şükela:  tümü | bugün
 • 1958'de samet kuşçu adlı bir subayın, adnan menderes adına çalıştığından şüphelendiği dokuz subayı (kuşçu, dokuzlara adnan menderes'i devirmek için darbe tertip edildiğinin işaretlerini vermiş fakat karşılık bulamamıştır) ihbar etmesiyle başlamış olaylar dizisi. sonrasında samet kuşçu tertipten tutuklanmış ancak diğer subaylar beraat ettirilmişlerdir.
 • darbe yapma hazırlığı içinde bulundukları düşünülen 8 subayın (kurmay albay ilhami barut, kurmay albay naci aşkun, topçu yarbay faruk güventürk, piyade binbaşı ata tan, piyade yüzbaşı hasan sabuncu, piyade binbaşı ahmet dalkılıç, piyade yüzbaşı kazım özfırat, emekli kurmay albay cemal yıldırım) ve bu sekiz subayın darbe hazırlığı içinde bulunduğunu ihbar eden binbaşı samet kuşçunun yargılandığı, darbe hazırlığı içinde bulundukları bir kaç yıl sonra ortaya çıkacak olan sekiz subayın beraat etmesine karşılık muhbir subayın orduyu isyana teşvikten dolayı 2 yıl hapis cezasına çarptırılmasıyla sonuçlanan vakıa.
 • 1950'lerdeki tek parti yönetimini devirmek amacıyla oluşturulan darbe teşebbüslerinden biri.
  daha çok 27 mayıs hareketi hatırlansa da o dönemde 9 şubat olayı gibi birçok girişim olmuş ancak harekete geçilmeden şu yada bu şekilde durmuştur.
 • çıkış noktası 1950 de dp nin iktadara gelişiyle "komünistlerin seçime hile karıştırdığı" nı iddia eden ordunun müdahale için ismet paşa ya başvurması olan zırvalıktır.

  (bkz: yeni trend olarak orduya azgelişmiş sol desteği)
 • 8 subay, binbaşı samet kuşçu ile iletişime geçip darbe planlarına onu da dahil ederler. bir süre sonra muhbir olabileceğinden şüphe ettikleri kuşçu'ya bilgi vermemeye başlarlar. kuşçu bu durumdan kendisinin zararlı çıkacağını düşünerek durumu ihbar eder. 1957 yılında yaşanan olayda 9 subay birlikte yargılanır, yanlızda ihbarcı kuşçu ceza alır ve ordudan ihraç edilir. berat eden 8 subay 27 mayısın çekirdek kadrosunda yer alır. samet kuşçu bu sürecin sonunda " menderesi uyuttular, hem kendi başını hem de beni yaktı" demiştir.

  fetö'nün rte'yi yıllarca uyutması ile paralellikler kurduğum olay.

  kaynak: #tarih dergisi ağustos 2016 sayısı.