şükela:  tümü | bugün
423 entry daha
  • bir yerlerde fena keklendiğini hissedersin ya.... ha öyle bir duygu işte (bkz: afedersin yarak efenim)
  • emeği geçenlerden allah razı olsun. felçli kuzenim yan odadan geldi kapattı.
  • öncelikle nedir bu lilith yazmaları?
    eski ahit'e göre ilk insanlar adem ve lilith'dir. ikisi de topraktan yaratılmıştır. lilith adem ile değil de cinlerle takılmaya başlar ve cinlerden çocuklar yapar. bunun üzerine lilith lanetlenir.

havva ise adem'in kaburga kemiğinden yaratılır. lilith'in yani ilk kadının sadakatsizliğinin aksine adem'in kaburga kemiğinden yaratılan ve onun bir parçası olan havva adem'e karşı sadık ve itaatkar olur.

litith ise adem ve havva'dan olan çocukları öldüren ölümsüz bir canlı halini alır. lilith türk mitolojisi dahil pek çok mitolojide de farklı adlarla ve farklı şekillerde yer alır. ayrıca insanların cennetten kovulmasına sebep olan da havva değil lilith'tir.

filme gelince ezel akay'ın en kötü filmi olduğunu düşünüyorum. neredesin firuze ya da hacivat karagöz neden öldürüldü ile kıyaslanınca bu durum zaten ortaya çıkıyor. belki yedi kocalı hürmüz ile yarışabilir.

ancak finali ile bir nebze de olsa toparladığını söylemek istiyorum ama film genel olarak çok iyi değil. filmi üç parçaya bölersek ilk parçası berbat bir üçüncü sınıf film, finale doğru olan kısmı fena değil, finali ise iyi demek en doğrusu olacaktır diyebilirim.
  • ilk 15 dakikasında çıktığım film. 5 dk da bu entryi yazması desen toplamda 20 dk hayatımdan çalındı. filmle ilgili notlarım:
    - nickiyle arz-ı endam eden bir adet yönetmen*
    - hep aynı rollerde oynayan bir adet kızıl at ağızlı abla
    - bir adet botoks patlaması yaşayan lütfiye
    - bir adet çakma italyan dadı starı
    - bir adet de koyu bilal
    hepsini al karıştır biraz da ibnelik ekle al sana bomboş bi netflix yapımı daha.
  • ezel akay, görüntüde wes anderson pastel renklerini kullanıp, coen biraderlerin the big lebowski'si tadında nihilist bir atmosfer yaratmaya çalışmış ama film ilerledikçe algı turnusolümüz renk veriyor ve sonuç olarak ortaya selena dizisinin herhangi bir bölümünden hallice bir şey çıkıyor.

bu kadar sağlam bir kadroyla ne kadar berbat bir film yapılır deneysel çalışması gibiydi. haluk bilginer'in yerinde olsam, parası neyse verir filmi sonsuza kadar imha ettirirdim herhalde. bizim insanımız neden başaramıyor böyle işleri anlamıyorum. fikir güzel, farklı bir atmosfer yaratılmaya çalışılmış ama türkler yapınca eğreti duran şeyler misali maalesef olmamış. bunun da en büyük nedeni felsefik bir alt yapı oluşturulamaması.

olay örgüsünün kopuk olduğu, anlamsız ve absürt bir hikaye yapıyorsan karakterlerde çok fazla aşırıya kaçmadan, anlamsız bir gürültü patırtı oluşturmadan ve en önemlisi muhakkak bir felsefe yükleyerek bunu seyirciye hissettirerek vermen gerekiyor. velhasıl sonuç büyük bir hüsran. üzerimize lanet gibi yapışan basitlik ve içi boş anlamsızlık filmin her karesine sirayet etmiş. puanım 2/10 ki 1 puanı kamera arkası çalışanların emeğine, 1 puanı da kadroya saygımdan dolayı veriyorum.
  • adettendir tanımı: haluk bilginer ve demet akbağ gibi devlerin oynadığı, ezel akay‘ın yönetmenliğini yaptığı film.

habertürk’te metin özkan’ı dinleyeceğime açıp izleyeyim dedim. metin özkan dahi daha çekilir. anlayın artık nasıl bir işkence olduğunu.

--- spoiler ---

filmin son 20 dk’sına sıkıştırılan kadınlık söylemleri ve erkeklerin “erkekliğini” yanlış anlamış hastalıklı varlıklar olduğu söylemi için uzatmalı-anlamsız sahnelerle dolu.

haluk bilginer’in müzikalleri balon balığı gibi şişirdi beni.

“bir başkadır”’ın sinan karakterini, bu filmde de bomboş bir karakter olarak oynatmışlar. alican yücesoy’un yerinde olsam gelen işleri iki kere okurum bu iki facidan sonra.

--- spoiler ---
  • izlerken bu kadar yorulduğum bir film hatırlamıyorum yahu. leyla'nın her ölümünden sonra allahım kaç tane kaldı diye sayarken buldum kendimi. ezel akay ne yaptın abi sen ? 3 lira bütçeyle mi çektiniz bu filmi de koskoca haluk bilginer’i beyaz fonun önünde oynatıp durdunuz ya. senaryo akmıyor, prodüksiyon sıfır, şarkılar desen bir şeye benzemiyor, onu geçtim şu 112 ekibi neydi öyle yahu ? yok bir tanesi senaristmiş öbürünün ablası hemşireymiş bilmem ne.. her çıktığında cringefest yaşadım vallahi çok acayip.

covid 19 ilk defa işe yaradı diyebilirim. ezel akay sinemasını seven hacivat karagöz neden öldürüldü filmini ezbere bilen bendeniz salgın olmasaydı kesin sinemada izlemek isterdi bu filmi. allah kurtarmış resmen.

ezel akay'ın yerinde olsam daha fazla kişiye ulaşmadan bir şekilde geri çekerdim bu filmi. geçmişte yaptığı güzel işlere haksızlık çünkü.
  • fragmanı izledikten sonra beklentim imdb 1.7
  • genelde filmler hakkında çok fazla yazmam ama bu film hakkında yazmak istedim. çok beğendim ulan, acayip eğlenceli geldi film bana özellikle müzikal gibi duran sahneleri harika. oyunculuklar ha keza bence çok iyi. beğenmeyen beğenmez tabi ama bilmem kaçıncı dakikada kapattım denilecek bir film değil. tabi yine renkler ve zevkler olayına bağlanıyor durum. bu nedenle puanım 8,5/10
  • haluk bilginer'in hatrına sonuna kadar izledim, ama film gerçekten olmamış.
1321 entry daha