şükela:  tümü | bugün
  • "ticaret savaşları" ile ilgili korkuların temelsiz olmaması durumunda küresel krizin başlayacağı gün olması sebebiyle başlığını parsellediğim olay.

abd, çin'den ithal edilen ürünlere karşı uygulayacağı 50 milyar $'lık ek vergilendirme önümüzdeki cumartesi uygulama başlayacak; çin de abd'e ürünlerine karşı 50 milyar $'lık ek vergilendirme planı açıklamıştı ama abd'nin bu plana tepkisi çok sert olmuştu. çin'in şu an zaten abd'e karşı 350-400 milyar $'lık ticaret fazlası var o yüzden abd, çin'in kendilerine muadil adım atmasını adaletsiz buluyor.

fitch'in hesabına göre "ticaret savaşları" ilk başta dünya ticaretini 2 trilyon $ azaltacak ve bu maliyet çarpan etkisiyle çok daha büyüyecek. bu planın çarpan etkisiz hali bile abd'nin yıllık büyümesine uzun yıllar yarım , çin'in büyümesine ise bir puan negatif etki edeceği hesaplanıyor; çarpan etkisiyle bu adımların dünya ekonomisini uzun yıllar resesyona sokabilir.

şu girdide çin'in abd'nin isteklerine neden olumlu cevap veremeyeceğini yazmıştım.(bkz: #78256389) yine şu girdide abd'nin neden bu işin peşini bırakamayacağını yazmıştım (bkz: #78174384) bu sebeplere rağmen " ticaret savaşları " cumartesi abd'nin hamlesiyle son bulsa bile dünya ekonomisi için ciddi bir risk belirdi.

çin, şimdiden abd'nin cumartesi başlatacağı 50 milyar $'lık ek vergilendirmeden çok daha fazla bedel ödemiş durumda hatta çin, abd'nin 50 milyar $'lık vergisini kabul edip bu sürtüşmeyi ilerletmezse bile bir krize sürüklenebileceğinin işaretlerini verdi/veriyor.

çin borsalarından yakın zamanda 2 trilyon $ değer kaybetti, çok büyük fon çıkışı oldu, yine çin yuanı kendi kontrolleri dışında "2015 devalüasyon krizi"(bkz: #78736433) seviyelerinde değer kaybetti ki yetkililerin devalüasyon silahı kullanmadıkları/kullanmayacakları açıklamalarına rağmen. bu büyük fon çıkışı kuvvetlenirse ki kuvvetlenebilir zaten çok sorunlu olan ve çin ekonomisinin %250-300'ü civarında borç yöneten çin bankalarını resesyona/krize sokma ihtimali var. küresel riskler hakkında tahminlerde "çin'in borç sorunu" hep en yükseklerdedir.

bir diğer büyük kriz ihtimali ise yukarıda saydığım olumsuz senaryoların gerçekleşmemesi ve çin'den çıkan fonların çin'e hızla dönme riski.

çin'den çıkan fonlar özellikle abd piyasalarına yöneldiler. abd 10 yıllık tahvilleri(hem abd hem de dünyada gösterge muamelesi görür) getirisi %3.2'den yarım puan civarında düşerek %2.8 civarlarına düştü.

dünya borsalarının göstergesi durumunda olan abd s&p500 endeksini yıl başından beri fon girişi devam eden tek endeks oldu, sene başı şubat ayında bile büyük düzeltmeler yapan ve bu düzeltmelerin dünyaya yayılmasına sebep olan abd borsalarının uzun zamandır güçlü kalma sebebleri arasında çin'den akan paranın önemli yeri var.

yazının başında bahsettiğim sebepler dolayısıyla ciddi ucuzlamış ve riskli hale gelmiş çin piyasası düzelirse bu fon akımı tersine dönüp s&p500'e ciddi şekilde değer kaybettirebilir ve sene başı çok dillendirilen "küresel borsa krizi"ne sebep olabilir yine abd, tahvil piyasalarına akan ve tahvil getirilerini düşüren bu fonlar tersine dönerse küresel faizlerin hızla artmasını ve gelişmekte olan ülkelerin çok büyük sıkıntıya hatta krize girmesine sebep olabilir.

