• bu görüşmeler sonrasındaki oylamaya hayır oyu çıkabilmesinin en temiz çözümü hdp'nin trollemesi olabilirdi aslında.

şimdi hdp'nin sözcüsü çıkıp:

"biz seni başkan yaptırmayacağız diye yola çıkmıştık ama mhp'li arkadaşlar buna inanmayıp "akp hdp el ele başkanlık sistemine" diye propoganda yapmıştı. aslında biz mhp'nin girişimleriyle şimdi başganlık sistemine geçişin ne kadar doğru olduğunu şimdi anladık ve oylamada "mhp ile birlikte" evet oyu kullanmaya karar verdik"

şeklinde yalandan şöyle bir beyanat verse?
    7 haziran sonrası meclis başkanı seçimi esnasında bahçeli'nin şöyle bir beyanatı vardı hatırlarsanız.

(bkz: hdp destek verirse biz baykal'a oy vermeyiz)

böylelikle sırf hdp ile birlikte hareket etmemek için sonucu ne olursa olsun ters yönde hareket edecek olan mhp'li vekiller muhtemelen oylamaya katılmaz. dolayısıyla 330'a ulaşılamaz.

dünya saçması siyasal konjonktürümüzün üretebileceği en pozitif sonuç olurdu vallahi

edit: isin geyigi bir yana bugun ataturk tekrar cikip gelse, bu degisiklikleri istese "kusra bakma pasam, hatrin sonsuz ama bu cagda bu kadar yetki tek elde toplanmamali" diyebilecegimiz bir anayasa değişikliği soz konusu. gucu elinde tutmaya calisanlar kendi vekillerini bile tam ikna etmeden, tehditlerle, kiskaclarla bunu gecirmeye calisiyor. degisikligin ne getirdigi anlatilmadan, kusurlarina hic deginilmeden "karari halk verecek, milletimize guvenin vs" demagojileri yapiyor. o cok guvendiginiz halka bu kadar engel olunamayan teror eylemi var, icisleri bakani istifa etmeli mi diye bir sorsaniz ne cevap alirdiniz acaba? su an bunun sorulabilecegi tek mercinin tum yetkisi elinden aliniyor. 5 yilda bir oy vererek mi halk denetleyecek sizi? demokrasinin elimizde kalan son kirintilarini kaybetmemek icin, partisinden bagimsiz olarak bu konu herkese anlatilmali. elden ne geliyorsa yapilmali. yoksa 94 yillik emanete sahip cikamayan hıyanet edenlere karsi duramayan nesil olarak tarihe geçecegiz malesef..

(bkz: 2017 anayasa değişikliği teklifinin içeriği/#65844941)
  • baş edit : dünden beri izliyorum yemin ederim ülkeyi bitirdiler... başbakan çıkıyor konuşma yapıyor rezalet.
    mhp genel başkan yardımcısı çıkıyor verdiği oyu bahcekapiliya gösteriyor rezalete bak...
    meclis başkan vekili resmen anayasaya aykırı davranıyor.
    sağlık bakanı anayasayı çiğniyor ve müdahale edilince diyor ki " suç benim lan sana ne !"
    bu ülkede hala birşeyler yapmak istiyorsanız muhalif vekiller, çıkın ve bedel ödeyin. madem ödenecek, her seferinde bedel ödenecek ise öderiz diyorsanız çıkın ve ödeyin. anayasayı sallamayan adamın oy pusulasını attığı sandığı alın ve basın yere... kırın parçalayın.
    yakın kolonya döküz, madem onlar sallamıyor siz de sallamayın.
    açık oylamayı bir kere kesinlikle yaptırmayın. yapıyorlarsa benzin dokun kafanıza, yakarız kendimizi deyin, ulan gidin onlardan birinin üzerine benzin dokun beraber yanarız deyin yoksa çıkmaz bu karanlık aydınlığa...

