şükela:  tümü | bugün soru sor
 • dünyanın üçüncü büyük sanayi devi, avrupa'nın lokomotifi almanya'nın türkye ile iyi geçinmeye çalıştığının işareti olan müjde.
  alman çelik devi thyssenkrupp'un, türk donanmasına ait altı denizaltının yapımında kullanılacak parçaların ihracatına devam etmesine alman hükümeti tarafından geçen yıl onay verildiği ortaya çıktı.
  bakanlığın aktardığı verilere göre, 2017 senesinde basınçölçer cihazlarının yanı sıra sualtı dedektör parçaları ve denizaltı dinleme cihazı ile hayat kurtarma sistemi için kullanılacak kabloların türkiye'ye ihraç edilmesine izin verildi. türk donanmasına ait olacak altı denizaltının yapımı için planlanan parçaların alman thyssenkrupp deniz sistemleri (tkms) firması tarafından ihraç edildiği kaydedildi. bakanlığın yanıtında, tkms'nin altı denizaltının üretim iznini 2009 yılında aldığı ve denizaltıların bir türk şirketi ile işbirliği içerisinde inşa edilmesine karar verildiği belirtildi.

  yanıtta, şirketlerin 2015, 2016 ve 2017 yıllarında birer denizaltının inşaasına başladığı ifade edilirken, alman hükümetinin bu çerçevede 2011 yılında yaklaşık 2 milyar 500 milyon euro değerinde ihracat garantisini üstlendiği kaydedildi. thyssenkrupp, dünyanın en büyük çelik üreticilerinden bir tanesi.
  http://www.dw.com/…43706967?maca=tr-twitter-sharing
 • (bkz: goeben)
  (bkz: breslau)
  kimse kimseye durdum yerde kıyak yapmaz.
  devletler hele hiç yapmaz. bi ipnelik çıkmasın da.