şükela:  tümü | bugün
  • 78'li biri olarak kendimi çok şanslı sayıyorum ben. 80'lerin yokluğunu da gördüm, 90'ların bolluğunu da, teknolojiyi de, teknolojisizliği de, gerçek aşkı da internet aşkını da gördüm bildim yaşadım. her kuşağın zevkini ayrı yaşadım yani. bu kontraslardan dolayı da bizim kuşağı yaşsız olarak bulurum ben. her jenerasyonla kolayca iletişim kurabiliyoruz(en azından benim için böyle).

neyse, 90'lı yılların güzelliklerinden birisi de hiç kuşkusuz özel radyoların açılması ve pop müziğinde ardarda yaşanan patlamalardı. birbirinden güzel şarkılar ve klipler yokluk sonrası türkiye için ilaç gibi gelmişti. o şarkılar bugünkü doygunlukla çıksa belki de o günkü kadar patlama yapmayabilirdi ama o dönem için çok özellerdi.

hele bazı klipler vardı ki unutmak mümkün değil. bugün bu kalitelerde klip çekimi yapılamıyor. abdullah oğuz o dönem kendini aşmış müthiş bir isimdi. yine mete özgencil de çok iyi işler yapmıştı.

90'lı yıllara ait belli başlı müthiş kliplerden ilk aklıma gelenleri aşağıya sıraladım. bir o gün yapılan kliplere bakın bir de bugün yapılanlara. her biri bir film ağırlığında klipler yapılırdı o zamanlar.

demet sağıroğlu-arnavut kaldırımı bir efsane ama tam bir efsaneydi.
    sibel alaş-adam müthiş bir hayal gücü. korkarak izlerdim.
    metin arolat-dert değil rengarenk ve seksi bir klipti. merve ildeniz, yoğurt yedirme sahnesi iç gıcıklayıcıydı.
    demet sağıroğlu-kınalı bebek offf!! korkarak izlediğim ve ayrıca şarkının da müthiş olduğu müthiş bir klipti.
    sima sarıkaya-her şeye rağmen sadece bir piyano üzerindeki sahneyle yapılan müthiş çekim.
    seçil-uhde yerebatan sarnıcı'dan müthiş kareler.
    kayahan-ben de insanım yine güzel bir abdullah oğuz klibi.
    tarkan-kış güneşi tam bir efsane. o sepya renk, sadelik, nostalji. şarkı zaten müthiş.
    emel-hovarda anlatılmaz yaşanır. seray sever ayrı bir taştır.
    emel-hoşgeldiniz çok sade ama çok güzel sahneler.
    tarkan-dön bebeğim tarkan'ın yine abd'de çektiği efsane klip.
    soner arıca-yalvarma off ebru ürün'e aşık olmuştum bu klipte. zaten kaliteli bir manken olmasından dolayı ayrıca beğenirdim.
    umar umay-düşmedim daha tv'de görünce ağzım açık bakakaldığım kliplerden birisiydi bu. renker, umay umay'ın ifadesi. bu kadar az şeyler bu kadar çok şeyin anlatılması müthişti.

aklıma geldikçe ekleyeceğim.
  • harun abi dansı
    mustafa dansı
    klasik gitarla elektro gitar sesi çıkaran çılgın
    beyin sulandıran kaos

kara listede zirveye oturmuş klipleri görmezden gelmenin mutluluğuyla kanatlanıp uçuran başlık.

en güzel şarkıların yazıldığı dönemdir 90'lar ancak klip konusunda birkaç klip dışında, aynı şeyleri anımsatmıyor maalesef.

şahsım adına 90'lardan çıkmış klip gibi klip şudur
    sesi kapatıp, sadece izlesen bile hikayeyi eksiksiz anlıyorsun. dram, entrika, komedi, gerilim, korku, aksiyon yok yok..
  • 90'lar uzun bir dönem yasaklardan dolayı bastırılmış yaratıcılığın açığa vurulduğu güzel bir dönemdi. türk pop müziğinin altın çağıydı ve klipler için de gerçekten iyi bütçeler ayrılıyordu. çok kanallı döneme geçiş sonrası özel televizyon kanallarının açılması akabinde şimdi beğenmesek de o yıllarda büyük bir adım olan kral tv, kliplerin hayatımıza işlemesi, vjlerin pop starlar kadar meşhur olduğu dönem. teenage yıllarımın tadı damağımda kalan klipleri... uzun yıllardır oturup da klip izlemediğim için karşılaştırma yapmam cok doğru olmayabilir ama sanırım o kalite olsa o kadar yoğun olmasa da yine izlerdim.