şaka gibi...
    sabahtan beri izliyorum özet geçeyim herkes anlasin;

akp: varlığımızın dahi bir önemi yok, önemli olan recep tayyip erdoğan'dır. onun geleceği istikbalidir, mutluluğu, güveni ve huzurudur. bu huzur için gerekirse bin-ali feda olsun. bir bilal'in istikbali ve güvenliğinin yanında binali'de neymiş? diyerekten, utanç verici bir şekilde, ülkeyi tek adama bırakmak için sıraya girmiş, * başbakanına kadar, büyük bir bilincsizlik içinde resmen biat olayının bütün inceliklerini sergiliyorlar.
    chp: can siperhane, tek tek, mala anlatır gibi anlatıyor.
    • "yaptığınız şey yasal değil"
    •"ülkenin bir sürü sorunu vardır ne başkanlığı?"diyor.
    •"açlık işsizlik savaş patlamalar terör gibi bir sürü derdin hiç birine derman olmayan bir düzeni sadece bir kişiyi korumak için gözü kapalı okumadan imzaliyorsunuz" diyor.
    geçirmemek için başkanlık sistemini, hakikaten şu an bu saate bile canlı yayınlarla, her türlü muhalefet ile karşılarında dimdik durmakta.
    mhp:adına konuşan mehmet parsakbir sene önce söylediği herşeyi hiç utanmadan yalayıp yutuyor, zerre yüzü kızarmıyor. resmen yeni anayasa ve başkanlık sistemini onaylıyor. ne aldılar, nasıl sözler aldılar ise ben dinlerken utanıyorum beyanlarını.
    hdp: mhp yi "vatanhainliği" ile suçluyor ve ne diyim; ilk başta garip gelse de kulağa, en yerinde eleştiriyi onlar yapıyor bu tespitleri ile...

edit1: sinir krizi geçirdiğim için unutmuşum sağolsun ortasaha oynayan iguana uyardi.
    pişmiş kelle gibi utanmadan arlanmadan sırıtan akpliler ve meclis başkanını eklemeyi unuttum...
    edit2: levent gök, bekir bozdağ'a giydiriyor, en son feto ile ilgili ;" fethullah gülen'i savunan bekir bozdağ misin yoksa ona düşman olan bekir bozdağ mi?"
    şeklinde cümlesini bitirirken vekaleten orda oturan meclis başkanı göz kırparak; "aman bırakın konuşsun" manasında kafa sallıyor. terbiyesizlikten başka birşey değil.
    edit3: bir oy kabinine üç akpli beraber girip oy kullanıyor ve tuncay özkan meclis başkanına; "müdahale edin" diye bağırırken diğer bir akpli şöyle diyor; kendi oyu değil mi bırakın nasıl istiyorsa kullansın...
    bu ülkede yemin ediyorum sinirden beyin kanaması geçirip felç olmamak işten bile değil...
    edit4: 338 kabul 134 red 5 boş 2 çekimser 1 geçersiz, toplam 16 fire var.
    9 mhp'li sinan oğan'ın deyimiyle 9 ışığa ihtiyaç var, umarız mhp'liler silkelenir kendine gelir...
    meclis başkan vekili ahmet aydın ın utanmadan, "gizli oylama sonuçlarını açıklıyorum!" demesi ise türk milleti ile meclis aracılığı ile dalga geçmekti heralde...
    edit5: sağlık bakanı recep akdağ suç işliyor, anayasayı çiğneyerek açık oy kullanıyor, chp li vekiller karşı çıkınca "sana ne lan! sana mı soracağım?" diyor
    meclis başkanı gizli oylama sonuçlarını açıklıyorum şeklinde sırıtarak sonuçları açıklıyor...
  • yukarıda bir arkadaşın yaptığı gibi mhp genel merkezini aradım; aşağıdaki konuşma geçti:

yetkili birini istedim; genel merkezde parti il yöneticisi oldugunu söyledikleri bir adama bagladılar; tam 10 dakika konustum; karşımdaki dinledi:

