şükela:  tümü | bugün soru sor
 • şu an itibariyle tcdd'nin internet sayfasında (www.tcdd.gov.tr) halen sefer saatleri ve istasyon ayrıntıları gözükmeyen, diğer ankara - izmir trenlerinden farklı olarak afyon ve uşak üzerinden gidiyorsa eğer, "peki neden dumlupınar mavi treni'ni seferden kaldırdınız o zaman" sorusunu sordurtacak olan tren.
 • aynen izmir mavi treni ve karesi ekspresi gibi balikesir guzergahini takip eden tvs2000'lerden olusan tren. akil sir erdiremedigim bir uygulama, butun yaz izmir mavi treni ve karesi ekspresi tam kapasite çalıştı, yer bulmak neredeyse imkansızdı, yaz bitti talep azaldı adamların aklına yeni tren koymak geldi. daha neler göreceğiz bakalım.
 • bu tren her gün ankara'dan 20:00'de kalkacak, 22:40'ta eskişehir'den, 00:00'da kütahya'dan, 04:55'te balıkesir'den ve 07:50'de manisa'dan geçerek saat 09:06'da izmir'in basmane garı'na ulaşacak. basmane'den de yine her gün 20:00'de hareket edecek, 21:16'da manisa'dan, 00:20'de balıkesir'den, 05:20'de kütahya'dan ve 06:45'te eskişehir'den geçerek 09:25'te ankara garı'na ulaşacak. bu yolu ankara-basmane yönünde 13 saat 6 dk, basmane-ankara yönünde ise 13 saat 25 dk'da almasıyla ankara-izmir hattının şu an itibariyle en hızlı trenidir aynı zamanda. ayrıca 1 numaralı kompartmanlı, 2 pulman, 1 örtülü kuşetli, 1 yataklı ve 1 yemekli vagondan oluşuyormuş. ankara-izmir arası bu trenle yolculuğun ücreti ise tam 20 milyon tl, indirimli 16 milyon tl.
 • yolda bir yerlerde kendisinden daha önce hareket etmiş olan karesi ekspresi'ni geç(emey)en tren.
 • artik numarali kompartimanli vagona sahip olmayan tren.
 • şahsi fikrimce gereksiz bir tren. izmir mavi treni ile aynı güzergahtan ve gece gitmekte, aynı vagonlara* sahip, ve ne kadar gerçek ne kadar yalan olacağı belli olmayan 35 dakikalık bir süre avantajı var. üstelik sözümona super ekspres olmasina ragmen aynen izmir mavi treni gibi bir sürü abik gubik istasyonda duruş yapıyor. ayrıca içinde ikram yapıyorlar ki, verdikleri ikram paketinin bedeli 1 milyon lira ancak eder.(hele benim için 1 milyon da etmez, çizi kraker'i de şeftali suyunu da sevmem. sırf kek var bana hitap edecek) bütün bunlara karşılık, öğrenci bileti 4 milyon daha pahalı izmir mavi treni'ne göre. bu durumda ankara izmir arası yolculuk edersem kendisine doncem ben sana deyip izmir mavi treni'ni seçeceğim aşikardır. bence bu treni koymak yerine izmir mavi treni'ne 2 lokomotif bağlayıp vagon sayısını arttırmak (kuşet de eklemek) daha etkili ve gecikmeleri azaltıcı bir çözümdür. ya da, ankara izmir güzergahında zaten balıkesir güzergahından giden 2 tren mevcutken** 3. trenin afyon-uşak güzergahını izlemesidir.
  (bkz: dumlupinar mavi treni)
 • tcdd literatüründe geçen tanımıyla bir super ekspres. super ekspresler, tcdd web sitesinden alınan tanıma göre, "hızlı ve konforlu olup, büyük kentler arasında işleyen ara gar ve istasyonlarda durdurulmayan trenlerdir. " ankara'dan izmir'e kadar sahip olduğu 22 duruş ile bu tren kategoriye çok başarılı bir örnektir.
 • dankek+çizi+ersu kombinasyonunda artık dankek'in verilmediği tren.

  edit: artık hiçbirinin verilmediği tren.
 • artık 22 ytl'ye (tam bilet) taşıyan tren.
 • izmir'den ankara'ya gelirken sinyalizasyonsuz bölgede (balıkesir - eskişehir arası) önünde giden karesi ekspresi'ni bir türlü geçemediği için çok fazla tehir eden, balıkesir - ankara arasını çoğu zaman daha pahalı olduğu izmir mavi treni'nden daha uzun sürede alan tren.