şükela:  tümü | bugün
  • bir haftadır haberlerde bas bas bağırılan, gerçekliğini merak ettiğim haber.

bir rotanın 9 saatten 3.5 saate inmesi için ya yepyeni bir rota bulunması lazım ya da uçan arabaların icat edilmesi. yani bahsettiğimiz rota izmir-istanbul, hint deniz yolları da değil ki keşfedilsin.

zaten yeni bir teknoloji gelmedikçe* kullanılan rotalar yıllar boyu taşıma yapılmış yollar üzerinden olur. bugün kullanılan en merkezi yollar yüzyıllardır kullanılan yollardan ibaret. bu yol asırların istanbul'u ile izmir'i arasındaki yol. geçmişte taşra olup bugün uğruna tüneller, köprüler yapılan bir yer değil. yapılan bi osmangazi köprüsü, bir de yenileme çalışmaları.

yani neye dayanılarak 3.5 saat deniliyor? hesaplama istanbul karayolları il sınırı ile izmir karayolları il sınırı arasındaki mesafeyi ortalama 150km hız ile gittiğimizi mi varsaymış?

sözlükten giden varsa nasıl oluyor beni bi aydınlatsın, vizyonuma vizyon katayım.

düzenleme: 10lion sinisterer şöyle bir şey yazdı (#93529229) . buna da şükür, ben ankara üzerinden hesaplamışlardır diye düşünüyordum.
  • muhtemelen şöyle oluyor. eski yoldan yapılan yolculuk süresi hesaplanirken yollardaki hız sınırları dikkate alınarak hesap yapılıyor. yani ortalama bir hız tespiti yapılmıyor. yeni yolda yapılan hesaplama da otoban hız sınırı olan 120 km hız ve %10 opsiyon ile 132 km hız ile yapılıyor. bu durumda da 3.5 saate izmir istanbul arasında gidilebilir hesabı yapiliyor. eyyorlamam bu kadar.
  • sanırım izmir çıkışı ile istanbul girişi bu süre. daha izmirden yola geçmek var istanbulun içi var...
  • bana böyle bir medya ve seçmen verin 1 saate bile indiririm.
  • yolun 100 km kısaldığı da cabası dediğim olaydır.

yolun 100 km kısaldığını kendileri söylediler. nasıl oluyor 100 km kısalma? 100 km için miydi bu tantana? kimisi de istanbul-izmir 8 saatti diyor, 5 saat diyor. ulan izmir'den bursa'ya 4-4,5 saat sürüyor zaten.

100 km'de aracın yakacağı hadi 8 litre diyelim, benzinin litresi de 8 lira diyelim, 64 lira yapıyor. şimdi o 100 km kısalan yol için 250 lira istiyorsun. ne anladım ben bu işten?

eskiden devletin sahip olduğu otoyollara millet 3-5 lira öder geçerdi. şimdi şirketler yapıyor, bir de üstüne garanti alıyor, bir vatandaşa geçiriyor bir devlete geçiriyor, devlet de hem kendini hem vatandaşını düdükletiyor.

zamandan 3 milyar lira tasarruf, yakıttan da 1 milyar lira tasarruf olacakmış. buna tasarruf denmez ki faturayı millete kesmek denir. 550 km'lik yolu 450'ye düşürdün. diyelim ki 550 km'de 350 lira benzin yakacaktıysa araç şimdi 280 lira benzin yakacak 250 lira da ücret ödeyecek toplamda cebinden 500 lira'dan fazla para çıkacak. kim akıl etti bunu? hangi hain akıl etti?
  • yol 421 km, hız sınırı 132 km, zaten yola o paraları verebiliyorsan orta üst sınıftan sayılırsın aracında illaki hız sabitleyicin vardır, basar gidersin 3 saatte.

bahsedilen sanırım istanbul girişi ile izmir girişi arası yani evden eve süre değil.

eskiden marmara geçişi dahil ben yolculugun 9 saat sürdüğünü biliyorum ama ona sehir içi de dahildi yani demek ki kabaca şehirlere giriş çıkış hesabından gidecek olursak 6.5-7 saat civarındaymış kaydedilen süre ki o yollarda 50-70-80 km gibi hız sınırları vardı.

ha diyorsaniz ki kim sikliyordu ki 50 km'lik hız sınırını gerçekçi olalım, doğru, o zaman benim 5.35 d xdrive aracımla yeni yolda da 132 km ile gideceğime kendim dahil kimse inanmasın, madem gerçekçi oluyoruz ben 2 saat 15 dk'da izmir çıkışından istanbul girişine varmış olacağım arabayı çok da zorlamadan.

uçak olayına gelince, 1 saat önceden evden çık adm havalimanına 1 saat önce var, uçak kalkiş ve iniş taksi süresi 30 dk (belki daha fazla) uçuş 45 dk- 1 saat, bavul bekle 30 dk, evine git 1 saat.. 4.5 saat oldu..

iddia ediyorum 4 kişi ben arabamla siz 4 kişi ucakla gitmek üzere aynı evden çıkış yapalım, istanbuldaki herhangi bir eve ben sizden 1 saat önce varırım yarı fiyatına…
  • mümkünse pahalı olsun ve izmir istanbullu çomar işgaline uğramasın.

keza pahalıymış da.
  • bence otobanin girisine kopekler ve burslular giremez yazsinlar tam olsun..
  • gişeden gişeye hiç durmadan gidersen, evet 3 saatte gidersin ama bura da büyük bir yalan ve yanılgı şu; bu yol asla 9 saat değildi ve olmadı . doksanlı yıllarda çok kereler bu yolu izmir (istanbul bodrum giderken)girişini kasıt ediyorum 5 saatte gitmişliğim var. her zamanki gibi bazı şeyleri aşırı abartıyoruz.
  • yandexe göre 4,5 saat ve 472 km olan yoldur. kendi tecrübeme gelecek olursak küçükçekmece istanbul çıkış bursa ovaakça giriş 1 saat 26 dakika sürdü. geri kalanı yolu bilen suserlar hesaplasın.