şükela:  tümü | bugün
 • elçiye zeval olmaz, konu ile ilgili olarak 6 ekim 2016 tarihinde thy'ye geri bildirim formu gönderdim (numarası 41651). 10 iş gününde sonuçlanır dendi, 2-3 kere çağrı merkezini aradım bu sürede, acil çözüme ulaşsın diye not düşüldü ancak hâlen müspet bir ilerleme kaydedemedik. belki sesimiz duyulur diye konuyu buraya taşımaya karar verdim. umarım bu sayede çözüme ulaşabiliriz, zira thy personelinin büyük kusuru var olayda.

  saygıdeğer thy yetkilileri,
  1 eylül 2016 tarihinde ben georgios bekiaris ve eşim georgia bekiari, bir grup arkadaşlarımızla birlikte türkiye’yi ziyaret ettik. 9 eylül 2016 sabahı, grubumuzdan eleni rekaiti hanım kendi pasaportunu alacağına yanlışlıkla georgia bekari'nin pasaportunu otelin resepsiyonundan alıp bizden önce antalya havalimanına gitti. kızı maria pagona, rekaiti hanımla birlikte check in yapmak için thy gişesine ulaştı. hanımefendiler thy’nin 9 eylül 2016 ayt-ist 07.35 uçuşu için check in yaptıktan sonra, bavullarını teslim ettiler ve ellerinde bording pass’la antalya’dan istanbul’a uçtular. ne var ki eleni rekaiti’nin elinde benim eşimin pasapartu (georgia bekari) ilaveten eleni rekaiti adına çıkarılmış bir boarding pass vardı. eleni rekaiti kendisine ait olmayan bir pasaportla thy memurunun kontrolünden geçti ve ona pasaportundaki isme uymayan bir boarding pass verildi. eleni rekaiti hanımefendi yaşlı olduğundan bunu fark edemedi. ama ne var ki geçtiği kontrollerdeki yetkili kişiler de bunu fark etmediler. eleni rekaiti, eşimin pasaportuyla istanbul’daki pasaport kontrolünden dahi geçip ist-ath 16:00 aegean airlines ile uçmaya hazırlanıyorken; eşim, ben ve diğer arkadaşlarımızla, saat 11.30’da antalya’dan sabiha gökçen’e devamında da istanbul’dan atina’ya pegasus hava yolları uçuşuyla uçmak için antalya havalimanına geldik (pc4147 ve pc 745). pegasus gişesinde eşimin elinde kendi pasaportu değil eleni rekaiti’nin pasaportu vardı. hanımlar pasaportlarını karıştırmışlardı ve olay henüz belli olmamıştı. iyi ki pegasus check in memuru pasaportun eşime ait olmadığını anladı ve kendisini uçurmadı. birkaç telefon sonucu pasaportun istanbul’da kapılarda bekleyen eleni rekaiti’nin elinde olduğunu tespit ettik.
  tabi ki uçağı kaçırdık ve 11.30 uçuşuyla istanbul’a uçamadık.

  olayları yetkililere anlatmak çok zor oldu. kendim türkçe konuşamadığımdan grubumuzda olan ve türkçe konuşan istanbullu hanımefendi anastasia arpatzi’den bizimle birlikte antalya’da kalmasını rica ettim öyle ki bize yardım etsin. sağ olsun bizi kırmayıp derdimize ortak oldu. olay istanbul’daki yetkililere bildirildi ve eşimin pasaportu eleni rekaiti’nin kızı maria pagona rekaiti aracılığıyla kargo ile bize gönderildi. biz de elimizde olan rekaiti hanımın pasaportunu istanbul’a kargo ile yolladık.

  istanbul’a uçmak için yeni bilet almak zorunda kaldık ve üçümüz için tam 1.140 evro ödeyerek pegasus'tan yeni bilet aldım. rezervasyon numarası bhcwcg (anastasia styliani arpatzi, georgios bekiaris, georgia bekiari)

  thy memurunun ciddi hatası sonucu eşim, ben ve arkadaşımız anastasia hanım mağdur olduk. saatlerce antalya’da kontrolden geçmemiş olması gereken pasaportu bekledik, durumu yetkililere anlatmak için saatlerce dil döktük ve nihayet gece saat 00.25’de antalya’dan sabiha gökçen'e uçtuk. aynı zamanda bayan eleni rekaiti ve kızı istanbul’dan atina’ya uçamadılar ve mevzuyu atatürk havalimanı yetkililerine anlatmaya çalıştılar. ama bizim maceramızın sonu henüz gelmemişti. pegasus atina uçuşu ertesi sabah saat 10.00'daydı. o geceyi istanbul’da geçirmek zorunda kaldık. eşim lemfo hastası olduğundan bacakları inanılmaz derecede şişti ve ertesi sabah acıdan kıvranarak yolculuk etmek zorunda kaldı (doktor raporu ektedir). anastasia hanım olayı yetkililere anlatmak için yunan hatlı telefonunu kullanarak telefon şirketine çok büyük bir miktar ödedi (fatura ektedir). üstelik hepimiz işlerimizi ertelemek zorunda kaldık.

  thy şirketinden taleplerimiz
  - tyh memuru hatası yüzünden önceden satın alınmış normal biletlerimizi değil, o gece almak zorunda kaldığımız 1,140 evroluk 3 yeni biletimizin karşılığını,
  - anastasia arpatzi’nin telefon faturası tutarını (366,14 evro)
  - 1 gecelik otel masraflarımızı ve 24 saatlik yemeklerimizi,
  - antalya-istanbul ve istanbul-antalya kargo masraflarını,
  - eşimin doktor muayene ücreti ve tedavi masraflarını,
  karşılamanızı talep ediyoruz.

  her türlü hukuki hakkımızı saklı tutarız.

