şükela:  tümü | bugün
 • ön edit: site içindeki ortak oturma alanları, çocuk parkları vb bölümlerin zaten kapıları kilitli, bahçe yalnızca yürüyüş yapmaya açık, banklar dahi ters çevrilmiş durumda. insanlar da sosyal mesafe kuralına dikkat ederek oldukça aralıklı bir şekilde yürüyorlar. ufak bir alana kümelenme söz konusu değil

  merhaba, bugün sitemize girişten polis arabası girdi ve otoparkın önünde durdu. site içine çıkmamakla ilgili anons yapmaya başladılar.

  site içinde de dolaşmanın yasak olduğunu, eve girmeyenlerle ilgili cezai işlem uygulayacaklarını söylediler

  255’i aradım. durumu anlattım. onlar da genelgede olmadığını kabul ederek, “sizin sağlığınız için, ama orası da sokak sayılır, biraz daha sabredin” gibi net olmayan cevaplar verdiler. 255 hattı da “genelgede olmamasına rağmen” site içine çıkarsak ceza kesilebileceğini yineledi.

  edit: şu an pencereden dışarı bakıyorum, yürüyüşe çıkan en az 4-5 kişi var ve polis aracı gitmiş. uygulama hem genelgede yer almıyor hem de rastgele yapılıyor.

  edit 2: başlığa bir sürü aşağılayıcı ve küfürlü entry giriliyor. birkaç gün içinde alış veriş merkezleri açılacak, pazartesi tekrar işbaşı yapılacak. salgının yayılmasındaki en büyük sorun bahçeye çıkılmasıymış gibi yazıyorsunuz. 2 ay boyunca evde oturmak insanı psikolojik açıdan çok yıpratıyor.

  edit3: `@kallavii` nickli yazarın attığı mesajı ricası üzerine ekliyorum: mertzer mifrosun önünde her akşam eskiden olduğu gibi modifiye arabalı apaçiler toplaniyor belki 100 araba heryer insan ne maske var ne birsey, müzik açıyorlar son ses kac kere polisi aradik hep ekip yolluyoruz diyorlar gelen giden yok. ama parkta oturana ceza yazıyorlar olmaz böyle sistem olmaz ya.

  edit4: sorumsuzlukla, insanları tehlikeye atmakla, site içine çıkmamam gerektiğiyle ilgili mesaj ve entry ler geliyor. ancak burada asıl sorun bütün paralı aktivitelerin (ekonomiye katkı sağlayacak) serbest, ücretsiz yapılan (ekonomiye katkı sağlamayan) aktivitelerin yasak olması. işe gitmek, hafta içi toplu taşıma kullanmak, avm ler açılınca oralardan alışveriş yapmak vb serbest. yürüyüş yapmak, hava almak, sahile çıkmak ise kesinlikle yasak. cezaların ve mücadele uygulamalarının kesinlikle samimi olmadığını, vatandaşların ruh hallerinin önemsemediğini görüyorum.

  insanlar daha kaç ay ev-iş yaşayacak? genel kapsayıcı sokağa çıkma yasağı ilan edilse saygı duyacağım ancak part-time belirli yaş gruplarını ve belirli aktiviteleri kapsayan yasakları kimse mantıklı bir şekilde savunamaz.

  not: bu entry de bahsi geçen tüm olaylar tuz adlı ülkede geçmektir
 • sokak denilince illa cadde bulvar anlamamak gerek. sitenin içi sokak değil demek de işin etrafından dolanmak biraz. iki gün çıkmayın işte evden herkesin sağlığı için.

  edit: site özel mülk diyip mesaj atanlar olmuş. konu sitenin özel mülk olması ya da olmaması değil. o zaman tüm site inin aşağı el ele tutuşup gezin. konu bir salgın hastalığa karşı devlet tarafından ilan edilen sokağa çıkma yasağı. bu site de olsa apartman da olsa bağ evi de olsa aynı.

  lütfen bu zor günlerde hepimizin sağlığı için ve kamu düzeni için kurallara riayet edelim, olayı eğip bükmeyelim.
 • doğru uygulamadır.
  bütün çocuklar iç içe oyun oynuyorlar, aileler kenarda uzak oturuyor sözde, çocuklar birbirlerine bulaştırırsa o virüs aileye ulaşmayacak mı? bu ne vurdumduymazlık anlayamıyorum, hiç böyle bir yasak yok gibi masalar, oyuncaklar aileler herkes bahçelerde.
  polisi de otoriteyi de sevmem doğrusu, ama bu işin doğrusu budur.

  sonradan pişman olup, "xx mayıs 2020 sitede karantina uygulabması rezaleti" başlığı açmaktan iyidir.
 • ne güzel kafalar. sokak değil diye köpük partisi verin isterseniz. kaç ay oldu siz daha olayın mantığını anlamamışsınız ki.
 • t.c. içişleri bakanlığı iller idaresi genel müdürlüğü 89780865-153
  e.7058 sayılı genelgesi gereği 09.05.2020-10.05.2020 tarihlerinde uygulanan
  sokağa çıkma kısıtlaması kapsamına site içi ortak alanlar da girmekte
  olup, ‘belirtilen istisnalar dışındaki tüm vatandaşların evlerinde
  kalması esastır.’’
 • bizim sitede 16 blok var. sitenin içi zaten mahalle kadar. iyi biz de çıkalım dışarıda oturalım nasıl olsa site içi yasak değil. iki gün sabredemediniz mi? uygulanan sokağa çıkma yasağı salgın yüzünden farkında mısınız bilmiyorum.

  (bkz: derdini sikeyim butonu)
 • olması gereken uygulamadır.

  uzun süredir site bahçesinde hava almak amacıyla saatlerce takılan ya da ortak alanlarda zaman geçiren komşularımdan rahatsız oluyordum. virüs bu yani her türlü bulaşıyor.

  edit: imla
 • çıkmayın abicim. site de olsa çıkmayın yahu iki gün patlayacak mısınız?
 • bizim memlekette genel bir sorun var. tam manasıyla kanunlara saygılı olmadığımız için sivil/memur farketmeksizin kanunlara hakim değiliz. burada da o problem var.

  sokağa çıkma yasağının siteleri kapsamama lüksü yok ama polis bilmiyor işte. "yav çıkmayın" a bağlıyor. zaten kanun sorulan çoğu memurlar anasına sövmüşün gibi tepki veriyor.
 • gözümde 10 11 yaşlarında gıcık bir kız çocuğu canlandı "burası bikerem sokak değil taaam mı " diyor.
280 entry daha