şükela:  tümü | bugün
  • 90'lı senelerde genç olanların gerçekleştirdiği tekniklerdir.

en çok aklımda kalan jest türü hoşlanılan kız için karışık kaset doldurmak. genelde slow ve içerisinde hotel california banko olmalı. mümkünse 60'lık kaset, arkalı önlü şekilde dolardı. şarkı seçimi önemliydi, şarkılar itinayla seçilirdi. tıkanma yaşandığında kasetçiden tüyo alınırdı, "olm gel bak careless whisper ekle, dinle sen abini" söylemleri eşliğinde o da kasete eklenirdi.
  • yahu ne karışık kaseti direk gözünün içine bakıyorduk :) daha mı az rahattık sanki şimdikilerden :))
  • ben teknolojisiz devirlerden geçeyim.
    (bkz: mektup)
    bu mektubu mahallenin en mülayim çocuğuyla iletirdim.
    şeker, çokomel, leblebi tozu karşılığında tabi.

dönemin ünlü pop / rock yıldızlarının aksesuarlarını takarak gönderme yapmak.
    kenan doğulu kolyesi / yonca evcimik şapkası vb. gibi.

hatun kişisinin yine kıyafet, aksesuarlarını ya da tercihlerini vb. ç/alarak kullanmak.

diet coca cola cam şişe mi içiyor?
    ben de ondan alırdım.
    çiçekli bileklik mi takıyor? ben de kalpli bileklik takardım.

mahallesinden geçerken göğsümü gererek yürümeye dikkat ederdim mesela.
    yanımdaki kankalarımı eziklerdim (burası kaba saba erkek muhabbetleri içerir)

daha niceleri var da şimdilik aklıma gelenler bunlar.
    doğru/yanlış ama yaptım pişman mıyım hayır.
    belki başarısız da oldum ama mutlu da oldum tabi.
  • 90'larda değil de 50'li yıl istanbul'da yaşanan flört şekilleri ayrı imiş. dedem anneannemle tanışmasını anlatırdı. istiklal caddesinde anneannemi görebilmek için aynı saatte aynı durakta her sabah beklermiş. asla rahatsız etmezmiş tabii ki. o çizgiyi bilen istanbul beyefendileriydi bu insanlar. en az bir aylık beklemesinden sonra fırsatını bulmuş ve atak,

- istirham edeceğim kızmayınız, çok güzel gülüyorsunuz.
    - teşekkürler. tık tık tık tık tık tık.
    - nereye gidiyorsunuz ? sadece sohbet etmek istemiştim.
    - birkaç işim var. kütüphaneye gideceğim.
    - ben de gelebilir miyim ?
    - hahaha, hayır ?
    - pekala efendim.

der ve uzaklaşır.

sonra o kütüphaneyi bulur ve anneannem dedemi gördüğünde tebessüm eder. devamını tahmin edersiniz.

hiç sevmem böyle ajitasyonları ama adettendir, anneannemi bugün kaybettik; mekanı cennet olsun.