şükela:  tümü | bugün
 • iyi parti kendi icinde muzakere yapip, belli sartlar olusturmali ve tezkereye sartli evet demelidir.

  o sartlari da ümit özdağ liderliginde belirlemelidirler.
 • +1 verdiğim açıklamadır.
 • katıldığım açıklamalar. yalnız şunu söylemeden geçemeyeceğim. her doğru laf eden insan hakkında "başkan olsun, cumhurbaşkanı adayım" falan yazan gerizekalı pustlardan gına geldi yemin ederim. yeter ulan yarak kürek amigolugunuz. hemen bir itaat etme, kanatlar altına girme içgüdüsü. bre sikik katılıyorsan katıl itirazın varsa belirt. ne bu yavsakca haller. her götü bokluyu yazar yaparsan karşılaşacağımız manzara bu olur tabi.

  directors cut: "parti kur oy verelim, müridin olayım" ananın amı ol at kafası. ananın amı.
 • bazı y-chp ve pkk destekçilerinin algı operasyonu yapmaya çalıştığı açıklamalardır. hocamız operasyon yapılmalı fakat ypg tamamen silinmeli diyor.bunun içinde şam yönetimiyle temas kurulması taraftarı.

  ama şuda bir gerçek, türkiye olmadan şam yönetimi abd yi o topraklardan çıkartamaz.
  yani ypg ye özerk bir bölge vermek zorunda.bunu bilen kaftanciyan ve pkk destekçileri ısrarla türkiye'nin güvenli bölge kurmasını istemiyor. türkiye güvenli bölge kurarsa ypg nin özerklik hayalleri suya düşecek.

  türkiye ,ilk etepta sınır boyunca 30 km derinliğe inmeli . daha sonra yapılacak pazarlıklarla ypg/pkk tamamen tasfiye etmelidir.
 • gündemde tutulması medyada ses getirmesi gereken açıklamalardır.

  ülke meselelerini mantık süzgecinde eleyerek konuşan böylesine güçlü siyasetçilere ihtiyacımız var bu günlerde.
 • ümit özdağ doğru bir noktaya değinmiş. bazı gazetecilerin dışında siyasilerden birilerinin de bu "sınır ötesi" ev olayı ile ilgili konuşması gerekiyordu. hadi güvenli bölgeyi sağladık 30 km'de. bütün suriye meselesi halledilmediği için ülkesine dönmeyen suriyelilerde olacaktır. peki böyle bir durumda o evlere bizim başımıza ilerde bela olabilecek birileri oturursa ne olacak, bunu da düşündüler mi? üstelik işin bir tarafı da evlerin parası da bizden çıkmış olacak.
 • amerikan, rus ve şam rejimi'nin kendilerine alan açmak için jetler ile bombaladığı şehirlerden kaçan milyonlarca mülteciye kucak açtı türkiye. hala şam rejimi ile görüşülsün diye sayıklayanlar var.

  hangi şam rejimi? pkk'nın vietnam'ınız olur çıkamazsınız dediği afrin'de amerikan beslemesi teröristleri türkiye özgür suriye ordusu ile beraber temizlerken, teşekkür edeceğine onları kurtarmaya şii militanları gönderen şam rejimi'mi? türk topçu atışını kafalarına yiyince kaçmışlardı şam rejimi'nin ve iran'ın yolladığı şii militanlar.

  türkiye amerikalı ve avrupalı tüm müttefiklerinden yakın dönemde ihanet üzerine ihanet yedi. sırf suriye'de geri adım atsın, bir terör devletine razı olsun diye her ay şehirlerinde patlayan bombalar ile, yetmeyince askeri darbe ile diz çöktürülmeye çalışıldı, ama başaramadılar.

  sayın ümit özdağ'ın son yıllarda mülteciler hakkında sürekli yaptığı popülist eleştirileri, türk vatandaşları ve suriyeli mülteciler arasında bir çatışma çıkarma tehlikesi içermesi dışında neye yarar? işte artık tüm diplomatik yollar tükenince hükümet bölgede hem pkk'yı temizleyip hem de bölgenin gerçek halkı olan hep sahip çıktığımız mültecileri temizlenen bölgeye yerleştirecek bir harekata başlıyor. ama sayın ümit özdağ memnuniyet duymak ve destek vermek yerine, gene köstek olacak açıklamalar yaparak hem kendinin hem de iyi parti'nin siyasi duruşundaki çarpıklığı tazeliyor.

  harekat başlayınca en büyük feryat chp ile birlikte gizli ittifak ortağınız olan hdp'den yükselecek. asıl şimdi mecliste onların sesini kesmeye gücünüz yetecekmi onun planlamasını yapın.
 • itirazları aşağıdaki gibidir;

  "2 milyon kişilik yerleşimin inşaat maliyeti yaklaşık 302 milyar tl tutuyor. bugünkü kurdan 53 milyar dolardan bahsediyoruz. bu parayı yabancı fonlar verecekmiş.

  erdoğan’ın birleşmiş milletler’de sunduğu proje saray’ın suriye ve suriyeli sığınmacılar politikasındaki hataları sürdürmek konusunda ısrarcı olduğunu göstermektedir. bu proje bir çok açıdan çökmeye mahkum olduğu gibi ufak bir ihtimal olmakla beraber kısmen gerçekleşmesi durumunda bile büyük riskler içermektedir.

