şükela:  tümü | bugün
  • başlığı nasıl açmam gerekiyor, nasıl tarif edilir bilemedim, bugün fark ettiğim ve ne yapmam gerektiğini bilmediğim hata/rezalettir.

tanımadığımız, adını sanını duymadığımız iki kişi için 10 senedir boş olan en alt kat dairemize seçmen kağıdı gelmiş. seçmen kağıdına göre bizimle aynı sandıkla oy kullanacak bu iki kişi.

ülkemizde trafolara giren kediler ve ysk'dan çıkarken görüntülenen bakanlar olduğu için bu durumdan işkillendim. geçen sene de seçmen kağıdı olmadan sadece kimlikle oy kullanabilmiştik.

bu iki gizemli seçmen kağıdı ile ne yapmam gerektiğini bilmiyorum. iki seçmen kağıdının da fotoğrafını çektim, burada henüz paylaşmayacağım.

saat gece 3, mobilden yazıyorum biraz anlam karmaşası olmuş olabilir, yarın sabah düzeltirim.

bu konuda ne yapmam gerektiği hakkında yeşillendirirseniz sevinirim.

edit: sorgulama yapılması için tc kimlik no gerekiyor. seçmen kağıdında bu yazmıyor. ilk 3 ve son 3 rakamı var, kalanı yıldızlı. 123*****456 şeklinde.

edit 2: muhtarlığa gittim olay halloldu. muhtar da güvenilir birisi kontrol edeceğini ve işlemlerin yapılacağını söyledi. teşekkürler ilginiz için

edit 3: "maalesef seçmen listeleri kesinleştirildikten sonra listelerde hiçbir şekilde değişiklik yapılamamaktadır ve seçmen listesinde ismi olan kişinin oy kullanması engellenemez. 12 mayıs bu itirazlar için son gündü."

olayın akıbeti bu şekilde. muhtarlığa teslim ettim, oyveötesi'ne attığım maile cevap olarak bu yazı geldi, yazının önemli kısmını koydum. yapılacak bir şey yok ne yazık ki.
  • ysk nın sitesinden de kontrol etmenizi öneririm. sadece seçmen kağıdında mı var bu isimler yoksa ysk nın sitesinde de çıkıyor mu?
  • hemen chp ya da iyi partinin seçim kurullarına başvurulması gerekiyor keza eğer ortada bir üçkağıt dönüyorsa ancak bu şekilde ortaya çıkartılabilir.

kaybedeceğini anlayan ve yıllardır her seçimde hile yapan bu ''dindarlardan'' her şey beklenir o yüzden herkes uyanık olmalı, başka cumhuriyet yok.
  • bir dairenin boş olması o adresin yasal ikametgah olarak kullanılmasına engel değil. muhtemelen kişiler adresten taşındıktan sonra ikametgah adreslerini degiştirmediler. gecenin ortasında buna kafa yoracak kadar tasasız olmayı kim istemez?
  • benim de bir yakınımın başına gelen hadise. son 10 senede seçmen kaydı gelen kişilerin evin daha önceki kiracıları ve ev sahipleri olmadığına eminim. yani ya bir yanlışlık ya da bir oyun söz konusu. nasıl başlık açmak gerektiğini bilemediğim için daha önce yazamadım.

eğer bu çok görünen bir hadise ise bunun acil önlemi alınmalıdır. tavsiyelere açığım.

ek: aşağıya okuma bilmeyen bir yazar ikametgahını değiştirmeyen seçmenler demiş. olay o zaten. son 10 senede bu seçmenler burada görünmüyordu. bu seçimde çıktılar. kapiş?
  • gecen secimde oy kullanan bir suru arkadasimin bu secimde kaydi cikmadi. muhtemelen o oylar bu srkilde degerlendirilecek birileri tarafindan.
  • halbuki sadece ikametgah adresini değiştirmeyen iki kişinin seçim kağıdıydı onlar. gerçekten gerizekalısınız, gerçekten boş işler müdürüsünüz. hayır gerçekten, neden yüzde 25 alıyoruz diye sorgulamak yerine, sürekli oy çalıyorlar diye ağlıyorsunuz. sonrada halkın yüzde 50 si koyun diyorsunuz. madem yüzde 50 koyun, o zaman neden oy çalsınlar ki ?
  • (bkz: 24 haziran 2018 seçiminde parmak boyası kampanyası)

malesef bu tür şaibelerin önünü ancak bu şekilde kesebiliriz...
  • muhtarlığa ya da muhalif partilerden birinin ilçe örgütüne gidilip bir şey yapılabilir mi bakılması gerekiyor.
  • akıbeti ne oldu acaba merak ettiren mevzu