bu olayların gelişmekte olan ülkelere etkisini başka girdide yazacağım.
  • sorun değil ben aliexpressden hep 50 liralık alışveriş yapıyorum.
  • nbafan bu konularda yetkili bi abi. ama yine de şimdiden bir tarih vermek mümkün mü bilmiyorum doğrusu. 5 sene sonra döner bakarız geri. tabi o zamana kadar dönüp bakabilecek telefonumuz, internetimiz vs. kalırsa.
  • tutarsa diye açtığım başlık fakat dünya ekonomisini en fazla tehdit eden etkenler "trump" , "ticaret savaşları" , "çin'in borcu" , "küresel para arzı sebebiyle şişen borsalar", " gop'un borcu"nun bir şekilde bir birine bağlantılı hale gelmesi beni bu fikre itti.
  • aynı gün açıklanacak olan yeni ekonomi yönetimimiz ile tl üzerinde çılgın dalgalanmalara sebebiyet verebilecek bir olay olabilir. hafta kapanmadan alınacak pozisyonlara dikkat, öngörülemeyen düşüşler veya yükselişlere gebe bir pazartesi olacak gibi.
  • doğru düzgün yazı yazar yazar sayısının bu denli kısıtlı olduğu sözlükte ilaç gibi gelen başlık.

yazar ayrıca tebrik ediyor ve badilerime ekliyorum.
  • ucu illa bize kaçacak olsa da heycanla beklediğim krizdir.
  • sabah bu başlıkta birçok küresel riskin bir birini tetikleyecek şekilde bir birine bağlı olduğunu ve önümüzdeki pazartesi önemli bir gün olabileceği yazmıştım. konunun bütünlüğünü bozmamak için türkiye ve bizim gibi ülkelere(gop) muhtemel etkilerini yazmadım ; bu girdi de mevcut durumun türkiye'ye muhtemel etkileri hakkında.

"ticaret savaşı" vb. küresel riskleri yükselten ve yatırımcının "risk iştahını" azaltan gelişmeler haber akışıyla beraber gop'ta olumsuz fiyatlamaya sebep olur ama "ticaret savaşları" haberden fazlası olacaksa tabii ki bunun türkiye'ye ve gop'a etkisi olumsuz haber etkisinden fazla olacaktır.

küresel anlamda bir krizde -eğer varsa- çok ayrı bir hikayesi olan gelişmekte olan ülke hariç her gop üyesi olumsuz fiyatlanacaktır nedeni de dünyada para olmalıdır ki birileri riskli hamleler yapabilsin; işler kötü giderse parayla beraber bu tür işlemler azalır, diğer yandan daha önce gop'a yatırım yapmış yatırımcılar işler kötü gittiği için yatırımlarını geri çekerler. bu şartlar oluşmazsa bile beklenti bu hamleleri piyasa oyuncularına yaptırır. (bkz: kendini gerçekleştiren kehanet)

dünya küresel krize girerse çok ciddi sıkıntılı bir döneme girilmiş olur çünkü abd-ingiltere henüz 2009 krizinin yaralarını tam anlamıyla saramadı; avrupa- japonya ise tam olarak krizden bile çıkmadı. (bkz: #76109779) yakın zamanda ortaya çıkacak "güçlü"bir küresel krize müdahale edebilecek bir merkez bankası yok ve böyle bir krizin çıkış yolu da ancak büyük buhran sonrası ortaya çıkan "makro ekonomi " gibi bugünün ekonomisine göre yep yeni bir bakış açısı ve bol acıyla olur.( büyük buhran ve sebep olduğu ikinci dünya savaşı insanlığa felaket 25 yıl yaşattı.)

"ticaret savaşları" korkusu bize ve benzerlerimize bir diğer olumsuz etkisi de fon çıkışı olarak yansıyor. biz mayıs-haziran ayı zaten kötü fiyatlandığımız için son zamanlarda gop'ta yaşanan sıra dayağını kaçırdık ama sıkıntıların artması durumunda ise kötü fiyatlanmamız kaçınılmaz. gop portföylerinin %30-40'ı çin orada yaşanan sıkıntıların diğer ülkelere sıçramaması çok olası değil yine çin'in yaşadığı devalüasyon ciddi sıkıntı yaşatabilecek bir durum.

şu an çin hakkındaki olumsuzluklar sona ererse ilk girdide bahsettiğim devasa fon çıkışı çin'e geri dönebilir; bu ilk başta büyük ihtimal bizim de fayda göreceğimiz bir durum olur çünkü borsa-tahvil- döviz de çok uzun zamandır olumsuz fiyatlanıyoruz ama olumsuz fiyatlamalar çin kaynaklı olmadığı için ana senaryo değişmez. özellikle çin'den çıkan fonların desteklediği s&p 500 ve abd 10 yıllık tahvillerinde hızlı bozulma bize faydadan çok zarar getirir.
  • bilal'e anlatır gibi anlatacağım..

filler tepişirken bizim gibi çimenlerin ezilmesidir o, küresel kriz olsa yerinde duramazsın..

trump reis, bush ve obama zamanında istediği gibi at koşturan bağzı ülkelere rot balans ayarı yapıyor..

abd, nafta üyeleri meksika ve kanada'ya, avrupa'ya ve çin'e adam olun, eşit şartlarda yarışalım yoksa siz zararlı çıkarsınız dedi ve onlar da seve seve kabul edecek...

abd'nin borcu 21 trilyon doları aşmış durumda. bu borcu azaltmasının tek yolu da dış ticaret açığını dengelemekten geçiyor.

