şükela:  tümü | bugün
  • martta sahiplerini bulacak ödül töreni, oscarlar.
    christopher nolan'ın dunkirk'le yönetmenlik dalının güçlü adaylarından. alır mı göreceğiz. zaten bu filmle de alamazsa herhalde uzun bir süre daha alamaz. en güçlü rakibi şimdilik guillermo del toro. ödül sezonuna sağlam başladı del toro. şimdilik bu iki kişinin adı çok zikrediliyor ama pek çok yaşlı kurt da yarışa girmeye hazırlanıyor: mesela artık iyice vasatlaşıp sıkıcılaşan, hep aynı kahramanlık nanelerini anlatan clint eastwood yeni terör gerilimiyle oscar kovalayacak, umarım vizyona girer girmez batar da marta dek eastwood'un adına maruz kalmayız. diğeri steven spielberg. o da washington post'un dinleme skandalını ifşa etmesini konu alan the papers'la karşımıza çıkacak, yüksek ihtimalle adaylığı da alacak. ha gönül ister ki sıkıcı görünen bu film de batıp unutulsun, ama imkansız. meryl streep-tom hanks başrolde. streep'in ödül sezonuna girmediği yıllar ne güzel yıllar, girdiği yıllar ne kötü yıllar. sıkıldım senden streep. diğer yaşlı kurt ridley scott. spielberg-eastwood'un aksine scott'ın filmini -michelle williams'cığımdan ötürü- merak ediyorum. williams çok iyi oynamış deniyor. joe wright, denis villeneuve, martin mcdonagh, woody allen, luca guadagnino da iddialılar (gerçi allen orijinal senaryo dalında iddialı olabilir). bakalım kimler elenecek, kimler aday olacak. paul thomas anderson'ı anmadım, çünkü henüz filmi bitiremedi.

    aktör dalında şimdilik en iddialı kişi gary oldman. henüz önünü kesecek birisi çıkmadı. daniel day-lewis'in bu kez işi zor, film yetişirse. matt damon ise yarışa iki filmle girdi ama ikisi de toronto'da battı, yarıştan erken ayrıldı. denzel washington'ın da adaylıkta işi zor gibi görünüyor, zira filmi beğenilmedi. jake gyllenhaal aday olacak gibi görünüyor (ama belli olmaz tabii). aday olursa da oldman'dan ödülü kapması çok zor. aktris dalına gelirsem... streep'i 50000. kez adaylar arasında görmek istemiyorum. emekliye ayrılsa sevinecek duruma geldim, o denli sıkıldım. neyse. bu yıl aday adaylardan desteklediklerim michelle williams, margot robbie. emma stone'u ödülü aldıktan bir yıl geçmeden gene ödül sezonunda görmeyi istemiyorum. umarım sezonu çabucak bitirir. kesin aday olacak kişilerse sally hawkins ve francis macdormand gibi görünüyor. kate winslet da iddialı. jessica chastain'in şansı bu yıl daha yüksek.
    yıllık oscar sallamalarım bu şekilde. adaylar açıklandıktan sonra hiçbirinin tutmadığını görünce entriyi silebilirim, yapmadığım şey değil* geçen yıl da erkenden yarışı yorumlamıştım, sonra hiçbirinin tutmadığını görünce entriyi silmiştim. neyse zaten oscar'ın çok meraklısı olduğumdan değil sıkıldığımdan girdim şu entriyi.
  • yabancı dilde en iyi film kategorisi için bu yıl 92 ülke film göndermiş. bunlardan 6'sı ilk kez katılıyor. 26 tanesinin ise yönetmeni kadın.

    geçen yıl 85 ülkeyle rekor kırılmıştı. böyle giderse 3-4 yıl için 100'lü sayıları göreceğiz.

    bu 92 filmin büyük çoğunluğu cannes, berlin, venedik başta olmak üzere önemli uluslararası festivallerde gösterilmiş ve ödül almış filmler.

    türkiye ise üyeleri bile açıklanmayan bir seçim komitesi haricinde kimselerin izlemediği, yönetmeninin ilk sinema deneyimi olan ayla'yı gönderiyor. 92 film arasında en düşük profillilerden biri. ilk 9’a kalma ihtimali çok düşük. bakalım bizi şaşırtabilecek mi?

    90. akademi ödülleri yabancı dilde en iyi film aday adayları
  • tahminler gelmeye devam ediyor, oylamalar başlasın!

