şükela:  tümü | bugün soru sor
  • remres
    24 haziran’da yapılacak cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerine sayılı günler kala, kamuoyu araştırma şirketleri de yaptıkları anketleri bir bir yayımlıyor. bunlar içinde remres kamuoyu araştırma ve danışmanlık şirketinin haziran ayı anketi dikkat çekti. şu ana kadar yayımlanan anketler içinde, cumhurbaşkanı ve ak parti genel başkanı recep tayyip erdoğan’ın alacağı oyu en düşük gösteren anket çalışması bu oldu.
    seçim sonuçlarını ne kadar farklılık gösterse de tablo net.muhalefet partilerinin ve millet ittifakının mecliste oluşturacağı çoğunluk,cumhur ittifakı çoğunluğundan fazla.

“cumhurbaşkanlığı seçimi ilk turunda tercihiniz kim olur” sorusuna katılımcıların yüzde 35.9’u tayyip erdoğan’a, yüzde 22.3’ü muharrem ince’ye, yüzde 14.5’i meral akşener’e, yüzde 9.8’i selahattin demirtaş’e, yüzde 3.2’si temel karamollaoğlu’na, yüzde 0.2’si doğu perinçek’e oy vereceğini açıkladı. kararsızlar yüzde 7.8 olurken, oy vermeyeceklerin oranı ise yüzde 6.3 oldu.
    kararsızlar dağıtıldıktan sonra ise; yüzde 41.7 tayyip erdoğan, yüzde 26.1 muharrem ince, yüzde 16.7 meral akşener, yüzde 11.4 selahattin demirtaş, yüzde 3.9 temel karamollaoğlu, yüzde 0.2 doğu perinçek sonucu çıkıyor.

malesef bu seçimler gösteriyorki milletvekili sayısında muhalefet cephesi itibariyle çoğunluğun oluşturulması için stratejik oy kullanılması gerekiyor.ilk seçimde gönlümden geçen partiye oy veremicem aynı şekilde ikinci seçimlerde de .bu seçim ideolojik bir seçim olmaktan çıktı.ülkenin geleceği için sağı solu,türkü kürdü birlikte hareket etmeliyiz.muhafazakar ve demokrasiyi destekleyen bir vatandaş olarak kazanan ülkem ve biz olalım istiyorum
  • ekşi seçmenlerini umutlandıran anket.
    fakat hangisi olursa olsun anket şirketlerine güvenemiyorum. 2014 c.başkanlığı ve 2015 parlamento seçimlerinden önce yayınlanan anketler gösterdi ki bunların tek amacı var: o da manipülasyon.

umarım bu sefer ben yanılırım, remres haklı çıkar.
  • erdoğanın ikinci tur oy oranı kabaca ilk tur oylarına saadetin tamamı ve iyi partinin yarısı ilave edilerek bulunabilir. durum hiç de iç açıcı değil