dedim ki ben verdiğim oyun hesabını soruyorum; çıkıp bir milletvekili, grup başkanvekili demez mi; sizin anayasa oylamasında tutumunuz ne olacak; allah aşkına; biri söylemez mi; bu oktay vural'lar nerede, millet oyunu size akp'ye peşkeş çekin diye mi verdi; devlet'in başına devlet geçsin diye oy istediniz verdik, şimdi saray'a vezir olmak için seçmeninizi sattınız; hani oy şerefti, namustu; hani imralı'yla akp anlasmıstı; hani bu ülkeyi yıkma rejimiydi; bir allah'ın milletvekili çıkmaz mı; konusmaz mı; siz bunun için seçildiniz oraya; hiç mi sorumlu hissetmiyorsunuz; bana cevap vermek zorundasınız dedim.

beyefendi anlıyorum; ama bu yasa oylamasında her milletvekili kendinden mesul; bizim genel bir görüş bildirmemiz doğru olmaz; sayın bahçeli kendi kararlarını bildirdiler zaten takip ettiyseniz dedi.

dedim ki her salı grup toplantılarında partinin fikri, politikası belli ediliyor da; her oylama öncesi ortak karar alınıp eller ona göre inip kalkıyor da; bu milletin kaderini belirleyecek 90 yıllık meclis tarihinin en önemli oylaması yapılırken mi ortak karar vermiyorsunuz; böyle bir rezillik olur mu; neden o zaman bizden oy istediniz; madem herkes kendi kararını veriyor; bağımsız girseydiniz seçimlere dedim.

hiç bir cevap vermedi. görüşmelerimiz kayıt altında efendim; bu dediklerinizi ve düşüncelerinizi parti merkezimizde gerekli mercilere bildireceğiz dedi.

ben de üstüne; bildirin, direk açın bahçeli'ye dinletin; unutmasın tarih hepsini not edecek; öldükten sonra herkesin bir ismi kalır geriye; o nasıl bir isim bırakacağının muhakemesini kendisi yapsın dedim kapattım.

ne olursa olsun; bu ihanete millete rağmen evet diyenleri, ömrümce affetmeyeceğim; unutmayacağım; benden sonra gelecek olan gençlere, çocuklarıma, torunlarıma isim isim ezberleteceğim ki onlar da gaflet, hıyanet ve delaleti unutmasınlar ve bilsinler kimin bu ülkenin ipini çektiğini.
  • bölücü denen hdp'nin, 40 yıllık milliyetçiymiş gibi cumhuriyeti savunduğu görüşmelerdir. evet diyecek mhp'liler görüp utansın.
  • büyük gün geldi çattı.

tbmm önünde sabah eylem var. elimizden geldiği kadar bu "yeni anayasa" görünümlü diktatörlük rejimini meclisten geçirmemeye çalışacağız.

meclisteki canlara destek olma zamanı. bunun partiyle falan ilgisi yok. cumhuriyet'i teslim etmeyeceğiz.

edit: şöyle bir liste var. sonra ah vah dememek için.

edit 2: meclise tomalar ve polis ekipleri sevk edilmiş, abluka altına alınmış. tepki gösterenleri alacaklar içeriye.

https://twitter.com/…eker/status/818394501672615937

görüşmeler başlamıştır. canlı yayın için tık.

chp youtube hesabından izlemek için; https://www.youtube.com/watch?v=w3ztc_rndi4

ayrıca tbmm tv'nin yanını veya sesi kesmesi ihtimaline karşı periscope linkleri için;

https://twitter.com/chptv/
    https://twitter.com/draliseker

ekşisözlük twitter örgütlenmesi başlığında da bir şeyler oluyor. bakmakta fayda var.
  • meclis başkanı mı, eline ses kısma kumandası verilmiş 5 yaşında çocuk mu belli olmayan bir insan tarafından yönetilen oturum.