    (bkz: http://obicimsinema.com/…-odulleri-2018-tahminleri/)
  • görsel efekt dalında son 20 film açıklanmış

    alien: covenant
    beauty and the beast
    blade runner 2049
    dunkirk
    ghost in the shell
    guardians of the galaxy vol. 2
    jumanji: welcome to the jungle
    justice league
    kong: skull ısland
    life
    logan
    okja
    pirates of the caribbean: dead men tell no tales
    the shape of water
    spider-man homecoming
    star wars: the last jedi
    thor: ragnarok
    valerian and the city of a thousand planets
    war for the planet of the apes
    wonder woman

    blade runner 2049, kong: skull ısland, okja, valerian and the city of a thousand planets ve war for the planet of the apes daha fazla öne çıkıyor.
  • adaylar açıklandıktan sonra tahminlerin daha da netleşeceği ödüllerdir.

    benim en iyi film adayım, the shape of water. yönetmen ve kadın oyuncu dalında da favorim.

    henüz the post'u izlemediğimi de belirtmek isterim.

    lady bird'ü de izlemedim; ancak aday olursa izlerim. radarıma giremedi maalesef.

    dunkirk de güzel film tabii ki. nefes almadan izledim neredeyse. film ve yönetmen dalında plase adayım.

    three billboards outside ebbing missouri filmini hiç sevmedim. karakterler çok karikatürize geldi. bu sebeple inandırıcı bulamadım ve filmin içine giremedim maalesef. karikatürize karakterler, böylesine dramatik ve gerçekçi olma iddiasındaki filmlerde olmuyor kanaatindeyim.

    call me by your name'i ise çok sıkıcı buldum. bitmek bilmedi. filmin finalindeki baba oğul konuşması, kitapta nasıl geçiyor bilmiyorum ama filmde çok didaktik durmuş. çıtır çocuk bi ödül alabilir belki.

    fatih akın'ın filmi in the fade'i göremedik henüz. the body of the soul ve lovless filmlerini izleyebildim. ikisi de başarılı film bence. birini seçecek olsam, the body of soul'u seçerdim galiba. in the fade izlenecek tabii ki.

    izlemek için sıraya koyduğum bir kaç film daha var. get out, i tonya ve the disaster artist. onları da izleyince tahminlerimi güncelleyeceğim.
  • tahminimlerim:

    en iyi film: dunkirk
    en iyi yönetmen: christopher nolan (dunkirk)
    en iyi erkek oyuncu: gary oldman (darkest hour)
    en iyi kadın oyuncu: frances mcdormand ( three billboards outside ebbing, missouri)

    not: en iyi film adaylarından sadece get out filmini seyretmedim.
  • 90. akademi ödülleri en iyi film adayları

    call me by your name
    dunkirk
    the shape of water
    lady bird
    get out
    phantom thread
    the post
    three billboards outside ebbing, missouri
    darkest hour

    04 mart 2018 pazar gecesi türkiye saati ile 00:30 da (05 mart diyelim biz) beverly hills’deki samuel goldwyn theater’dan canlı yayın olarak önce kırmızı halı geçişleri ve röportajlar,
    04:00 -07:00 arası 90. akademi ödülleri canlı yayın digiturk'ten yayınlanacak,
    internetten ise (abonelik ve şifreniz varsa) yine digiturk beın movıes oscars kanalı sayfasından yekta kopan ve hande doğandemir yorumları ile izlenebilecek,
    amerikan abc kanalı, emmy ödüllü sunucu jimmy kimmel törenin sunuculuğunu üstlenecek.

    adaylar ve favoriler :

    ************************************

    en iyi görüntü yönetimi

    1- blade runner 2049 *alır
    2- darkest hour
    3- dunkirk
    4- mudbound *süpriz
    5- shape of water *bence

    ************************************

    en iyi kostüm tasarımı

    1- beauty and the beast *süpriz
    2- darkest hour
    3- phantom thread *alır
    4- the shape of water
    5- victoria & abdul

    ************************************

    en iyi film kurgusu

    1- baby driver *süpriz
    2- dunkirk *alır
    3- ı, tonya
    4- the shape of water
    5- three billboards outside ebbing, missouri

    ************************************

    en iyi makyaj ve saç tasarımı

    1- darkest hour *alır
    2- victoria & abdul
    3- wonder *süpriz

    ************************************

    en iyi film müziği

    1- dunkirk *bence
    2- phantom thread
    3- the shape of water *alır
    4- star wars the last jedi
    5- three billboards outside ebbing, missouri

