şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: den pobedi). 72. yıldönümüdür.
    rusya, sovyetler birliği’nin 2. dünya savaşı’nda dönemin nazi almanyasını mağlup etmesinin 72. yıl dönümünü kutluyor. selam olsun
  • sscb'nin dağılmasiyla kutlanmiyordu putin ile tekrar kutlanmaya baslanmis ve bu yil gorkemli bir askeri gecit toreni bekleniyor.

toren iptal edildi veya edilecek soylentisi internette dolasmasina ragmen kutlanacaktir diye dusunuyorum
  • geçenlerde bir makale vardı. fransızlar'a 1960'lı yıllarda bir anket yapılıyor ve tek sor var; fransa'nın kurtulmasinda en büyük pay hangi ülke de? diye,
    o dönemin fransız vatandaşları cevap olarak sscb demiş. aynı firma aynı anketi 50 yıl sonra 2010 yılında yine tekrarladığında cevap olarak abd cevabı almış.
    demek ki hollywood filmleri ve diğer algı araçları ne kadar kolay dezenformasyon aracı olabiliyor buna da şahit oluyoruz!
  • su an rt news'te toren canli olarak yayinlaniyor.
  • ruslar'ın aradan geçen bunca yıla rağmen her yıl orgazmik bi şekilde kutladığı zafer günüdür efenim.

malum savaşa sahne olan ve kazanan tarafta yer alan diğer ülkelerde ise artık yavaş yavaş unutulmaya yüz tutmuş, bazı anmalar dışında öyle ülkeyi saran bir hurrrraaaaa havasında kutlanmaz.

şimdi gelelim ruslar ın bu konudaki durumlarına ve kişisel yorumlarıma:

tamam arkadaş zaferde payınız büyük idi. bunu yadsımak değil niyetimiz.
    ama bi kere karşınızda 65 milyon nüfuslu bir alman var, ve siz tüm sscb o dönem 200 milyona yakınsınız. ve sscb içindeki bütün halkların zaferi değil de sadece rusya'nın zaferi imiş gibi her bi şeyi kendinize maal etme çabanız nedir? tacik özbek azeri ermeni gürcü arkadaşların payı yok mu bu zaferinizde? ruslara bakarsan bugün sanki o milletler bu savaşta hiç olmamış gibi davranmaktadırlar. bir çok şehirde bulunan zafer anıtlarında sadece rus şehirlerinin adına taşlar ve sürekli yanan alevler vardır.
    onu da geçtim, olayda herkes abd, ingiltere ve hatta işgal altındaki fransa ve polonyalılar'ın da son derece büyük payları oldugunu bal gibi bilir.

acep ingiliz ajanları harıl harıl çalışmasaydı ve nazilerin planlarını alt üst etmeseydi sscb tek başına hakkından gelebilir miydi nazilerin?
    artı yunanlı gerillaları, orda burda dört cephede almanları zayıflatan irili ufaklı bir dünya avrupa milletini saymıyorum bile.

bütün bunlara rağmen 200 milyon kişi 65 milyon kişinin hakkından zar zor gelebilmişsiniz ve bunun karşılığında 25 milyon kayıp vermişsiniz.

şahsen ben olsam böyle bir zafer kazandım diye yıllarca övünmek yerine gerizekalılığımdan utanırım. ulan herifler az kalsın zikip atıyordu bizi, canımızı zor kurtardık derim.

ofisteki bir kaç rus arkadaşımız da sanki bizim çok da derdimizmiş gibi, bu zaferin öncesinde, sonrasında, bir kaç gün boyunca "hepinizin 9 mayıs zaferini kutluyorum" diye üstüne basa basa bizim de kendileri gibi bu olaydan orgazm olmamızı beklemektedirler. pek sallamadıgımızı gördükçe bir kaç kere daha tekrar edip bir hafta sonra falan konuyu kapamaktadırlar ve gelecek yıl aynı olay tekrar etmektedir. bu yıl ise kendilerine aynı burada yazdıgım gibi, artık övünmeyi bırakmaları ve 2. dünya savaşında 25 milyon ölü verdikleri için utanmaları gerektiğini söyleyecegim.
    bakalım tepkileri ne olacaktır.
  • büyük zaferin 73. yılında ruslar tarafından coşku ile kutlanmaktadır. ve her sene olduğu gibi bu sene de devlet erkanından hastalanan, başı, kulağı ağrıyan yoktur.
    hepsi tarihlerine ve zaferlerine sahip çıkmış kızıl meydan'da geçit törenini izlemektedir.

kızıl meydan'dan canlı yanın
  • sadece rusya'da değil, diğer eski sovyet ülkelerinde de hâlâ kutlanan ve resmi tatil olan bayram.