90'lara gidince atlanmaması gereken tüm zamanların en iyilerinden ama pek de akla gelmeyenlerden biri nezih ünendi. şimdilerde neler yapıyor bilmiyorum ama birara hazırladığı belgesel tadinda bir film ile uluslararası ödüller almıştı.
    (bkz: anadolu'nun kayıp şarkıları)

iç karartıcı günlerde bir ışık olsun diye dinlenesi ve izlenesi eserleri icin:
    karnaval
    çingene yüreğim
  • (bkz: 90'ların şarkılarını güzel yapan etkenler) artık olmadığı için. ne şarkılar şarkı ne klipler klip artık, hepsi tatsız tuzsuz koca bir saman yığını gibi..
  • en basit ornek, yillar sonra farkettigim "gay olmak" ile ilgili klip.

bendeniz - guvendigim daglara kar yagdi

klipte esinin baska bir adamla aldattigini ogreniyor kendisi.
  • muhafazakar yönetimin baskısı nedeniyle artık 90 lardaki erotik klipler de çekilememektedir.
    örneğin :
    tarkan-salına salına sinsice
    90'lardaki erotik klip furyası
  • türk müzik tarihinin en iyi kliplerinden birisidir. zannetmiyorum ki aksi iddia edilsin.

demet sağıroğlu - arnavut kaldırımı
  • artık klipler için bütçe ayrılmıyor. şarkıcılar ünlerini genç yönetmenlere prestij olarak satıyorlar. düşünün ki tarkan bile klibe para vermek istemiyor. tabi bunda 90'lardaki gibi bir kazanç kapısının olmaması da etken.
  • popüler kültürün bile (bakın popüler kültürden haz etmememe rağmen geçmiş dönem popüler kültürünü özlüyorum) eski popüler kültür olmadığı, yeterince yozlaşmış piyasayla yüzyüze olduğumuz için maalesef ki böyle kliplerin çekilmesi -risk almayı sevenler dışında- zordur. şüphesiz ki müziğe gönül veren insanlar dışında da bunu önemseyen bir kitle olduğunu da düşünmüyorum. albüm alımlarının bile ne denli az olduğu düşünülürse, klip çıkmış çıkmamış insanların çok da umrunda olmayacaktır. "kanka bu şarkı yeni çıkmış bak çok popüler" diyerek popülerliği bitene kadar dinlenecek, dondurulmuş gıda ürünleri gibi hemen tüketilip sindirilmeye bile fırsat olmadan bitecek şarkılar yapıldıkça da bunun pek mümkün olduğunu zannetmiyorum. 90larda yapılmış en mantıksız şarkının bile şu an kulağımızda olması, ticari kaygıların yanında dönemin gereklerine uyduğundandır. yani dönem bunu gerektirdi ve onlar yapıldı, yeni heyecanlar, yeni teknolojiler (örneğin kliplerde anlamsız video teknikleri kullanılması, ekranın 78 parçaya bölünmesi, ani renk değişimleri gibi) sayesinde insanların belleklerinde kaldı. ancak şimdi gelişen yeni bir durum olmadığından ötürü, popüler kültürün sunduğu (piyasa için yapılanlardan bahsediyorum) ürünler insanlarda bir heyecan yaratmıyor ki bu çok normaldir.

düz fonda çekilen, anlamsız jest ve mimiklerin yer aldığı ancak buna rağmen sıcaklığı olan klipleri özlüyorum, neyse ki youtube var. zira müzik kanalı açamaz oldum artık, gördüklerim ve duyduklarım geçmişi böylesine parlak olan müzik tarihimizin geleceği konusunda beni ziyadesiyle karamsarlığa sürüklüyor.