şükela:  tümü | bugün
 • ön bilgi: insanlar neden telegram'e geçiyor, ekstra ne özellikleri var diyenleri şöyle alalım

  türkiye'de vuku bulan olay. whatsapp'ın gizlilik sözleşmesi dayatmasından sonra twitter'da #whatsappsiliyoruz hashtag'i başladı ve milletvekillerine kadar herkes destek veriyor şu an. sebebi de avrupa birliği ülkelerinin bu koşulları onaylamasına gerek olmadığının açıklanması. türkiye'de whatsapp kullanmak için koşulları kabul etmek şart.

  bu yüzden herkes akın akın telegram'a katılıyor. ben 4.5 sene önce katılmıştım telegram'a ve çok sevmiştim, herkese çok daha iyi olduğunu anlatmaya çalışıyordum. sağ olsun mark abimiz tüm dünyaya tek bir hamleyle telegram'ı sevdirdi.
 • (bkz: ok kib bye)
 • 375 kavimler göçünün sanal versiyonu :)
 • telegram bilgilerinizi kimseye vermiyor değil mi ? amerikan mandasından rus himayesine geçiyorsunuz asagagagcahsbs
 • abi ben bu kadar whatsapp ın kulu k.pegi olan bir halk olduğumuzu bilmiyordum...
  olay bilgi olayından ziyade işin git gide boka batacak olması. insanlık bu gibi şeylere tepki gösterecek ki bir mesaj olsun.
 • özet:
  telegram ve vk'nın kurucusu pavel durov, federal security service'in universal key'i isteğini geri çevirmiş ve bunun üzerine 2017 yılında rusya yüksek mahkemesi tarafından telegrama erişim engeli konulmuş. kaynak

  fakat söylenmeyen: 2020 haziranında telegramın ve roskomnadzor'un (rusya'nın medya ve internet düzenleyicisi) bir anlaşmaya vardığı. tam da fss'nin istediği şekilde (yanlış anlaşılma editi: yani fss' nin 2017 de kabul edilmeyen neredeyse aynı bahanesi 2020 de uygun bulunuyor, hangi şartların kabul edildiği alttaki 2. alıntıdan anlayacağınız gibi belli değil.)
  anlaşmaya varmışlar ve telegram mahkemece halen yasaklı olsa bile roskomnadzor tarafından illegal şekilde erişime açılmış.
  rusya'da biraz tanıdık bir ülkeye benziyor, mahkeme kararına uymuyor kurumlar falan.
  ------------
  "on its part, roskomnadzor said the u-turn was made possible by telegram's "willingness" to help their efforts to counter terrorism and extremism."
  ve
  "roskomnadzor did not indicate how the two organisations had been able to overcome that issue. ıt did not say whether it now had access to those messages, or what changes had happened to the platform."
  ----kaynak----

  sonra wp silenlerin fb ve inst silmeleri, yoksa kendileriyle çelişecekleri ima edildi.

  daha sonra yerli mesajlaşma uygulamalar akıldan geçti ama her türlü daha güvensiz olduğu kararına hemen varıldı ve vazgeçildi.

  signal gibi açık kaynak yazılımları öne sürüldü ama topluluk halinde geçmenin zor olduğu bir şekilde konuşulmadan anlaşıldı.

  türkiye'de telegram indirmelerinin yükseldiği hatta bazı kaynaklara göre 1. sıraya yerleştiği görüldü.
 • bir yerini örtüp başka bir yerini açmaya benzeyen durum.
 • ben zaten yıllardır telegram'dayım ancak inaktifim çünkü herkes whatsapp'tan devam edince ben de devam etmek zorunda kaldım. ancak bugün rehberimden 8 kişi telegram açmış vaziyette. lol.
 • facebook baglantili olan tum uygulamalar zaten bilgi ve iceriginize ulasip sizi reklam sirketlerine satiyordu.

  ayrica diger tum uygulamalarda bu sekilde çalışıyor.

  sürü halinde hareket etmeye alışmış her seyi abartan bokunu cikaran toplumuz baska açıklaması yok.
  ayrica bir kişi dahi okumamıştır icerigi,kulaktan kulaga ilerleyen bir olaya dönüştü yine.
 • olay bilgimi alması işlemesi değil, olay beni tehdit etmesi. sen kimsin köpek beni tehdit ediyorsun.
  tanım:katıldığım göç

  edit: internete girilen bilginin gizli kalacağını düşünmüyorum. bu whatsapp olsun telegram olsun ve hatta signal olsun. hangisine topluca geçeceksek geçelim.

  whatsapp in yaptığı sözleşmeyi kabul etmezsen mesajlaşamazsın dayatması zoruma giden. ulan zilyon tane alternatifin var bu ne özgüven.