şükela:  tümü | bugün
 • “volvo öldürmüyormuş. süründürüyormuş.”

  merhaba. ilk defa rezalet başlığı açıyorum. umarım bir farkındalık yaratabiliriz.

  olay kuzenimin başına gelmiştir.

  özet : volvo yetkili servisinde yapılan servisten kısa bir süre sonra aracın motorunun iş göremez hale gelmesi. ve volvonun komik teklifi ve görmezden gelmesi.

  kuzenimin attığı mail :

  “15/12/2015 yılında aldığım volvo s60 markalı aracımı 5 yıldır severek ve güvenle kullanıyorum. aracımın 5 yıldır bütün servis bakımlarını volvo evo bodrum yetkili servisinde yaptırıyorum. bütün yetkili servis detaylarım sisteminizde görülecektir.
  ?aracım 2020 yılı mart ayında şehir dışına çıkmak üzereyken motor arızası yaptı. o dönemde volvo yol yardım vasıtasıyla aracımı volvo evo bodrum servisine çektirdim. yapılan işlemler sonucunda araçta oluşan servis ve parça maliyeti bana ödetilmek istendi. aracımın son servis bakımında servis garantisi kapsamında olduğunu bildirip bu işlemin volvo türkiye garantisiyle yapılmasını istedim. yetkili servis bu talebimi haklı bulup işlemimi garanti kapsamında tamamladı. bu işlemden hemen sonra aracımı servisten aldığımda 1-2 km gitmeden aracımda bir ses fark ettim, hemen aracımı güvenli alana alıp servisle irtibata geçtim. bana bir problem olmadığını ve güvenle kullanmaya devam edebileceğimi söylediler. aradan geçen süre içinde aracım ara sıra hararet uyarısı vermeye başladı. bu durumu servisle sözlü olarak görüştüğümde herhangi bir problem görülmediğinden bahsedildi. bu dönem içinde aracım bir ara bakımdan daha geçti.
  18/08/2020 tarihinde ailem ile yaptığım yolculuk esnasında aracım gaz kesmeye başladı,bu arada araçtan herhangi bir uyarı gelmedi. durumu fark ettiğimde aracımı güvenli alana alıp stop ettim ve o esnada aracımın kaputundan duman çıkmaya başladı. gece yarısı yaşadığım bu olayda volvo yol yardım desteği alarak aracımı volvo evo bodrum servisine çektirdim. 2 gün sonra servise gittiğimde bana motorun iş göremez halde olduğunu söylediler. aracın ortalama 60.000-65.000 tl servis ve parça ücreti olacağını söylediler. 105.000 km olan 2015 model volvo garantisinde olan ve bütün servis bakımları yetkili serviste yapılan bir aracın motor unun iş göremez halde oluşunun sorumlusu olarak kendilerini gösterip,kendilerine artık güven duymadığımı söyleyerek aracımı yetkili servis ve satış bayii olan volcar izmir şubesine gönderdim. volcar izmir şubesiyle yaptığım görüşmede araca servis yoğunluğundan dolayı 20/09/2020 tarihine kadar bakılamayacağı söylendi. bu süreçte dışarıdan bir araba bulup mağduriyetimi kendi imkanlarımla giderdim. 20/09/2020 tarihinde volcar izmir yetkili servisi tarafından arandığımda onlar da motor aksamının problemden bahsedilip motorun yenilenmesi gerektiği söylendi. volcar izmir şubesiyle yaptığım görüşmelerde olumsuz sonuçlanınca durumu iletmek için volvo türkiye müsteri hizmetleri ile irtibata geçip durumu ilettim.
  volvo türkiye ve volcar izmir yetkili servisiyle yapmış olduğum görüşmeler sonrasında aracımın toplam bedelinin bana bir “iyi niyet” göstergesi olarak yarısının ödetileceği söylendi. ( ilk başta 60-65 bin denilen masraf bu teklif geldikten sonra masrafın tahmin edilenden fazladı olduğu ve yarısını ödemelerine rağmen kalan yarısının 65.000 tl olduğu söylendi :) :) .... ) bu teklifi kabul etmeyip kullanmakta olduğum aracın piyasa bedeli karşılığında volvo türkiye garantisindeki başka araçla takasını istedim. bana bu teklifi değerlendirip dönüleceği söylendi. sonrasında yaptığımız görüşmeler 240.000tl piyasa bedeli olan aracıma 100.000tl değer biçilip onayıma sunuldu. aradaki fiyat farkının sebebi olarak da çıkan malzeme ve işçilik bedeli söylendi.

