şükela:  tümü | bugün soru sor
  • rte'nin dine güncelleme çağrısı'ndan sonra hocaların ne gibi bir tutum içerisinde konuşma yapacağını merak ettiğim hutbedir.

cübbe, sarık, şalvar, kara çarşaf, memelere kadar sakal, 12 yaşındaki çocuk ile evlenmek, cemaat oluşumları gibi konular güncelleme dahilinde olup olmadığı tartışılır umarım.

son 3-4 gündür cemaat toplantıları dikkatimi çekti benim. daha önce rte'nin konuşmasından nur cemaatin haberi olacak ki bursada çok fena hareketlilik vardı. belirli bölgelerde 150-200 araçlık fazlalık vardı. dün dağıldılar anca. genelini transporter'lar oluşturuyordu.
  • gidip dinleyeceğim hutbedir.

dönüşte editlerim sevgili okur. :)

edit: özetle ön planda kadın erkek eşitliğinin islamdaki yerinden, islamın bunun tersi yöndeki düşünceleri desteklemediğinden söz eden bir hutbeydi ama metinde geçen "sırf kız olduğu için bir çocuğun doğumuna üzülmek, onu hor görmek, eğitimden mahrum bırakmak, zorla ve küçük yaşta evlendirmek zulümdür." gibi bir bölüm var. sayın diyanet sorun şu ki bu zamanda hala böyle şeyleri tartışıyorsak 1400 küsür yıl önce hz. muhammed zamanından önceki yaşanan cahiliye devrinin bir benzerini yaşıyoruz demektir.(ki ben bunu çok doğru buluyorum. yaşıyoruz yani.) yine metinde geçen bu konudaki sorunların islamdan değil, cahillikten kaynaklandığından bahsedilmesi bu konudaki görüşümü yeterince kanıtlıyor zaten.

“…her kim şu kız çocuklarını yetiştirirken birtakım zorluklara katlanırsa bu kızlar onun için cehennem ateşine siper olur.” bölümü yoruma açık bence. yani ilk bakışta "oha bizim için mi yanacaklar." diye söyleniyor insan ama diğer yönden sevdiğin birisi için kendinden feda etmek de denilebilir oraları geçiyorum.

ama gözüme çarpan çok önemli bir nokta var ki bunu size danışmak istiyorum. bütün bu söylenilenler hep erkek gözünden kadının yorumlanmasıydı. bunun sebebini cuma namazını sadece erkeklerin kılmasıyla bağdaştırabilir miyim yoksa bu bile başlı başına cinsiyet ayrımı mıdır?
  • diyanetin sitesinde mevcut olan hutbedir. güncelleme haftaya artık.
  • diyanet 4.0'ın habercisi olması beklenen hutbedir.

aslında bana ne ?
  • iyi ve doğru bir seyler yapmak icin birilerinin vaazlarına ihtiyaç duymadığım için daha önce de olduğu gibi dinlemeyeceğim vaazdır.
  • aramaya inanın sözlüğün inançsız* yığınları
    8 mart kadınlar günü ertesi hapı gibin hutbedir.
    hutbe
  • --- spoiler ---

bugün insanlık her konuda olduğu gibi, kadın hakları konusunda da çetin bir imtihandan geçiyor. dünyanın birçok yerinde savaş, şiddet ve zorbalık herkesten çok
    kadınları vuruyor. acıyla kıvranan, hapsedilen, göçe zorlanan kadınlar yardım bekliyor.
    diğer yandan `kadınlar hakkında allah'tan korkun. çünkü siz, onları allah'ın emaneti olarak aldınız ve allah'ın adını anarak (nikâh kıyıp) kendinize helâl kıldınız` buyuran bir peygamber’in ümmeti olarak kimi zaman onun hassasiyetine sahip çıkamıyor. hayatında tek bir defa bile kadına el kaldırmayan resul-i ekrem’in yolundan gitmemiz gerekirken, onlara karşı merhametli davranmamız gerektiğini unutuyoruz. ne acı ki, şiddet, istismar ve kadın cinayetleri tırmanmaya devam ediyor.
    bu vahim tablo karşısında geliniz, kadın söz konusu olduğunda merhamet, adalet ve hakkaniyetten asla vazgeçmeyelim. `sizin en hayırlınız hanımlarına karşı en iyi davranandır` buyuran peygamber efendimizin davetine icabet edelim. emaneti gözü gibi koruyan müminler olarak şöyle dua edelim:
    `rabbimiz! eşlerimizi ve çocuklarımızı bize göz aydınlığı kıl ve bizi allah'a karşı gelmekten sakınanlara önder eyle`

--- spoiler ---

hutbenin yazılı hali
  • yolda olacağım için büyük ihtimalle dinleyemeyeceğim hutbedir. büyük ihtimal diyorum çünkü bir ihtimal otobüs cuma namazı kılınan bir tesiste cuma namazı molası verebilir. yaşayıp göreceğiz.

içeriğinde zeytindalı ve afrin mutlaka geçecektir.

sonuna kadar #tsk
  • 8 mart kadınlar günü münasebetiyle islam’da kadın: adalet, merhamet ve hakkaniyet konulu hutbedir. kadınlarımızın önemini anlatmıştır.
  • 10 numara 5 yıldız hutbe olmuştur, islamda kadının yeri çok güzel anlatılmıştır, yazanların ellerine gönüllerine sağlık.