şükela:  tümü | bugün
  • sorun değil ben aliexpressden hep 50 liralık alışveriş yapıyorum.
  • nbafan bu konularda yetkili bi abi. ama yine de şimdiden bir tarih vermek mümkün mü bilmiyorum doğrusu. 5 sene sonra döner bakarız geri. tabi o zamana kadar dönüp bakabilecek telefonumuz, internetimiz vs. kalırsa.
  • doğru düzgün yazı yazar yazar sayısının bu denli kısıtlı olduğu sözlükte ilaç gibi gelen başlık.

yazar ayrıca tebrik ediyor ve badilerime ekliyorum.
  • ucu illa bize kaçacak olsa da heycanla beklediğim krizdir.
  • bilal'e anlatır gibi anlatacağım..

filler tepişirken bizim gibi çimenlerin ezilmesidir o, küresel kriz olsa yerinde duramazsın..

trump reis, bush ve obama zamanında istediği gibi at koşturan bağzı ülkelere rot balans ayarı yapıyor..

abd, nafta üyeleri meksika ve kanada'ya, avrupa'ya ve çin'e adam olun, eşit şartlarda yarışalım yoksa siz zararlı çıkarsınız dedi ve onlar da seve seve kabul edecek...

abd'nin borcu 21 trilyon doları aşmış durumda. bu borcu azaltmasının tek yolu da dış ticaret açığını dengelemekten geçiyor.

şimdi gelelim abd'nin yukarıda saydığım ülkelerle yaptığı ticarete..

çin ile başlayalım...

abd'nin 2017 yılında çin'e yaptığı toplam ihracat : 129.9 milyar dolar
    abd'nin 2017 yılında çin'den yaptığı toplam ithalat : 505.5 milyar dolar

abd'nin sadece çin nedeniyle 2017 yılı dış ticaret açığı : 375.6 milyar dolar

şimdi, kafalarda tek bir soru...

21 trilyon dolar borcu olan bir ülke böyle bir ticareti sürdürebilir mi?

tabii ki hayır.. işte bu nedenle, 34 milyar dolar değerinde çin ürününe ek gümrük vergisi bu sabah yürürlüğe girdi.

çin ise hem içerde halkın gazını almak hem de dünya sahnesinde karizmayı çizdirmemek için abd dünya tarihinin en büyük ticaret savaşını başlattı demekle yetindi.

ee başlattı ne yapacaksın?

çin, geçen yıl sırtından 375 milyar dolar kazandığı bir ülkeye atarlanamaz..

winnie-the-pooh'nun * maçası yiyorsa abd'ye missileme yapsın da görelim.

xi, yok ben kahvaltıda yürek yedim de geldim derse trump, 50 yetmezse 200 milyar dolarla masaya çıkartır vururum diyerek uyarısını 16 haziran 2018'de yapmıştı.

şimdi gelelim, trump'ın otomotiv sektörü *üzerinden vurmaya başladığı ab'ye...

neden bu sektör kısmına birazdan geleceğim ama önce;

abd'nin 2017 yılında ab'ye yaptığı toplam ihracat : 283.3 milyar dolar
    abd'nin 2017 yılında ab'den yaptığı toplam itahalat : 434.6 milyar dolar

abd'nin sadece ab nedeniyle 2017 yılı dış ticaret açığı : 151.3 milyar dolar

kafalarda yine aynı soru...

21 trilyon dolar borcu olan bir ülke böyle bir ticareti sürdürebilir mi?

evet yine doğru cevabı buldunuz... hayır...

şimdi abd'nin ab'yi neden otomotiv sektörü üzerinden vurduğuna gelelim..

bir bilmecem var çocuklar...

haydi sor, sor..

asfaltta, otoyolda binilir...

acaba nedir, nedir?

bmw, mercedes denince akla

tamam şimdi buldum...

hemen onun adı gelir..

almanya..

başta almanya olmak üzere ab'nin en çok araç sattığı ülke %30 pazar payıyla abd'dir lakin bu sektördeki ticarette abd'nin aleyhine büyük bir dengesizlik var

sadece almanya'nın 2017 yılında abd'ye sattığı araç sayısı 1.3 milyon olmuştu.

abd'de bak kardeşim seni üzmek istemiyorum ya abd araçlarına uyguladığın vergiyi azalt ya da sonuçlarına katlan dedi..

merkel de yağlı müşteriyi kaybetmemek adına dün ''abd araçlarına uygulanan gümrük vergisini azaltmak için yardıma hazırız'' demek zorunda kaldı.

tabii, o da xi gibi karizmayı çizdirmemek için tabii bunu sadece abd için yapmayacağız diye de ekledi..

(bkz: yav he he)

trump'ın, nafta üzerinden meksika ve kanada'ya yaptığı atarın da nedenleri yine aynı...

artık bilal bile anlamıştır ama...

abd'nin arşa varmış borç yükünü azaltmak için yaptıkları ve yapacakları bizim gibi sıcak paranın kucağındaki ülkeleri etkiledi, etkiliyor ve etkileyecek ama bırakın temmuz 2019'u, 2020 için bile küresel bir kriz söz konusu değil..

esas korkulması gereken, abd'nin 21 trilyon doları aşmış borcu...

abd, bu borcun altında ezilirse krizin tillahını o zaman göreceğiz.
  • küresel kriz değil küresel ticaret savaşıdır. çin aynı şiddette karşılık verecektir.
  • dünyada ekonominin başına necmettin batırelhocamın geçmesi gerektiğini gösteren durum. 10 milyar dolarlık müdaheleleriyle her yeri cennete çevirebilir, dünyada açlığa çözüm bulunur.