• basvurularinin %90'nın son gun yapildigi sinavdir.

hacettepe universitesi sihhiye yerleskesi basvuru merkezi sinav basvuru tarihlerinde * 23.00'a kadar hizmet vermektedir.
  • basvurulari ile beraber 2010 yuksek lisans maratonu baslamistir.
  • bir şifrem olmadığı için yine bir başvuru merkezine gitmemi gerektiren sınav
  • başvuru sınav ücreti olan 40 tl akbank,garanti,halk bank,vakıfbank ve ziraat bankası aracılığıyla ödenebilir.

edit:fleurquin'e teşekkürler,tüm bu bankaların internet bankacılığı ile de ödeme yapılabiliyormuş.
  • yıllar önce girip şansımı denedikten sonra, teknolojik olması sebebiyle bu sene de zorlamak istediğim, parasını yatırıp randevu almak için iki üniversite aradığımda ise aşağıdaki diyalogları yaşadığım, en az daha önce yapılanları ve abisi les kadar gereksiz olan sınav.

öncelikle bahçeşehir üniversitesi aranır, dıt dıt dıt, sizi operatöre bağlıyorum;
    o: merhaba bahçeşehir üniversitesi size nasıl yardımcı olabilirim?
    b: merhaba hanımefendi ben alese gireceğim, randevu almak için aramıştım?
    o: beyefendi çok üzgünüm randevularımız doldu ve yeni randevu alamıyoruz..
    b: öyle mii (ağır sıçtık bir de üniversite ara şimdi başvurabilmek için)? o zaman ben başka bir üniversiteyi arayayım o zaman..
    o: tabiki onlar yardımcı olurlar umarım, iyi günler beyefendi.
    b: iyi günler hanımefendi.

akabinde, her ne kadar başka bir versiyonunda okumuş olsam da, bilimum arkadaşım sayesinde okumuş kadar olduğum istanbul üniversitesi aranır, dıt dıt dıt sizi operatöre bağlıyorum,
    burada operatör gerçekten kelimenin tam anlamıyla kullanılmıştır ve bir abi telefonu açar;
    o: (fırça atan bir ses tonu) istanbul üniverstesi!
    b: merhaba ben ales için rande..
    dıııııııt.. diriririri riririri riririri riririri
    o: (aynı tonda başka ses) aluuuv!
    b: merhaba ben ales için randevu almak için aramıştım?
    o: rendevu mendevu yoh gardeşim buraya geliyon direh başvuruyon!
    b: öyle mi? ben bankaya felan paramı yatırdım zaten şimdi bugün gelsem oradan halledebilir miyim tek seferde?
    o: tabi tabi, sen dekontüyü al gel burdan direh hallediyoh, hadi gel bahalım.
    b: teşekkürler abi, ben bugün gelirim o zaman.
    o: hade hayırlı gunner..

hayırlı günler abicim. hayırlı günler canım devlet üniversiteleri. sizi seviyorum. bizi en iyi siz anlıyorsunuz, siz paklıyorsunuz bizi.

edit: randevu almadan gittim, yaptırdım geldim. istanbul üniversitesi deniz bilimleri fakültesi'nden işlemlerinizi randevusuz yaptırabilir, ikinci kattaki çay ocağının oradan da teknik sebeplerle aşağıdan verilemeyen şifrenizi alabilirsiniz. yıllar sonra ösym şifrem de oldu, mutluyum gururluyum.
  • türklüğümü konuşturarak yine en son gün başvurduğum sınav.. lefkoşa bürosunda sırada 140 kişi vardı son baktığımda ve çalışan sadece 1 kişi görünüyordu.

diğer 3 kişi, yasal izin hakkında fikir alışverişi yapıyor, dördüncüsü de yerinden sürekli kalkıp açık kalmış kapıyı örtüyordu.

dışarıda da millet, "hak geçmesin" muhabbeti çeviriyodu, ah yüksek lisans sen nelere kadirsin..
  • katılabilmek için , yumurta kapıya dayanmadan kıçını kıpırdatmayan benim gibi 1500 arkadaşla 65dk sıra beklediğim sınav. bi insan herşeyi mi son güne bırakır yaa.. ama neyse yalnız diilmişim onu öğrenmiş oldum
  • davutpaşa lisesi'nde gireceğim sınav.
    ulan eski okulumuzu görürüz diyerek, bu yıl tekirdağ'da sınav yeri açılmasına rağmen, istanbul beyazıt yazdık. düşe düşe kocamustafapaşa'ya düştük.
  • 10 mayıs 2009'daki mizah anlayışını devam ettirmelerinden korktuğum, soruları göbekli amcalar mı hazırlıyor acaba diye şüphelenmeye başladığım sınav.

(bkz: çorplama)
  • sınava 4 gün kala, sırf benim bildiğim onlarca kişinin sınava giriş belgesi yok ortada. nasıl çalışıyorlar anlamadım ki.

ösym der ki: postanede kaybolmuştur. biz gönderdik. ösym merkezine başvurun.
hesabın var mı? giriş yap