şükela:  tümü | bugün soru sor
 • tayyip erdoğan ın bir aksilik olmazsa birinci sıradaki akp adayı mervan gül ün yerine milletvekili adayı olacağı seçim..
 • recep tayyip erdoğanı başbakanlığa getirecek olan seçim.ayrıca bu seçim sonunda hükümet istifa edecek ve yeni bir hükümet kurulacak....
 • kazanması kesin olan tayyip erdoğanın, kazandığı açıklandıktan sonra "çıktığımız bu yolda zaman zaman incitildik ama kimseye küsmedik. devlete küsülmez." açıklaması yaptığı seçim.
 • türkiye deki demokrasicilik oyununun son aktivitesi.
 • saat 20.30 itibariyle akp'nin oyların %84'ünü chp'nin %13'ünü aldığı seçim. ilginç bir durum ise 120 bin seçmenden 74 bininin oy kullanması ve bunlardan yaklaşık 10 bininin geçersiz sayılmasıdır*.
 • siirtlilerin akp den korkup akp ye oy vermek,yarari yok ve olmuyacak bari zarari olmasin,basimiz agrimasin mantigiyla hareket ettikleri bi secimdi.
 • türkiye tarihini değiştiren olaylardan biridir. kasım 2002'de akp, siirt'te sandık kurullarının oluşturulmadığı ve 700 kişinin oy kullanamaması nedeniyle seçimlerin iptali için başvurdu. ysk seçimi iptal etti. bağımsız aday seçilen jet fadıl da milletvekili olamadı böylece. birinci aday mervan gül istifa edince yerine tayyip erdoğan aday olabildi.

  seçimlere sadece barajı geçen akp, chp bir de bağımsızlar katılacaktı. (unutmamak gerekir ki dyp %9.5, mhp ve genç parti de hatrı sayılı oy oranlarıyla meclise girememişti.) bu arada anayasada bir maddede değişiklik yapılarak erdoğan'ın seçimlere girilebilmesi sağlandı. gerçi ahmet necdet sezer "öznel ve kişisel" diyerek veto etse de chp'nin de desteğiyle değişiklik tekrar köşke gönderildi. sezer de bu sefer kabul etti.

  akp adayları ve jet fadıl'ın milletvekillikleri düşmüştü. jed fadıl, hala bir davası olduğu için hapse geri gönderildi. yapılan itirazlar sonuç vermedi ve erdoğan seçimlere girdi. girerken bir yandan da ırak tezkeresinin reddedilmesi şokunu yaşamaktaydı.

  3 kasım seçimlerinde aslında dehap %33.11 ile en yüksek oyu almış. onu %17.62 ile akp ve %8 ile chp takip etmişti. fadıl akgündüz de meclise girecek kadar oyu almıştı. sonuç olarak akp 2, bağımsız 1 milletvekili kazanmıştı.

  akp'nin çok önem verdiği 9 mart seçimlerinde ise akp oyların %84'ünü alıp, 3 milletvekilini de kazamıştı. onlardan biri recep tayyip erdoğan olmuştu.

  böylece dyp'nin ucuucuna barajı geçememesi, yeni türkiye partisi ve kemal derviş, dsp'nin erimesi ve genç parti ile oldukça hareketli geçen seçim dönemi böylece sona eriyordu. sonrası da malum.
 • 2003'te bu minvalde demokrasinin kurtulusunu kutlayanlar, cocuklar gibi sen olanlar,
  simdilerde benzer akibetler icin "hirsizin hic mi sucu yok?" demiyorlar mi?
  ilahi..

  tuh tuh, adalet herkese lazim miymis ne?
  miyobum miyopsun miyop.

  (bkz: gecmisin hayaleti)
 • ottan boktan sebeplerle iptal edilen seçimin yeniden yapılmış hali.

  ankara'daki seçimlerde 20 tane siirt hilesi varken gürleyen akpliler bu seçim için susarlar.