şükela:  tümü | bugün
  • “volvo öldürmüyormuş. süründürüyormuş.”

merhaba. ilk defa rezalet başlığı açıyorum. umarım bir farkındalık yaratabiliriz.

olay kuzenimin başına gelmiştir.

özet : volvo yetkili servisinde yapılan servisten kısa bir süre sonra aracın motorunun iş göremez hale gelmesi. ve volvonun komik teklifi ve görmezden gelmesi.

kuzenimin attığı mail :

“15/12/2015 yılında aldığım volvo s60 markalı aracımı 5 yıldır severek ve güvenle kullanıyorum. aracımın 5 yıldır bütün servis bakımlarını volvo evo bodrum yetkili servisinde yaptırıyorum. bütün yetkili servis detaylarım sisteminizde görülecektir.
    ?aracım 2020 yılı mart ayında şehir dışına çıkmak üzereyken motor arızası yaptı. o dönemde volvo yol yardım vasıtasıyla aracımı volvo evo bodrum servisine çektirdim. yapılan işlemler sonucunda araçta oluşan servis ve parça maliyeti bana ödetilmek istendi. aracımın son servis bakımında servis garantisi kapsamında olduğunu bildirip bu işlemin volvo türkiye garantisiyle yapılmasını istedim. yetkili servis bu talebimi haklı bulup işlemimi garanti kapsamında tamamladı. bu işlemden hemen sonra aracımı servisten aldığımda 1-2 km gitmeden aracımda bir ses fark ettim, hemen aracımı güvenli alana alıp servisle irtibata geçtim. bana bir problem olmadığını ve güvenle kullanmaya devam edebileceğimi söylediler. aradan geçen süre içinde aracım ara sıra hararet uyarısı vermeye başladı. bu durumu servisle sözlü olarak görüştüğümde herhangi bir problem görülmediğinden bahsedildi. bu dönem içinde aracım bir ara bakımdan daha geçti.
    18/08/2020 tarihinde ailem ile yaptığım yolculuk esnasında aracım gaz kesmeye başladı,bu arada araçtan herhangi bir uyarı gelmedi. durumu fark ettiğimde aracımı güvenli alana alıp stop ettim ve o esnada aracımın kaputundan duman çıkmaya başladı. gece yarısı yaşadığım bu olayda volvo yol yardım desteği alarak aracımı volvo evo bodrum servisine çektirdim. 2 gün sonra servise gittiğimde bana motorun iş göremez halde olduğunu söylediler. aracın ortalama 60.000-65.000 tl servis ve parça ücreti olacağını söylediler. 105.000 km olan 2015 model volvo garantisinde olan ve bütün servis bakımları yetkili serviste yapılan bir aracın motor unun iş göremez halde oluşunun sorumlusu olarak kendilerini gösterip,kendilerine artık güven duymadığımı söyleyerek aracımı yetkili servis ve satış bayii olan volcar izmir şubesine gönderdim. volcar izmir şubesiyle yaptığım görüşmede araca servis yoğunluğundan dolayı 20/09/2020 tarihine kadar bakılamayacağı söylendi. bu süreçte dışarıdan bir araba bulup mağduriyetimi kendi imkanlarımla giderdim. 20/09/2020 tarihinde volcar izmir yetkili servisi tarafından arandığımda onlar da motor aksamının problemden bahsedilip motorun yenilenmesi gerektiği söylendi. volcar izmir şubesiyle yaptığım görüşmelerde olumsuz sonuçlanınca durumu iletmek için volvo türkiye müsteri hizmetleri ile irtibata geçip durumu ilettim.
    volvo türkiye ve volcar izmir yetkili servisiyle yapmış olduğum görüşmeler sonrasında aracımın toplam bedelinin bana bir “iyi niyet” göstergesi olarak yarısının ödetileceği söylendi. ( ilk başta 60-65 bin denilen masraf bu teklif geldikten sonra masrafın tahmin edilenden fazladı olduğu ve yarısını ödemelerine rağmen kalan yarısının 65.000 tl olduğu söylendi :) :) .... ) bu teklifi kabul etmeyip kullanmakta olduğum aracın piyasa bedeli karşılığında volvo türkiye garantisindeki başka araçla takasını istedim. bana bu teklifi değerlendirip dönüleceği söylendi. sonrasında yaptığımız görüşmeler 240.000tl piyasa bedeli olan aracıma 100.000tl değer biçilip onayıma sunuldu. aradaki fiyat farkının sebebi olarak da çıkan malzeme ve işçilik bedeli söylendi.

