele’yi telgraf telleriyle kazandık” atatürk,
    şimdi telgraf yok sosyal medya var.