şükela:  tümü | bugün
 • work and travel ile amerikaya dil yeteneklerini geliştirmeye giden öğrencilerin aracı kurum çalışanları tarafından dolandırılması.
  kaynak

  döndüklerinde vergi iadesi için başvurması gereken öğrencileri muhtemelen yanlış yönlendirip onların yerine kendileri iadeyi almışlar. az miktar da değil 100bin dolardan bahsediyor.
 • (bkz: for sex)
 • mağdurlardan 3'unu yakından tanıyorum. olay sadece bir grubun yapacağı bir sey degil. şirkette isin icinde olmalı. ayrıca öğrencilere cok ilginç bir sözleşme sunulmuştur şirket tarafından.
 • bugun hürriyet gazetesinde de geçen , yaklaşık 180 bin dolara yakın paranın geçtiği dolandırılan öğrencilerin içinde öz kardeşimin de bulunduğu dolandırıcılık olayıdır ,

  burada haberin linki

  gazetede çıkan manşeti

  haberin sayfası ve tümü ..
  sistem şu şekilde abd , vatandaşı olmayan ama maaşından vergi kesilen öğrencilere vergi iadesi yapmaktadır , ancak j1 (work and travel ) vizesiyle değilde f1 ( öğrenci ) vizesiyle geliyorsanız abd den 1000$ burs desteği alma hakkınız vardır. bahsi geçen 3 eğitim danışmanı öğrencilerin adına böyle bir illegal vergi başvurusu yaparak öğrencileri mağdur ediyor ;

  bu olay 2 ay sonra öğrenciler vergi iadesi için tekrar başvurduğunda gün yüzüne çıktı .

  öğrenciler durumla ilgili abd konsolosluğuna sığınmış durumdalar,

  edit : şirket mağduriyeti gidermek adına , içinde avukatın ve aracı şirketin bulunduğu 4-5 kişilik hoşgörülü ve anlayışlı profesyonel ekiple birlikte çalışarak yaklaşık 123 öğrencinin mağduriyetini çözmüştür.

  sözkonusu 3 eğitim danışmanın hakkında suç duyurusu ve dava dosyası alınmış , itirafları ise dava dosyasına eklenmiş , statüsü değiştirilen öğrencilerin statü düzeltmesini şirket kendi karşılamıştır.

  hepimize geçmiş olsun ..
 • insanların aklına dolandırıcılık konusunda sayısız fikir ve yöntem gelirken iyilik konusunda gelmiyor olması oldukça üzücü bu toplum için dediğim rezalettir.
 • bu işte şirket sahibinin haberinin olmaması imkansız.nasıl mı? bu 3 kişi öğrencilerden ssn w2 formları ve son paycheckleri alıp aracı firmaya verdiğini söyleyecek ancak bu arada turbotax veya benzeri kurumlarla kendileri formu doldurup başvuru yapacaklar ve para bir şekilde birinin hesabına yatacak.şirkette öğrencilere siz 500$ vergi ödemişsiniz 320$ geri iade aldık deyip parayı öğrencilere verecek diyelim.şirket sahibi sormaz mı bu parayı nasıl elden veriyorsunuz abd üzerinden gelmesi gereken çek nasıl yok?yani ödemeyi hangi kanaldan yapacaklar? kendi hesap numaralarında öğrencilere eft mi yapacaklar, yoksa nakit mi verecekler.çek verseler bile çek üzerinde nerden geldiği yazar. ayrıca çek gelse bile şirkete değil direk öğrencinin adresine gelir.öğrencilerde bu işi çok irdelememiş 4 sene sonra ortaya çıkıyor iş.ne diyelim yarın öbür gün amerikaya gittiklerinde irs kendileri için suçlama yapıp tutuklanmalarına sebep olmaz inşallah 3 tane dallama yüzünden
 • durumu yaşayan öğrencilerden biri olarak ne yapmak gerektiği konusunda kararsız olduğum durum.
  bu arada olay tam bir rezalet olduğu halde “.....rezaleti” şeklinde başlık açılmadığı için dikkat çekmiyor mu ne ?
 • olayın iç yüzünü asla öğrenmeyecek olmakla beraber bu olaydan sadece 3 kişinin sorumlu olması ilginçtir. yine şirketin avukatı bu olayın ilk kez bu sene yaşandığını söylemekle beraber geçen senelerde wat yapmış bizzat tanıdıklarım da bu olaydan mağdurdur .
  olay henüz bu kadar büyümediği vakitler hiçbir belge imzalatmaksızın bazı arkadaşlarıma haksız elde edilmiş vergi paraları sanırım bir panikle (!?) apar topar verilmiş. olay büyüdüğü vakit ise başka insanlara tam tersi bir muameleyle , bir yığın belge imzalatıp gelen ( kendilerinin gelmediğini söylediği) parayı iade etmek istemekteler . süreç kafa karıştırıcı. avukat arkadaşlar bir el atsa iyi olur .

  edit: çalışanlar oxford house/ global vizyon çalışanlarıdır. insanların bilgi alma hakkını engelleyemezsiniz. madem isminiz böyle olaylarla anılsın istemiyorsunuz, böyle insanlarla çalışmayacaktınız kardeşim.
 • entrymin neden silindiğini anlayamadığım olay. dolandırıcılık yapıldığı alenen belli iken sözlük neden sansür uyguluyor?