şükela:  tümü | bugün
 • bu gibi harekatlarda diplomatik patirti kopar hep. ama devlet operasyona odaklanip diger taraflarla muzakereyi disislerinin bitmez tukenmez muzakerelerinin iklimine birakir. bu arada diger ulkeler kendi kamuoyundan gelen tepkileri turkiyeye yansitirlar, bir takim diplomatik adimlar atilir, 10-15 gunde diplomatik aksiyonlari zirveye cikar. bir sure daha oyle gider harekatin sonlarina dogru sönümlenir, harekat bittikten bir sure sonra siyasiler bir araya gelip onumuze bakiyoruz, iliskileri gelistirecegiz vs diye eski duruma donerler. donmeyip de naapcaklar? turkiyeyle baglar oyle basit seyler degildir.misirla 5 yildir papaziz. iki taraf da yırtındıgı halde bile hala iliskileri sıfırlayamadık.
 • tüm arapları aynı kefeye koymayın. kuzey afrika arapları bizim doıstumuzdur, şerefsizlik sudiler'de.
 • önemli edit: (bkz: 9 ekim 2019 türkiye sanal seferberliği)

  kınayanlardan bazıları:
  abd
  almanya
  fransa
  ingiltere (bütün avrupa birliği ile beraber)
  italya
  hollanda
  güney kıbrıs
  mısır
  arab emirlikleri
  lübnan

  lübnan'ın the daily starındaki kınama mesajını duyuran haberde aynı zamanda çocuk ve kadın fotoğrafı paylaşılıyor ve türkiyenin bombalamasından kaçan siviller olarak tanıtılıyor [the daily star lebanon haberi http://www.dailystar.com.lb/…peration-in-syria.ashx]

  daha yeni türkiyeyi kınadığını açıklayan arapların meşhur aljezeera'sının sınırdaki son durumları anlatan haberinin başında the daily stardaki kadın ve çocuğun fotoğrafı paylaşılıyor ve türkiyenin sivileri öldürdüğünü ve düzinelercesini yaraladığını iddia ediliyor [aljazeera haberi https://www.aljazeera.com/…tes-191008131745495.html]

  toplu kınama yapan avrupa ajansları, [turkey begins military offensive in northern syria; eu chief condemns euronews], the duardian, allahın irlanda haber ajansı...

  bunlar böyle uzuyor gidiyor elin avrupalısından mısırlısına amerikanından arabına kadar. hepsinin ortak noktası haberlerini sdf denilen yapıdan alması, türkiyenin suriyede çocuk ve kadınlara zarar verildiğinin empoze edilmesi, terorist yapı ile değil de komple kürtlerle savaşılması.

  daha iki sene önce lübnan mısır ve arabistandan katar'a yaptırım olunca ekmeği olmayan katara 15 milyar dolarlık yardım yapılmıştı türkiye tarafından. şuan umurlarında bile değiliz.

  biz istediğimiz kadar sınırlarımızı güvenlik içine alalım dış basında melekleştirilen bu terorist yapı. katil devletler bile bizi insanlık suçuyla itham ediyorlar. buna karşı kim doğruları söylüyor? tamam twitterdan asker fotoğrafı paylaşalım. trump'ın twitinin altında cumhuriyetçilerle demokratlar bile aynı paydada buluşmuş birbirlerini gazlayıp ermeni soykırımı derken kim bunlara durun olayın aslı budur diyor? biz de boş durmuyoruz tabi google translete ingilizcesi ile sayıp sövelim.

  arkadaşlar bizi duymak istemeyen zaten duymayacak ama şu medyayı kullanmayı öğrenmedikçe hep kötü biz olacağız ekonomisine yaptırım uygulanan da biz olacağız. ülkenin dış ilişkileri çökmüş vaziyette birileri de bunun ucundan tutsun artık.
 • katar destekledi, listeden çıkartılması gerekiyor
 • siktirsin şerefsizler
 • kesinlikle sınır kapılarının açılıp suriyelilerle kürtlerin, kısaca yayan terk etmek isteyen herkesin, şu ülkeden topuklamasını istiyorum. zaten ülke şamar oğlana dönmüş.
 • arap seviciliği yapmaya devam mı? bunlardan hiçbir bok olmaz.
 • ısrail'i de millet kınıyor da ne oluyor? oyna, devam et.
 • şu durumda bütün dünya türkiyeyi yalan haberlerle karşısına almıştır. doğuda askerimiz kanla başla savaşırken bize düşen de bu dünya trollerine olayın aslını anlatmamız gerektiğidir. sözlüğü f5'leyerek vatan kurtulmuyor arkadaşlar. elin sözde humanistlerine olayın aslını anlatmamız gerekiyor.

  şu kampanyaya hemen internete erişimi olan tüm milletin katılması gerekiyor