    ************************************

    en iyi yapım tasarımı

    1- beaty and beast
    2- blade runner *süpriz
    3- darkest hour
    4- dunkirk
    5- shape of water *alır

    ************************************

    en iyi kısa animasyon filmi

    1- dear basketball
    2- negative space
    3- garden party
    4- lou
    5- revolting rhymes

    ************************************

    en iyi kısa film (canlı aksiyon)

    1- dekalb elementary
    2- the eleven o’clock
    3- my nephew emmett
    4- the silent child
    5- watu wote / all of us

    ************************************

    en iyi ses kurgusu

    1- baby driver *2.süpriz
    2- blade runner 2049 *1.süpriz
    3- dunkirk *alır
    4- shape of water
    5- star wars last jedi

    ************************************

    en iyi ses miksajı

    1- baby driver *süpriz
    2- blade runner 2049
    3- dunkirk *alır
    4- shape of water
    5- star wars: last jedi

    ************************************

    en iyi görsel efekt

    1- blade runner 2049 *süpriz
    2- guardians of the galaxy vol. 2
    3- star wars the last jedi
    4- war for the planet of the apes *alır
    5 -kong: skull ısland

    ************************************

    en iyi erkek oyuncu

    1- timothee chalamet (call me by your name) *süpriz
    2- daniel day-lewis (phantom thread)
    3- daniel kaluuya (get out)
    4- gary oldman (darkest hour) *alır
    5- denzel washington (roman j. ısrael, esq.)

    ************************************
    en iyi yardımcı erkek oyuncu

    1- william defoe (florida project)
    2- christopher plummer (all the money in the world) *bence
    3- sam rockwell (three billboards outside ebbing, missouri) *alır
    4- woody harrelson (three billboards outside ebbing, missouri)
    5- richard jenkins (the shape of water)

    ************************************
    en iyi kadın oyuncu

    1- sally hawkins (the shape of water) *süpriz
    2- frances mcdormand (three billboards outside ebbing, missouri) *alır
    3- margot robbie (ı, tonya)
    4- saoirse ronan (lady bird)
    5- meryl streep (the post)

    ************************************

    en iyi yardımcı kadın oyuncu

    1- mary j. blige (mudbound)
    2- allison janney (ı, tonya) *alır
    3- lesley manville (phantom thread) *bence
    4- laurie metcalf (lady bird)
    5- octovia spencer (the shape of water)

    ************************************

    en iyi animasyon filmi

    1- the boss baby
    2- the breadwinner
    3- coco *alır
    4- ferdinand
    5- loving vincent *bence

    ************************************

    en iyi yönetmen

    1- christopher nolan (dunkirk) *bence
    2- jordan peele (get out)
    3- greta gerwig (lady bird)
    4- paul thomas anderson (phantom thread)
    5- guillermo del toro (the shape of water) *alır

    ************************************

    en iyi belgesel film

    1- abacus: small enough to jail
    2- faces places
    3- ıcarus
    4- last men ın aleppo
    5- strong ısland

    ************************************

    en iyi kısa belgesel

    1- edith+eddie
    2- heaven is a traffic jam on the 405
    3- heroin(e)
    4- knife skills
    5- traffic stop

    ************************************

    yabancı dilde en iyi film

    1- a fantastic woman *alır
    2- the ınsult *1.süpriz
    3- loveless *bence
    4- on body and soul
    5- the square *2.süpriz

    ************************************

    en iyi özgün şarkı

    1- mighty river (mudbound)
    2- mystery of love (call me by your name)
    3- remember me (coco) *alır
    4- stand up for something (marshall)
    5- this is me (the greatest snowman) *bence

    ************************************

    en iyi film

    1- call me by your name
    2- darkest hour
    3- dunkirk *bence
    4- get out
    5- lady bird
    6- phantom thread
    7- the post
    8- the shape of water
    9- three billboards outside ebbing, missouri *alır

    ************************************

    en iyi uyarlama senaryo

    1- call me by your name *alır
    2- the disaster artist
    3- logan
    4- molly’s game *bence
    5- mudbound

    ************************************

    en iyi özgün senaryo

    1- the big sick
    2- get out *süpriz
    3- lady bird
    4- the shape of water
    5- three billboards outside ebbing, missouri *alır
  • aday filmler iyi sayılır fakat beklediğimi bulamadım bu adaylar içinde
  • ödül törenini canlı izleyemeyenler için molatik facebook'undan 03:15'te yayın başlayacak, hashtag de #oscarlıyoruz

    http://facebook.com/molatik