şükela:  tümü | bugün
 • martta sahiplerini bulacak ödül töreni, oscarlar.
  christopher nolan'ın dunkirk'le yönetmenlik dalının güçlü adaylarından. alır mı göreceğiz. zaten bu filmle de alamazsa herhalde uzun bir süre daha alamaz. en güçlü rakibi şimdilik guillermo del toro. ödül sezonuna sağlam başladı del toro. şimdilik bu iki kişinin adı çok zikrediliyor ama pek çok yaşlı kurt da yarışa girmeye hazırlanıyor: mesela artık iyice vasatlaşıp sıkıcılaşan, hep aynı kahramanlık nanelerini anlatan clint eastwood yeni terör gerilimiyle oscar kovalayacak, umarım vizyona girer girmez batar da marta dek eastwood'un adına maruz kalmayız. diğeri steven spielberg. o da washington post'un dinleme skandalını ifşa etmesini konu alan the papers'la karşımıza çıkacak, yüksek ihtimalle adaylığı da alacak. ha gönül ister ki sıkıcı görünen bu film de batıp unutulsun, ama imkansız. meryl streep-tom hanks başrolde. streep'in ödül sezonuna girmediği yıllar ne güzel yıllar, girdiği yıllar ne kötü yıllar. sıkıldım senden streep. diğer yaşlı kurt ridley scott. spielberg-eastwood'un aksine scott'ın filmini -michelle williams'cığımdan ötürü- merak ediyorum. williams çok iyi oynamış deniyor. joe wright, denis villeneuve, martin mcdonagh, woody allen, luca guadagnino da iddialılar (gerçi allen orijinal senaryo dalında iddialı olabilir). bakalım kimler elenecek, kimler aday olacak. paul thomas anderson'ı anmadım, çünkü henüz filmi bitiremedi.

  aktör dalında şimdilik en iddialı kişi gary oldman. henüz önünü kesecek birisi çıkmadı. daniel day-lewis'in bu kez işi zor, film yetişirse. matt damon ise yarışa iki filmle girdi ama ikisi de toronto'da battı, yarıştan erken ayrıldı. denzel washington'ın da adaylıkta işi zor gibi görünüyor, zira filmi beğenilmedi. jake gyllenhaal aday olacak gibi görünüyor (ama belli olmaz tabii). aday olursa da oldman'dan ödülü kapması çok zor. aktris dalına gelirsem... streep'i 50000. kez adaylar arasında görmek istemiyorum. emekliye ayrılsa sevinecek duruma geldim, o denli sıkıldım. neyse. bu yıl aday adaylardan desteklediklerim michelle williams, margot robbie. emma stone'u ödülü aldıktan bir yıl geçmeden gene ödül sezonunda görmeyi istemiyorum. umarım sezonu çabucak bitirir. kesin aday olacak kişilerse sally hawkins ve francis macdormand gibi görünüyor. kate winslet da iddialı. jessica chastain'in şansı bu yıl daha yüksek.
  yıllık oscar sallamalarım bu şekilde. adaylar açıklandıktan sonra hiçbirinin tutmadığını görünce entriyi silebilirim, yapmadığım şey değil* geçen yıl da erkenden yarışı yorumlamıştım, sonra hiçbirinin tutmadığını görünce entriyi silmiştim. neyse zaten oscar'ın çok meraklısı olduğumdan değil sıkıldığımdan girdim şu entriyi.
 • yabancı dilde en iyi film kategorisi için bu yıl 92 ülke film göndermiş. bunlardan 6'sı ilk kez katılıyor. 26 tanesinin ise yönetmeni kadın.

  geçen yıl 85 ülkeyle rekor kırılmıştı. böyle giderse 3-4 yıl için 100'lü sayıları göreceğiz.

  bu 92 filmin büyük çoğunluğu cannes, berlin, venedik başta olmak üzere önemli uluslararası festivallerde gösterilmiş ve ödül almış filmler.

  türkiye ise üyeleri bile açıklanmayan bir seçim komitesi haricinde kimselerin izlemediği, yönetmeninin ilk sinema deneyimi olan ayla'yı gönderiyor. 92 film arasında en düşük profillilerden biri. ilk 9’a kalma ihtimali çok düşük. bakalım bizi şaşırtabilecek mi?

  90. akademi ödülleri yabancı dilde en iyi film aday adayları
 • tahminler gelmeye devam ediyor, oylamalar başlasın!

  (bkz: http://obicimsinema.com/…-odulleri-2018-tahminleri/)
 • görsel efekt dalında son 20 film açıklanmış

  alien: covenant
  beauty and the beast
  blade runner 2049
  dunkirk
  ghost in the shell
  guardians of the galaxy vol. 2
  jumanji: welcome to the jungle
  justice league
  kong: skull ısland
  life
  logan
  okja
  pirates of the caribbean: dead men tell no tales
  the shape of water
  spider-man homecoming
  star wars: the last jedi
  thor: ragnarok
  valerian and the city of a thousand planets
  war for the planet of the apes
  wonder woman

  blade runner 2049, kong: skull ısland, okja, valerian and the city of a thousand planets ve war for the planet of the apes daha fazla öne çıkıyor.
 • adaylar açıklandıktan sonra tahminlerin daha da netleşeceği ödüllerdir.

  benim en iyi film adayım, the shape of water. yönetmen ve kadın oyuncu dalında da favorim.

  henüz the post'u izlemediğimi de belirtmek isterim.

  lady bird'ü de izlemedim; ancak aday olursa izlerim. radarıma giremedi maalesef.

  dunkirk de güzel film tabii ki. nefes almadan izledim neredeyse. film ve yönetmen dalında plase adayım.

  three billboards outside ebbing missouri filmini hiç sevmedim. karakterler çok karikatürize geldi. bu sebeple inandırıcı bulamadım ve filmin içine giremedim maalesef. karikatürize karakterler, böylesine dramatik ve gerçekçi olma iddiasındaki filmlerde olmuyor kanaatindeyim.

  call me by your name'i ise çok sıkıcı buldum. bitmek bilmedi. filmin finalindeki baba oğul konuşması, kitapta nasıl geçiyor bilmiyorum ama filmde çok didaktik durmuş. çıtır çocuk bi ödül alabilir belki.

  fatih akın'ın filmi in the fade'i göremedik henüz. the body of the soul ve lovless filmlerini izleyebildim. ikisi de başarılı film bence. birini seçecek olsam, the body of soul'u seçerdim galiba. in the fade izlenecek tabii ki.

  izlemek için sıraya koyduğum bir kaç film daha var. get out, i tonya ve the disaster artist. onları da izleyince tahminlerimi güncelleyeceğim.