  bu zamana kadar volvo yetkili servisi dışında hiçbir serviste işlem yaptırmayıp, bütün servis bakımlarını zamanında yetkili serviste yaptırmış bir volvo kullanıcısı olarak 2015 model 105.000 km de olan bir aracın 9 ay gibi bir zaman diliminde 2 defa motor arızası vermiş olmasını,bu sorunun kullanıcı hatası olarak gösterilmesini kabul etmiyor ivedilikle çözüme ulaştırılmasını ve 5 yıldır güvenle bindiğim volvo markasıyla bağlarımı sürdürmek için çözümüzü bekliyorum. konunun garanti belgesi yönetmeliği ve tüketici hakları mevzuatı kapsamında yargıya taşınmadan taraflar arasında çözüme ulaşacağına inancımdan dolayı yaşadığım mağduriyetin volvo türkiye tarafından karşılanmasını talep ediyorum. “

  kişisel yorum : umarım volvodan araba almaya düşünen yazarların bir daha düşünmesini ve ileride karşılaşabilecekleri olayların farkında olmalarını sağlayabiliriz.

  not: servis belgeleri ve volvonun teklifini buraya koymanın sorun yaratıp yaratmayacağını bilemediğimizden koymadık. eğer sorun teşkil etmezse koyabiliriz.

  herkese teşekkürler.
 • 2014 model peugeot 308 aracimi sürekli serviste bakım yaptirdim, 2019 da bakima gittigimde arabanin yagini vs koyduktan sonra bilgisayara bagladilar, 'bu arabanin motoru capaklanmis sokup yenisini takicaz' dediler, ben bi yusuf yusuf oldum tabi, soktuler motoru acip baktilar ici perişan haldeydi, resimlerini fransaya gonderdiler, motoru gondermemiz 2 ay surer musteriye ucretsiz kiralik arac verin motoruda üretime aldik dediler, aracin motorunu ucretsiz degistirdiler, altima kiralik ucretsiz araba verdiler, motor degisikliyle ilgili proje evraklarini benden habersiz ucretsiz hallettiler, notere motorun numarasini degistirmeye gittim 200 tl ucret alindi onuda odediler,

  e tabiki artık peugeotdan baska araca binmem.
 • ya rezaleti geç de ikinci entryde "artık asla volvo almam" diye bir cümle var gece gece güldürdü. bugüne kadar düzenli alıyor muydun be adam? kırma zeytin mi bu amk? bugüne kadar alıyordun da bu olaydan sonra volvo'yu boykot mu ediyorsun?

  bu arada kuzene geçmiş olsun. okumadım yazıyı, haklıysanız mağduriyetinizin giderilmesini temenni ederim.
 • marka olarak zaten 3-5 tane araç satıyorlar. bir elin parmaklarını geçmeyen müşterilerini de böyle mağdur ederek ne yapmaya çalışıyorlar.

