şükela:  tümü | bugün
 • iyi parti istanbul milletvekili ümit özdağ'ın barış pınarı harekatı ve suriyeliler hakkında yaptığı açıklamalardır.

  "türkiye gereken kararlılığı göstererek pkk/pyd/ypg bölgesinin oluşmasını engellemelidir. ancak erdoğan yönetiminin hedefinin pkk/pyd/ypg yapılanmasını sonlandırmak değil, sadece suriye'nin kuzeyinde dar bir şeritte bir güvenli bölge oluşturma ile yetinmek olduğu anlaşılıyor. pkk/pyd/ypg'nin varlığına son vermek için türkiye'nin şam rejimi ile iş birliği yapması gerekir ki erdoğan hala bu noktadan çok uzak duruyor. yapılacak operasyondan anlaşılıyor ki önce askeri hareket sonra toki harekatı planlanıyor. erdoğan, suriye politikasının halk tarafından büyük tepki ile karşılandığını görüyor ve suriyeli sığınmacıları suriye ile kapsamlı bir anlaşma yaparak geri yollamak yerine algı operasyonlarıyla durumu idare etmeye çalışıyor."

  "türkiye'de 7 milyon işsizimiz varken bu insanlar işsizlerimizin elinden işlerini almaya devam ediyorlar. suriyeli sığınmacılar türkiye'de kaldığı sürece ekonomik istikrar mümkün olmayacak. ayrıca ülkemizin demografik yapısı köklü şekilde değişiyor. kayıtlı kayıtsız 6.7 milyon sığınmacıdan yola çıkarsak eğer bunları türkiye'de tutarsak 2040 yılında 12 milyon 368 bin nüfusları olacak. bu da türkiye nüfusunun yüzde 13'ünü teşkil edecek. bazı kentlerimiz türk kimliğini çoktan yitirmeye başladı. üstelik bu kentler suriye sınırındaki kentlerdir. örneğin kilis'te 90 bin türk, 130 bin suriyeli var. hatay'da resmi rakamlara göre suriyeliler nüfusun yüzde 27'sini oluşturuyor. kayıtsızlarla birlikte nüfusun yüzde 35'ini oluşturuyorlar. reyhanlı'da suriyeli nüfusu türk nüfusunu geçmiş durumda."

  "yapılacak 200 bin konutluk projeye bakıldığında türkiye'nin hiçbir ilçesinde olmayan imkanlar sunuluyor. yapılması gereken yeni yaşam alanları inşa etmek değil, suriyelilerin kendi evlerine dönmelerini sağlamaktır. türkiye'de 7 milyon insan işsizken, kendi şehit ve gazi ailelerinize bu imkanları sağlamıyorken neden bir başka ülkenin vatandaşlarına ülkelerine geri dönmeleri için 'sizin için bunları yapmak zorundayız' gibi bir şartın altına kendinizi sokarsınız? bunun hiçbir şekilde akılcılıkla izahı yoktur"
  kaynak.
 • her cümlesi yüzde yüz değil yüzde bir milyon doğruluk içeren açıklamadır.
 • çok doğru açıklamadır.
 • ümit hoca bir kez daha herkesin hislerin tercüman olmuş. doğru lafa ne denir?
 • altına imzamı attığım açıklama.

  özet isteyenler için;

  erdoğan barış pınarı harekatı ile pkk/pyd/ypg bölgesini türkiye sınırından uzaklaştırarak orada güvenli bölge oluşturup, bu güvenli bölgede de türkiye'de bile göremediğimiz imkanlarla toki konutları dikerek suriyelileri vatanına göndermek istiyor.

  ümit özdağ'da diyor ki; bunların kökünü kazıyacaksan sonuna kadar arkandayız ama tokiden daire satacaksan türkiye'deki mevcut suriyelilerde azalma olmayacak, kaldı ki türkiye'de 7 milyon işsizimiz varken bu insanlar işsizlerimizin elinden işlerini almaya devam ediyorlar. suriyeli sığınmacılar türkiye'de kaldığı sürece ekonomik istikrar mümkün olmayacak.
 • ümit özdağ başkanımız olsun.
 • #savaşahayır diyenleri vatan hainliği ve pkk’lı olmak ile suçlayan gerizekalıları göreceğimiz bir başlık olacak mı acaba bu ?

  birilerinin müteahhitlik projesini gencecik insanlar canlarıyla ödeyecek. bizse rahat koltuklarımızda oturup, “haydi aslanım” diyerek sırt pıtpıtlayacağız.
 • mantıklı ve gerçekçi açıklamadır.
 • dogru aciklamalardir.

  hukumet konut dikecek diye savasa giriyoruz. inanilir gibi degil amk. gozleri dolardan baska bir sey gormuyor. sorsan din allah peygamber.
 • abd ve avrupanın istediği de budur zaten, ülkenin demografik yapısını değiştirmekti.
  gayet başarılı olarak devam ediyor planları ve hatta bence bu saatten sonra geri döndürülemez noktayı aştı.
  bu saatten sonra hiç bi güç bu göçmen nüfusu degil ülkeden yollamak, yarısını dahi azaltamaz.
  başında niçin abd ve avrupa dedim?
  mavi hilal isminde bildiğim çok esrarengiz kuruluşlar var göçmenlerin burada kalmaları, hakları ve yerleşimleri için türkiye kalkınma bankasına milyar euro ve doları geçen fonlamalar yapıyor abd ve ab.
  bunun plansız yada insanlık adına yapılmadığını cümle alem biliyor.
  ortada kimsenin tahmin bile edemeyeceği karanlık işler döndü, dönmeye devam ediyor.
  bir iç savaş için ülke halkı üzerinde her şey denendi 55 yıldır. türk/kürt, sağcı/solcu, alevi/sünni bunların hiç biri istedikleri derecede etki tepki doğurmadı.
  suriye ve arap popülasyonu ile işi garantiye almak ve milyarlarca yatırım yaparak, düzensiz bir göç dalgası gibi görünen fakat gayet organize bir yıkım kampanyası.
  maalesef bu noktadan sonra geri dönüşü mümkün değildir.