  1)böyle bir proje için gereken parayı uluslararası fonlardan bulmak mümkün görünmemektedir. erdoğan, güvenli bölge toki harekatı diye adlandırabileceğimiz bu projenin finansmanı için bir bağışçılar toplantısı önermiştir. benzer toplantılar daha önce afganistan ve ırak için yapılmış; fakat başarısız olmuştur.

  2)böyle bir projenin gerçekleşmesi için iki yol vardır. birinci yol, abd ile ortak güvenli bölgeyi oluşturup, ortak inşaat projesini gerçekleştirmek. abd halen bu noktadan çok uzak duruyor.

  3)abd’ye rağmen askeri operasyon ile güvenli bölgede hakimiyet kurarak bölgede yerleşim sürecini başlatmak. bu durumda bağışçılar toplantısı bile düzenlemek imkansız hale gelecektir.

  4)erdoğan bu adımı ile suriyelilerin ülkelerine dönmesi için türkiye’nin yerine getirmesi gereken yeni bir şart koymaktadır. o da suriyelilere yeni yerleşim yerlerinin yapılması, iş ve aş ortamı sağlanması şartıdır. türk milleti yıllarca milyonlarca suriyeliye on milyarlarca dolar harcadıktan sonra bir de suriye’de ev, iş, aş temin etmekle yükümlü olamaz. bu suriyelilerin geri dönmesini imkansız hale getirecektir. türkiye’de şehitlerimizin ailelerine ve gazilerimize sağlamadığımı ev ve iş imkanlarını veya muhtaç vatandaşlarımız için bu tür projeleri hayata geçirmeyen, gittikçe artan işsizler için istihdam yaratamayan bir yönetimin bunu başka bir ülkenin vatandaşları için yapmayı istemesi inanılır gibi değildir.

  5)2 milyon suriyeli türkiye ile pkk arasında tampon bölge olacağı açık olan bir bölgede yaşamak istemeyeceklerdir.

  6)bahsedilen bölge 2 milyon suriyelinin yerleşseler dahi ekonomik olarak varlıklarını devam ettirmelerini sağlayacak altyapıdan her anlamda yoksundur. bunun anlamı türk ekonomisinin üzerinde asalak varlıklarını sürdürmeleridir.

  7)her an çatışma riski olan tampon bölgeye gelse gelse sadece idlib’deki selefi cihatçılar ve aileleri gelir. bu durumda da türkiye’nin güneyinde bir peşaver’i kendi eli ile sınırının sadece bir bölgesinde iken bütün bölgesine yaymış olur.

  8)erdoğan’ın güvenli bölgede kalıcı bir arap nüfusu inşa etme projesi dahi bu tampon bölgenin altındaki bölgenin pkk kontrolünde kalacağını kabullendiği anlamına gelmektedir.

  9) suriye egemenliğindeki bir toprak parçası üzerinde bu tür bir projeyi uygulamak suriye’nin bölünmesine hizmet etmektir.

  erdoğan’ın kabul edilemez suriye ve suriyeli sığınmacılar politikası bir yandan kendisini iktidardan ayrılmaya diğer yandan ise türkiye’nin geleceğini ağır bir tehdit altına almaya devam etmektedir. yapılması gereken suriyelilere yeni yerleşim alanları inşa etmek değil, suriyeli sığınmacıların evlerine dönmelerini sağlayacak bir dış politika izlemektir. yapılması gereken pkk-pyd bölgesini tamamen tasfiye edecek bir diplomatik-politik ve askeri strateji geliştirip uygulamaktır. erdoğan yönetimi ne yazık ki bu noktadan çok uzaktır."
 • sabahtan akşama kadar yalan haberlerle ırkçılık yapan prof ünvanlı ama sokak kabadayısı ağzıyla konuşan birisinin yaptığı açıklamalar.
  şehit gazi yakınına bu haklar yok demiş utanmadan, türkiye'deki bütün toki konutlarından şehit gazi yakınları öncelikli olarak yararlanır. bunu bilmemesi imkansız ama pespaye milliyetçilik yapıp ahmakların gözünde yücelerek egosunu tatmin ediyor.

  geçenlerde 9 yaşında suriyeli bir çocuk intihar etti. sorumlusu bu ve bunun gibi tiplerdir işte.
  biraz vicdanı olsa bu olaydan sonra insan içine çıkamazdı.