  yetkili servis de bunu yaparsa bu insalar kime güvenecek?
 • volvo nun da eski volvo olmadiği ortaya çıkmış.
  bu durumu volvo yurt dişina kadar bildirmekte fayda var. geçmiş olsun.
 • olay volvo, mercedes, bmw, citroen falan olayı değil. şunu artık anlamak lazım ki türkiye'de franchise mantığı ile işletilen neredeyse her yer ayakta adam gondiklemek için eli şeyinde bekliyor.
  bmw ve volvo araçlarım var. her ikisini de asla yetkili servise götürmüyorum. tanıdığım bildiğim özel servisler var, onlara götürüyorum. yetkili servisin onda biri ücrete bakım yapıyorlar, parça ücretleri de öyle.
  ilk aldığımda volvo yetkili servisine gitmek gibi bir hata ettim. önce bu arabanın aküsü orijinal değil, arabadaki bütün elektronik aksamı bozar diyerek beni korkuttular ve ortalama bir akünün 150 lira olduğu zamanda bana 450 liraya akü sattılar. sözde orijinal volvo marka akü imiş. neyse elektronik aksama bir şey olmasın korkusu ile kabul ettim. standart bakımın özel servislerde 700 lira olduğu zamanda benden 4500 lira istediler. siktir çekip özel servise gittim. o günden beri de özel serviste mutlu mesut hizmet alıyorum.
  arkadaşımın araba mercedes. yetkili servis standart bakıma 3500 tl istiyor. özel servis 650 tl. hesabı yapın artık.
  olay dediğim gibi markada değil, insanlarımız ahlaksız. problem bu. yoksa bu sözlükte sıfır alınan mercedes s500 ün direksiyon kutusu bozuk diye yüz bin tl istenilmesi rezaletini de gördü bu gözler.
  her araç insan yapımıdır, hepsi bozulabilir. ister bmw ister mercedes ister volvo. mühim olan insanlar bozulmasın ama bu ülkede epey zor bir temenni.
 • hangi marka olursa olsun, artık bizim ülkeye karşı ikinci sınıf davranıyorlar rezaletler artmaya başladı iyice. geçmiş olsun yazarımıza.
 • volvo’nun sahibine de yazsanız bir sonuç alamayacaksınız. öyle “avrupa’daki merkezine bildirdim, hemen ilgilendiler, çözdüler” falan eskide kaldı. kimse burayı siklemiyor artık, kaderinizle baş başa kaldınız.

  bodrum’daki servis hadi salak, volcar izmir de mi salak? hadi onlar da salak volvo türkiye de mi salak? bilmiyorlar mı konunun sosyal medyada konuşulacağını falan? onlar da eskide kaldı...

  sosyal medyanın markalarla yeni tanıştığı senelerde (2009-2015 civarı) biraz hassasiyet, müşteri memnuniyeti, olayları sosyal medya üzerinde çözmek gibi gücü vardı. şu an tımarhaneden farkı yok...

  siz pazarlık edin 50 bin liraya çözün işinizi 200 bin liraya falan da satıp elden çıkarın. bu rezalet iki güne kalmaz unutulur burda, ne yazık ki öyle... geçmiş olsun...
 • "volvo yamulmaz", "volvo şöyle sağlamdır", "volvo içinde en son 1974'te biri ölmüş o da heyecandan kalp krizi geçirmiş zaten" gibi şehir efsaneleri ile satılan ford'dan hallice markanın yaşattığı mağduriyet.
 • bakımdan yapılan işlemlerin garantisi ayrı, aracı satın aldığınız tarihten sonra geçerli olan garanti kapsamı ayrıdır. aracınızın 100.000 km yi geçmiş olması ve satın alma tarihi üzerinden 5 sene geçtiğine göre, sanıyorum (kuzen yazmamış) garanti kapsamında değil araç.

  e buna göre, aracın garantisi bitmiş ki zaten, motorda oluşan arızadan dolayı (kuzen belirtmemiş ne arızası olduğunu) neden volvo'yu veya yetkili servisi suçluyorsunuz, ben anlamadım ?

  (ayrıca, imla kuralları ve paragraf vs özensiz yazıldığı için, inanın tüm yazıyı okumak çok zor)

  son olarak, özel mesaj yazarak, daha önce hiç yazmadığım bir konu ile ilgili destek istemeniz, bana çok ters geldi.

  rezalet puanım: 1/8

  (bir puanı da, ayıp olmasın diye verdim)