şükela:  tümü | bugün
  • başlığı "9 kasım 2018 vodafone her şey dahil pasaport paketi rezaleti" olarak açacaktım ama malum karakter sınırı var.

okumaya durumu olmayanlar için özet: vodafone'un türlü kurnazlıklarla; iptalini istediğim paketi, bu iptal görüşmesini türkiye saati ile yeni günde yaptığım için hemen faturama yansıtması, satın aldığım paketi iptal etmek istememe rağmen eksik bilgi vererek sadece "pasif" hale getirmesi, hizmetini ödediğim paketi aktif hale getirmek için tekrardan 24.90 tl istemesi. ve hiç bir şekilde kullanmadığım/kullanmak istemediğim paketi faturama yansıtması.

ekim ayı içerisinde eşim ile italya'da bir tura katıldık. tur süresince iki günümüz serbest gündü. roma ve floransa'da geçireceğimiz toplamda iki serbest gün için öncesinden planımızı yaptık. gezeceğimiz ve mutlaka görmemiz gereken yerlerin listesini yaptık, harita üzerinde işaretledik. bugünler için de vodafone'un uygulaması olan günlük 24,90 tl "her şey dahil pasaport paketi"ni almaya karar verdik ki paketimizdeki interneti kullanarak rahatça google maps açabilelim, gezerken sıkıntı yaşamayalım, vakitten kazanalım, ihtiyaç halinde google amcaya erişebilelim.

italya'da telefonu açtığımız anda vodafone'dan, paket kullanmazsak; yurt dışındaki aramalarımız için 5,90tl/dk, aranmalar için 3,90tl/dk, sms için 1,50tl/dk ve internet için ilk 20 mb'si 35 tl sonrasında ise her 50 mb'si için 80 tl ücretlendirme olacağına dair bir mesaj aldık. paket alma kararı vermemiz de bu sms'ten sonra oldu.

ilk defa 19 ekim için; "05427048000" numarasına "kırmızı" yazıp sms attıktan sonra sizi arayan müşteri temsilcisine her şey dahil pasaport paketi almak istediğimi belirttim. paketim aktif hale geldi, sorunsuz kullandık, akşam da otele döndükten sonra paketi iptal ettirdim çünkü ertesi gün için tur programı vardı ve internete ihtiyacım olmayacaktı.

daha sonra 21 ekim için aynı işlemi uygulayarak paketi satın aldım. gece otele döndükten sonra italya saati için 23:15'te (türkiye saati ile 22 ekim 00:15'te) yine müşteri temsilcisi ile iptal işlemi için görüştüm. ve kendisi paketimi iptal ettiğini söyledi, hatta iptal onayını almak için bir süre de bekledim.

22 ekim sabahı ise vodafone'dan (talepte bulunduğum günlerde olduğu gibi) her şey dahil pasaport paketi'min onaylandığına dair bir sms aldım. herhangi bir talebim olmadan böyle bir sms aldığım için tekrar müşteri temsilcisi ile görüştüm. kendisi de aslında müşterilerini oldukça enayi yerine koyan açıklamayı yaptı: "türkiye saati ile saat 00:00'dan sonra kapatma işlemi yaptığınız için yeni gün için de paketiniz tanımlanmış. siz arayıp iptal ettiğiniz için de paket pasif hale getirilmiş. bundan sonra paketi aktif hale getirmek istiyorsanız tekrar 24,90 tl'lik ödeme yapmanız gerekmektedir." bunu duyunca benden kaynar sular döküldü tabi. benim yeni gün için herhangi bir paket talebim olmadığını, benden izin veya onay alınmadan bu işlemin yapıldığını, bu konuda herhangi bir şekilde bilgilendirilmediğimi, herhangi bir şekilde paketi kullanmayacağımı, paketi iptal etmelerini istediğimi söyledim ancak bunu yapamayacaklarını söyleyerek, paketi aktif hale getirmek için 24,90 tl ödemem gerektiğini tekrarladılar. ben de bana bu şekilde bilgi verilmediğini ancak madem faturama her türlü yansıyacak, paket aktif hale getirilsin de kullanayım dedim ancak bunu da yeni bir açma parası olarak görüp artı bir 24,90 tl daha ödemem gerektiğini söyleyerek hali hazırda faturama yansıtarak alacakları hizmet bedelini benden bir kere daha talep ettiler. bu konu ile daha fazla yardımcı olamayacaklarını da belirttikten sonra faturam geldikten sonra itiraz edebileceğimi ve para iadesi alabileceğimi belirttiler. ben de tamam deyip faturamı beklemeye başladım.

geçen gün gelen faturamdan sonra bugün müşteri hizmetlerini arayarak durumu anlattım. benim için bir kayıt oluşturdular, 48 saat içinde döneceklerini söylediler, az önce attıkları sms'te yaptığım görüşmeleri incelediklerini ve herhangi bir sorun olmadığını yazmışlar. yani paramı gözlerini kırpmadan gasp etmekte bir beis görmüyorlar.

24.90 tl ödemek değil, enayi yerine konmak bu girdiyi yazma sebebimdir. bu girdimi herhangi bir iade alsam dahi silmeyi düşünmüyorum ki bundan sonra bu tarz paketleri almadan önce insanlar görüp kararlarını ona göre versinler.
  • rezalet gibi rezalet maşallah. puanım 8/10.
  • bir kısmıyla rezalet, diğer kısmıyla cazgırlık olan durum.

bu tür pasaport paketleri yerel saate göre değil, türkiye saatine göre hesaplanır. sözlükçü cazgırı burada devreye girmiş. kusura bakma, o tür paketler sen iptal etmediğin müddetçe otomatik yenilenir. zaten bunu bildiğin için, otele gelir gelmez paketi iptal etmişsin. eğer böyle bir bilgin olmasa "nasıl olsa otomatik yenilenmeyecek" diye iptal etme talebin de olmazdı.

diğer noktada işin vodafone rezaleti kısmı ise pasif hale getirilen ve ödemesi yapılmış paket için tekrar paket tutarı kadar aktivasyon ücreti alınması. bunun da bilgisinin verilmemiş olması tabii ki bir rezalet.

şirketin rezil tutumu: 7/10
    yazarın bilgi seviyesi: 1/10
    rezaletin aktarılış biçimi: 3/10

rezalet puanı: 5,5/10
  • rezalet gibi rezalet değildir. adamlar belirli bi yenilenme saati koyacak tabi, onla mı uğraşacak italya'da saat kaç amerika'da saat kaç avustralya'da saat kaç. benim vatandaşım anlamaz diye (bkz: utc) koymamış zaten en kolay yolu seçmiş. tek sorun saat karışıklığında kendi öziradenle paketi iptal etmişsin ki bu esnada görevli uyarabilirdi 15 dakika geçti yenilendi bile diye, yenilenmesi için bi 24.90 daha istemeleri. ikinci bi aramayla iptal kalkabilirdi o hoş olmamış o da insiyatif konusu değildir zaten.