deniz baykal orada konuşuyor. insan der ki, "sayın baykal, son iki dakikanız kaldı, lütfen tamamlayın." yok olur mu? onun yerine, tak diye basıyor tuşa, sonra bir de sırıtıyor. valla pes. bu kadar seviyesizliği, en son ilkokul 3'te sınıf başkanlığı seçiminde görmüştüm.
  • bir şeyi çok merak ediyorum;

şimdi burada mhp vekillerine şu anki tutumlarından dolayı laf eden mhp seçmeni yazarlar, önümüzdeki seçimlerde kime oy verecekler?

acaba muhafazakar yapıları dolayısıyla gidip akp'ye mi geçecekler, yoksa baraj altında kalmaya mahkum diğer milliyetçi partilere mi oy verecekler.

acaba içlerinden birkaçı çıkıp da ''ulan laf ettiğimiz chp, hiçbir mhp'linin yapmadığı kadar milliyetçi davranıyor'' diyerek başbuğları mustafa kemal atatürk'ün partisi cumhuriyet halk partisi'ne oy verme erdemini gösterebilecekler mi? soru bu. vekillere laf etmeden önce, kendi hatalarınızı bir düşünün.
  • "türkiye, tek başına bir otokratın ve onun etrafında kümelenmiş küçük otokratların tahakkümüne mahkum edilemeyecek kadar büyük bir ülkedir. siyaset, milletin birliğini temsil etmesi gereken bir makam tarafından bunun tam aksine kendinden olmayan herkesi düşmanlaştırma yoluyla ve milleti bölerek, icra edilmektedir. bugün tarihi bir sorumluluğumuz vardır. türkiye'yi bir totaliter zihniyete asla teslim etmeyeceğiz."

kemal kılıçdaroğlu
  • buna oy veren tüm mhp vekillerini tarih vatan haini olarak yazacaktır. olası referandumda evet oyu kullanan tüm ülkücü ve türk milliyetçisi olduğunu iddia eden vatandaşları da, vatanı bir kişiye satanlar olarak yazacaktır.
  • sözlük yazarlarının bile okumaktan aciz olduğunu gösteren görüşmeler. şimdilik referanduma falan gidildiği yok arkadaşlar. bu henüz birinci raund, daha maç bitmedi.

bilmeyenler için önümüzdeki süreç şöyle geçecek;

- önümüzdeki günlerde 18 maddenin her biri görüşmeler yapılarak gizli oylama usulüyle ve tek tek oylanacak. maddelerin her birinde en az 330 evet şartı aranacak. yine de bu aşamada 330'u bulamayan maddeler paketten düşmüş sayılmayacak. bu aşamada chp milletvekillerine çok iş düşüyor. oylamanın gizli yapilabilmesi için etten duvar örmeleri ya da alternatif önlemler almaları gerekecek.

- ilk oylamalar bittikten sonra 2 gün mola verilecek. tabi vekiller bu molayı uludağ'da kayak yaparak geçirmeyecek.* diğer vekilleri hayır oyu vermeye ikna etmeleri lazım.

- molanın ardından maddeler gizli oylama usulüyle ve tek tek yeniden oylanacak. ancak bu sefer görüşmeler yapılmayacak. 2. turda 330 oyu alamayan maddeler, ilk turda almış olsa bile, paketten düşecek.

- 2. turdan sonra tüm maddeler için toplu oylama yapılacak. yine gizli oylama usulü olacak ve 330 evet şartı aranacak. bu aşamada chp'li vekiller eğer tarihe isimlerini vatan haini olarak yazdırmak istemiyorlarsa canla başla çalışmalılar. fakat her şeye rağmen 330 evet oyu bu oylamada da alınırsa anayasa paketi, paketten düşmüş maddeler hariç, referanduma sunulacak.

- son raund: referandum. burada sahaya bizzat biz çıkıyoruz arkadaşlar. taktik maktik yok bam bam bam.
hesabın var mı? giriş yap