şimdi gelelim abd'nin yukarıda saydığım ülkelerle yaptığı ticarete..

çin ile başlayalım...

abd'nin 2017 yılında çin'e yaptığı toplam ihracat : 129.9 milyar dolar
    abd'nin 2017 yılında çin'den yaptığı toplam ithalat : 505.5 milyar dolar

abd'nin sadece çin nedeniyle 2017 yılı dış ticaret açığı : 375.6 milyar dolar

şimdi, kafalarda tek bir soru...

21 trilyon dolar borcu olan bir ülke böyle bir ticareti sürdürebilir mi?

tabii ki hayır.. işte bu nedenle, 34 milyar dolar değerinde çin ürününe ek gümrük vergisi bu sabah yürürlüğe girdi.

çin ise hem içerde halkın gazını almak hem de dünya sahnesinde karizmayı çizdirmemek için abd dünya tarihinin en büyük ticaret savaşını başlattı demekle yetindi.

ee başlattı ne yapacaksın?

çin, geçen yıl sırtından 375 milyar dolar kazandığı bir ülkeye atarlanamaz..

winnie-the-pooh'nun * maçası yiyorsa abd'ye missileme yapsın da görelim.

xi, yok ben kahvaltıda yürek yedim de geldim derse trump, 50 yetmezse 200 milyar dolarla masaya çıkartır vururum diyerek uyarısını 16 haziran 2018'de yapmıştı.

şimdi gelelim, trump'ın otomotiv sektörü *üzerinden vurmaya başladığı ab'ye...

neden bu sektör kısmına birazdan geleceğim ama önce;

abd'nin 2017 yılında ab'ye yaptığı toplam ihracat : 283.3 milyar dolar
    abd'nin 2017 yılında ab'den yaptığı toplam itahalat : 434.6 milyar dolar

abd'nin sadece ab nedeniyle 2017 yılı dış ticaret açığı : 151.3 milyar dolar

kafalarda yine aynı soru...

21 trilyon dolar borcu olan bir ülke böyle bir ticareti sürdürebilir mi?

evet yine doğru cevabı buldunuz... hayır...

şimdi abd'nin ab'yi neden otomotiv sektörü üzerinden vurduğuna gelelim..

bir bilmecem var çocuklar...

haydi sor, sor..

asfaltta, otoyolda binilir...

acaba nedir, nedir?

bmw, mercedes denince akla

tamam şimdi buldum...

hemen onun adı gelir..

almanya..

başta almanya olmak üzere ab'nin en çok araç sattığı ülke %30 pazar payıyla abd'dir lakin bu sektördeki ticarette abd'nin aleyhine büyük bir dengesizlik var

sadece almanya'nın 2017 yılında abd'ye sattığı araç sayısı 1.3 milyon olmuştu.

abd'de bak kardeşim seni üzmek istemiyorum ya abd araçlarına uyguladığın vergiyi azalt ya da sonuçlarına katlan dedi..

merkel de yağlı müşteriyi kaybetmemek adına dün ''abd araçlarına uygulanan gümrük vergisini azaltmak için yardıma hazırız'' demek zorunda kaldı.

tabii, o da xi gibi karizmayı çizdirmemek için tabii bunu sadece abd için yapmayacağız diye de ekledi..

(bkz: yav he he)

trump'ın, nafta üzerinden meksika ve kanada'ya yaptığı atarın da nedenleri yine aynı...

artık bilal bile anlamıştır ama...

abd'nin arşa varmış borç yükünü azaltmak için yaptıkları ve yapacakları bizim gibi sıcak paranın kucağındaki ülkeleri etkiledi, etkiliyor ve etkileyecek ama bırakın temmuz 2019'u, 2020 için bile küresel bir kriz söz konusu değil..

esas korkulması gereken, abd'nin 21 trilyon doları aşmış borcu...

abd, bu borcun altında ezilirse krizin tillahını o zaman göreceğiz.
  • küresel kriz değil küresel ticaret savaşıdır. çin aynı şiddette karşılık verecektir.