şükela:  tümü | bugün
  • yeni mezun diş hekimi hanım kızımızın az önce başına gelen matematik sorusu rezaletidir. programı ales ile karıştıran amın düdükleri 45 saniye içinde kağıt kalemsiz bir matematik sorusu çözmesini beklemektedirler.
    çözmesi beklenen soruya gelirsek asıl rezalet de burada başlıyor. bir kişi her gün gittiği yolun iki katını giderek 5.günün sonunda 160 kmlik yolu tamamlıyorsa ilk gün kaç km yol gitmiştir? şıklar 5, 10, 20 ve 40tı. hanım kızımız zekice bir hamleyle seyirciye sorma jokerini kullanıp zaman kazansa da programın heyecanıyla cevap veremeden süre bitti. böyle bir sorunun bu kadar kısıtlı zaman içerisinde cevaplanmasının beklenmesi bir tarafa sorudaki asıl skandal sorunun belirsizliğinden kaynaklanmaktadır.doğru cevap 10 çıkmıştır.
    şimdi merak edilen nokta şudur ki, yolu giden sürücü 5. günün sonunda toplamda mı 160km yol almıştır veya sadece 5. gün aldığı yol mu 160kmdir. sorunun cevabına göre gidersek ilk gün 10 2. gün 20 3. gün 40 4. gün 80 5. gün 160 km. yani sadece 5. gün aldığı yol 160km olarak sorulmak istenmiştir. oysa bu kadar kısa bir süre içerisinde böyle bir sorunun böyle bir belirsizlik ile sorulması yanlış olmuştur. çünkü ilk gün 1x 2. gün 2x 3. gün 4 x 4. gün 8x 5. gün 16x yol kateden sürücümüz toplamda 31x yol katedecektir. 31x=160 tan ilk gün katedilen yol 5,16129032258 gibi bir sonuç çıkmaktadır.yaz kızım, karar: yarışmacıdan özür dilenerek tekrardan bir başka programda yarıştırılmasına karar verilmiştir.

edit: sorunun ekran görüntüsü http://i.hizliresim.com/lejqme.jpg paylaşan arkadaşa #63998751 teşekkürler.

edit2: bazı yazarların sorudaki anlam karmaşasının büyütülmemesi gerektiğini söylemesi üzerine değinmek istediğim editdir. soruyu cevaplaması gereken kişi basit bir mantıkla 10 cevabını verebilirdi zira diğer şekilde sonuç şıklarda ki seçeneklerle alakasız çıkacaktı diyenler olmuş ki, söz konusu yarışma programı dünyanın en çok izlenilen yarışması olduğunu iddia etmektedir.hal böyle iken bu kadar basit şekilde yarışmanın tüm gidişatını değiştirecek bir dil bilgisi hatasını görmemesi normal bir şey midir? söz konusu kanal ülkedeki en büyük medya şirketlerinden birine ait, bu konumda yayın yapan bir kurumun bu tür dil bilgisi hataları görmezden gelinerek basitleştirilemez. lakayıt insanlar ile yapılacak işler böyle sorunlu sonuçlar doğurur ve biz de bunu sonuna kadar eleştiririz.
  • herrgün 2 katı dediği için en son gün yaptığı kmden geriye doğru 2 ye bölerek çabucak bulunabilecek soru aslında

edit:tamam lan vurmayın artık, soruda anlatım bozukluğu var evet.
  • 5. günün sonunda 160km gittiği söylendiğinde toplam 5 günde 160km gidildi demek istiyor gibi duruyor. (bkz: anlatım bozukluğu) soru yanlış, konu kilit.

edit: ayrıca her gün gittiği yolun 2 katını gidiyorsa 1. gün x ikinci gün 2x üçüncü gün 6x dördüncü gün 18x beşinci gün 54x gitmiş olur. orda da anlatım bozukluğu var.
  • her gün 2 katı dediği için, en son toplam yaptığı mesafeyi yani 160 km yi geriye doğru 2 ye bölerek bulunabilecek soru hakkında çıkartılan olmamış rezalettir.
  • farklı çözümlere gebe sorudur. şöyle ki; cevaba göre gidersek, ilk gün 10 km gitti ikinci gün 20km gidip toplamda 30km gitmistir. 3. gun 30x2=60km gitmistir ve toplamda 60+30=90km gitmistir. 4. gün 90x2=180km ve toplamda 180+90=270km gitmistir. 5. gün ise 270x2=540km ve toplamda 540+270= 810km gitmistir.

cevap: 810km gitmiş lan bu kişi. soru yanlış.

ben yaptım oldu amk.
  • soruda anlatım bozukluğu olduğundan hatalı olduğunu düşünüyorum. toplam yol 160 gibi anlaşılıyor.
  • her gün bir önceki gün gittigi yolun iki katı dese daha doğru olurdu. yoksa ben 3. günü 60 km de bulabilirim. eksik sorulmuş.

sorulan soruya gore cevap, 160/81.
  • bal gibi olmus rezalettir.. "...iki katini giderek 5. gunun sonunda 160 km yolu tamamliyorsa" demek, toplamda 160 km yol gitti anlamina gelir. dolayisiyla da cevabin 160/31 olmasi gerekir.

soru eger "iki katini gider ve 5. gunde 160 km yol kat ederse, ilk gun kac km yol kat etmistir" seklinde sorulsaydi, o zaman 5. gun 16 kati gideceginden hareketle 10 cevabi daha rahat bulunurdu.

burada soruya normal diyenler sanirim osym'den..