bu zamana kadar volvo yetkili servisi dışında hiçbir serviste işlem yaptırmayıp, bütün servis bakımlarını zamanında yetkili serviste yaptırmış bir volvo kullanıcısı olarak 2015 model 105.000 km de olan bir aracın 9 ay gibi bir zaman diliminde 2 defa motor arızası vermiş olmasını,bu sorunun kullanıcı hatası olarak gösterilmesini kabul etmiyor ivedilikle çözüme ulaştırılmasını ve 5 yıldır güvenle bindiğim volvo markasıyla bağlarımı sürdürmek için çözümüzü bekliyorum. konunun garanti belgesi yönetmeliği ve tüketici hakları mevzuatı kapsamında yargıya taşınmadan taraflar arasında çözüme ulaşacağına inancımdan dolayı yaşadığım mağduriyetin volvo türkiye tarafından karşılanmasını talep ediyorum. “

kişisel yorum : umarım volvodan araba almaya düşünen yazarların bir daha düşünmesini ve ileride karşılaşabilecekleri olayların farkında olmalarını sağlayabiliriz.

not: servis belgeleri ve volvonun teklifini buraya koymanın sorun yaratıp yaratmayacağını bilemediğimizden koymadık. eğer sorun teşkil etmezse koyabiliriz.

herkese teşekkürler.
  • kuzenim ekolu
  • rezaletin sözlük karşılığı olabilecek bir rezalet. olur da bir gün araç alacak olursam volvo'ya bakarken bu başlık ve rezalet aklıma gelecek
  • volvo turkiyede artik eskisi gibi faaliyet gosteremiyor. hatta yetkili saticilarinda arac bile yok, siparise gore getiriyorlar, umarim sorununuz cozulur
  • ya rezaleti geç de ikinci entryde "artık asla volvo almam" diye bir cümle var gece gece güldürdü. bugüne kadar düzenli alıyor muydun be adam? kırma zeytin mi bu amk? bugüne kadar alıyordun da bu olaydan sonra volvo'yu boykot mu ediyorsun?

bu arada kuzene geçmiş olsun. okumadım yazıyı, haklıysanız mağduriyetinizin giderilmesini temenni ederim.
  • marka olarak zaten 3-5 tane araç satıyorlar. bir elin parmaklarını geçmeyen müşterilerini de böyle mağdur ederek ne yapmaya çalışıyorlar.

yetkili servis de bunu yaparsa bu insalar kime güvenecek?
  • volvo nun da eski volvo olmadiği ortaya çıkmış.
    bu durumu volvo yurt dişina kadar bildirmekte fayda var. geçmiş olsun.
  • "volvo yamulmaz", "volvo şöyle sağlamdır", "volvo içinde en son 1974'te biri ölmüş o da heyecandan kalp krizi geçirmiş zaten" gibi şehir efsaneleri ile satılan ford'dan hallice markanın yaşattığı mağduriyet.
  • hangi marka olursa olsun, artık bizim ülkeye karşı ikinci sınıf davranıyorlar rezaletler artmaya başladı iyice. geçmiş olsun yazarımıza.
  • volvo merkez duysa aracı meraktan çağırır ve bodrum servisine cezayı basar. (diye umud ediyorum)

volvo gibi imaja önem veren bir marka çinlilere geçtiğinden beri henüz bir yamuk görmemişti, sağlamlık algısı devam ediyordu .

hızlı ve mutlu bir çözüm bulur diye umuyorum, yada tahmin ediyorum.