  saygılarımla
  georgios bekiaris

  ek 1: uçak biletleri http://i.hizliresim.com/lzanjo.jpg
  ek 2: telefon faturası 1 2 3
  ek 3: doktor raporu http://i.hizliresim.com/nj7p8m.png
 • özet: check-in sırasında thy gişe yetkilisi başkasına ait pasaportla gelen hanımı uçuşa kabul etmiş. pasaportu giden diğer hanım da uçamayınca bir sürü masraf çıkmış, onlar thy'den geri isteniyor.
 • (bkz: rezaletlerin gözünün üzerinde kaşın var seviyesine düşmesi)

  yanlış pasaportu verene bir şey yok. yanlış pasaportu alanlara bir şey yok. sonra vay efendim sen ne biçim kontrol ediyorsun...
 • ceza alması gereken kesinlikle thy yetkilileri ancak ben mantığı anlayamadım.eğer ilk giden hanım teyze doğru pasaportu almış olsaydı hepiniz problem olmadan uçabilecektiniz ancak adam kontrol etmiş olsa hiçbiriniz yine uçamayacaktınız.thy neden sizi yaptığınız hataya rağmen sizin masraflarınızı karşılasın.burada olması gerekn thy yetkilisinin o ilk uçan ablayı da uçurmaması hiçbirinizin kalkış yapamaması gerekliydi.
  ayrıca anladığım kadarıyla bize anlatılmayan kısımlar da var muhtemelen.neden diğer 2 kişi siz olmadan uçmuyor neden tek bir bilet almadınız?diğer kişinin pasaportu nasıl sizde ve o neden sizden önce uçuş yapıyor madem pasaportlarınızı karıştırabilecek kadar yakınsınız?
  ----ekşi dedektiflik sundu----
  tanım :thy den para koparmak için rezalet başlığı altında thy'ye karşı tepki toplama çabası,olmayan rezalet.
 • (bkz: buradan ekmek çıkmaz)
  rezalet var, ama konu güvenlik açığı; şimdi abicim, bi kere öyle rapor olmaz, hastanın durumu istanbul atatürk havalimanında beklediği için kötüleşti yazan ebleh meslektaşıma ne diyeyim bilemedim. haa.. thy büyük sıçmış o tamam ama sen bu durumda maalesef havanı alırsın, çünkü maalesef aslında suç sende. (bkz: dost acı söyler)
 • şimdi burada resepsiyon görevlisinin ve yanlış pasaportu alan eleni rekaiti hanımefendilerin ihmali söz konusu. ancak asli görevi kimlik/pasaport kontrol ederek board pass vermek olan thy görevlisinin hatasının yanında bunlar bir hiçtir.

  resepsiyon görevlisi yunan kimliğini anlamamış olabilir. eleni hanım yaşlı olduğundan acaba doğru kimlik mi aldım diye bakmamış olabilir. bunların hepsi, thy kontuarındaki kişinin işini düzgün yapmasıyla halledilebilirdi. bakın ekstra bir şey yapmasını beklemiyor kimse, sadece işini yapacak.

  kaldı ki olay sadece kontuarla da bitmiyor. eleni hanım başkasına ait pasaportla xray cihazından ve uçak kapısındaki iki kontrolden de geçiyor, yetmiyor istanbul'da pasaport kontrolünden de geçiyor.

  yani rezaletception gibi rezalet aslında, gözünün üzerinde kaşın var seviyesi kadar basit olsa keşke.
 • insan bir kere mi ? bakmaz pasaportuna.

  sıradaykende mi bakmaz.

  gıpta ediyorum sizin gibi gamsız ve rahat insanlara.
 • thy görevlisinin açık bir ihmali var gibime geldi. ancak bu yüzden thy ödeme yapar mı derseniz ihtimal vermiyorum.

  bu arada havaalanlarının güvenliğinin kimlere emanet olduğunu gösteren rezalettir. atatürk havalimanı saldırısını yaşayalı daha kaç ay oldu da hemen savsaklamaya başladınız? insan gerçekten idrak etmekte zorlanıyor.
 • yuksek is ahlakina sahip musteri memnuniyetini onceleyen firmalarda bu belirtilen miktar odenir, ustune hediye bilet verilirdi.

  malesef thy klasmani son bir yilda yerlere dustu.
  tanim: guvenlik acigi sebebiyle rezalettir.

  not: 2008 krizinde euro acayip dusmustu, her sene havayolu sirketleri dovizi hedge yapar. bunlar yapmiyor. dolayisiyla, sans thy ye guldu, ordan gelen kârla hak etmedikleri pazara ve kapasiteye kavustular. senelerdir o bir yillik beklenmedik kârın ekmegini yiyorlar. ama bitti iste. hak ettikleri yerdeler.
 • iç hatlarda döküman kontrolü zayıftır. avrupa'da da aynen böyledir. schengen (onlar için iç hat oluyor)alanında bazen uçak kapısında pasaport sorulmaz, sorulsada genelde resime bakılır. yabancı isimli yolcularda hata oranı yüksektir.

  tabii ki hatalıdır tgs personeli fakat bu insanlarında hata payı vardır arkadaşlar. günde en az 1000-1500 kişinin evraklarını kontrol eder bu kişiler.

  sen pasaportunu arkadaşınla karıştırdın diye ve bu arkadaşlar bunu keşfedemedi diye hatalı oluyorlar şimdi. evet ceza da alırlar içiniz rahat edecekse.

  fakat dön bir bak bakalım koskoca insansın bir pasaporta sahip çıkamamışsın zaman kazanıcam diye hem kendini hem arkadaşlarını ailelerini filan rezil rüsva etmişsin. sonra rezalet diye başlık açıyorsun.

  oldu canım. rezalet..