şükela:  tümü | bugün soru sor
 • mekke' de bulunan mescid-i haram yani kabe'nin de içerisinde bulunduğu alan çekirge ve böcekler tarafından basılması durumdur. görüntü gerçekten rahatsız edici. haber linki

  foto1
  foto2
  foto3

  olaya biraz gizem katmak için tevrat'da bulunan çekirge olayını paylaşmak isterim. merak edenler için işte o olay...

  --- spoiler ---

  1.rab musa’ya, “firavunun yanına git” dedi, “belirtilerimi aralarında göstermek için firavunla görevlilerini inatçı yaptım.
  2. mısır’la nasıl alay ettiğimi, aralarında gösterdiğim belirtileri sen de çocuklarına, torunlarına anlat ki, benim rab olduğumu bilesiniz.”
  3 .musa’yla harun firavunun yanına varıp şöyle dediler: “ibraniler’in tanrısı rab diyor ki, ‘ne zamana dek alçakgönüllü olmayı reddedeceksin? halkımı salıver, bana tapsınlar.
  4.halkımı salıvermeyi reddedersen, yarın ülkene çekirgeler göndereceğim.
  5. yeryüzünü öylesine kaplayacaklar ki, toprak görünmez olacak. doludan kurtulan ürünlerinizi, kırda biten bütün ağaçlarınızı yiyecekler.
  6. evlerine, bütün görevlilerinin, bütün mısırlılar’ın evlerine çekirge dolacak. ne babaların, ne ataların ömürlerince böylesini görmediler.’ ” sonra musa dönüp firavunun yanından ayrıldı.
  7. görevlileri firavuna, “ne zamana dek bu adam bize tuzak kuracak?” dediler, “bırak gitsinler, tanrıları rab’be tapsınlar. mısır harap oldu, hâlâ anlamıyor musun?”
  8. böylece, musa’yla harun’u firavunun yanına geri getirdiler. firavun, “gidin, tanrınız rab’be tapın” dedi, “ama kimler gidecek?”
  9. musa, “genç, yaşlı hep birlikte gideceğiz” dedi, “oğullarımızı, kızlarımızı, davarlarımızı, sığırlarımızı yanımıza alacağız. çünkü rab’be bayram yapmalıyız.”
  10. firavun, “alın çoluk çocuğunuzu, gidin gidebilirseniz, rab yardımcınız olsun!” dedi, “bakın, kötü niyetiniz ne kadar açık.
  11. olmaz. yalnız erkekler gidip rab’be tapsın. zaten istediğiniz de bu.” sonra musa’yla harun firavunun yanından kovuldular.
  12. rab musa’ya, “elini mısır’ın üzerine uzat” dedi, “çekirge yağsın; ülkenin bütün bitkilerini, doludan kurtulan her şeyi yesinler.”
  13. musa değneğini mısır’ın üzerine uzattı. bütün o gün ve gece rab ülkede doğu rüzgarı estirdi. sabah olunca da doğu rüzgarı çekirgeleri getirdi.
  14. mısır’ın üzerinde uçuşan çekirgeler ülkeyi boydan boya kapladı. öyle çoktular ki, böylesi hiçbir zaman görülmedi, kuşaklar boyu da görülmeyecek.
  15. toprağın üzerini öyle kapladılar ki, ülke kapkara kesildi. bütün bitkileri, dolunun zarar vermediği ağaçlarda kalan meyvelerin hepsini yediler. mısır’ın hiçbir yerinde, ne ağaçlarda, ne de kırdaki bitkilerde yeşillik kalmadı.
  16. firavun acele musa’yla harun’u çağırttı. “tanrınız rab’be ve size karşı günah işledim” dedi,
  17. “lütfen bir kez daha günahımı bağışlayın ve tanrınız rab’be dua edin; bu ölümcül belayı üzerimden uzaklaştırsın.”
  18. musa firavunun yanından çıkıp rab’be dua etti.
  19. rab rüzgarı çok şiddetli batı rüzgarına döndürdü. rüzgar çekirgeleri sürükleyip kamış denizi’ne döktü. mısır’da tek çekirge kalmadı.
  20. ama rab firavunu inatçı yaptı. firavun israilliler’i salıvermedi.
  --- spoiler ---
 • denizdeki balıklar hapşırmıştır.
  * * *
  rezin rahimehullah hz. cabir radıyallahu anh'tan naklediyor: "resûlullah aleyhissalâtu vesselâm çekirgelere beddua etti ve dedi ki:

  "allah'ım! çekirgeleri helak et, büyüklerini öldür, küçüklerini helak et, nesillerini kes, ağızlarını geçimliğimiz ve rızkımızdan (uzak) tut. sen duaları işitensin."

  (orada bulunan) bir adam:

  "ey allah'ın resûlü! çekirgelere nasıl böyle beddua ediyorsunuz, onlar ki allah'ın ordularından bir ordudur" dedi. aleyhissalatu vesselam da cevaben:

  "çekirge denizdeki bir balığın hapşırığıdır" buyurdular."

  tirmizi, et'ime 23, (1824); ibnu mace, sayd 9, (3221). "
 • onlar da allah'ın yarattıkları sonuç itibariyla. rablerine şükranlarını sunmaya gelmişler. neden rahatsız olunuyor, neden tiksiniliyor anlamadım.
 • çekirge ve hamam böceklerinden oluşan bir istila imiş.

  ilgili haber linki: http://t24.com.tr/…r-ve-hamam-bocekleri-basti,18208

  birisi çıkıp da şu-şu alimin bilmemne kitabında belirttiği üzere ahir zaman alametlerinden biridir deyip ortalığı galeyana getirse diye beklediğim haber.
 • --- spoiler ---

  suudi arabistan'ın mekke kentinde bulunan mescid-i haram ve çevresini çekirgeler ve hamam böcekleri bastı.
  --- spoiler ---

  oradaki çekirge ve hamam böceklerini kınıyorum. dini değerlere böylesine hakarette bulunmak kabul edilemez. buradan her birine inanmıyorsan saygı duy diyorum.

  link

  edit: allah (g.g.) günümüz müslümanları'nın halinden memnun olmadığı için böyle bir mesaj yollamış olabilir. lut kavminin helak olması veya nuh tufanı gibi.*
 • inanmıyorsunuz bari saygı duyun lan ibne böcekler.
 • "kuşkusuz ki bütün haşereler siz ibret alasınız diyedir"
 • arap yarımadasında normal olan olaydır.
  hayır kutup ayıları ya da penguenler mi istila etmeliydi onu anlamadım?
 • en kotu tarafi, evinde bocekten geclmeyen zibidiler gelip burda espiri kasmasi olan hasere istila.