şükela:  tümü | bugün soru sor
  • luzumsuz bilgiler gunu*.
  • hitlerin versailles'ya indirdiği darbelerden ilki olan almanya'nın hava kuvveti olduğu açıklamasının yapıldığı 1935 günü
  • doğumgünü olarak her sene, güneşli ve ıık havaların yaşandığı, iç açan, mutluluk ve huzur kaynağı bir gündür. o gün doğanların ise kişilikleri dualist bir yapı içinde gelişir bu da ayrı bir nokta. (bkz: zerdüst)
  • normal bir günmüs gibi gösterilmesinin yani sira söyle bir seylerdir desek yalan olmaz: sok bir haberle sok olma, sok olmamis gibi normal görünme çabasi, "bu sene beni hiçbir sey üzemez" ugrasi, eve gelip üstü degistirip arkadaslarla delicesine gülüp eglenmek, eve gelip lanetin etkisini görüp aglamak, sonra birisini huzur* içinde uyutup huzursuzluktan uyuyamamak. fena bi gün bugün dogup feci sarhos bir arkadasin sözleriyle "sefiliz, özgürüz, hangi ayette yazar içmekten kör ol diye, hem aç kalirim hem ölürüm, tanri beni kutsasin! amin!.."*
  • zaman zaman "bugün yaşanmasa", zaman zaman "ben varım ya" denilen, iyi kötü varoluşsal sorulara daldıran ve nihayetinde kişinin kendisi için keyfini sürmesi gerektiğini anladığı günmüş.*****
  • strasbourg'da turkiye gunu * ilan edilmistir. her 9 mart universite yemekhanelerinde hunkar begendi ve pilav servisi yapilir. fakat pasaport gosterip indirim yapilmasini talep edince reddediyorlar.
  • her yıl doğum günüm olarak kutladığım gündür.her 8 mart akşamı bi sonraki günün doğum günü olduğu aklıma gelir 9 mart günü öğleden sonraya kadar unuturum
  • kesinlikle dünyanın en önemli günlerinden bir tanesidir.. 1934 yılının 9 mart'ında yuri gagarin dünyaya gelmiştir.
  • doğum günüm
  • kıbrıs'ta baharın habercisi olduğu gerekçesiyle pikniklerle kutlanan ve ada sakinlerince mart 9'u olarak anılan bir gün, nevruzumsu bişey.