• o kaseti kalem ile sardıktan sonra dinlemek istediğin şarkının diğer yüzünde olduğunu öğrendiğin andır.
  • yılların sadece son iki hanesinin söylenmesidir.

hangi yıldayız?

96

kaç model senin otomobil?

92

şimdi söyle bakalım 17 diye, yok öyle bir problem artık. 2017 diyoruz.
  • yine romantizm başlamış. evet o zamanlar türkiye norveç seviyesinde müthiş mutlu, huzurlu, zengin, refah dolu bir ülkeydi. şu saydıklarım hariç:

-15 mart 1990 nusaybin olayları
    -körfez savaşı (her hafta saddam bomba atacak diye sığınaklara kaçıyorduk)
    -1992 erzincan depremi
    -sivas katliamı
    -gazi mahallesi katliamı
    -uğur mumcu suikastı
    -bingöl'de 33 askerin şehit edilmesi
    -başbağlar katliamı
    -artan terör olayları yüzünden askerliğin 18 aya çıkartılması
    -enflasyon canavarı
    -5 nisan kararları
    -17 ağustos depremi
    -sabancı suikasti
    -üniversitelerde "karşıt görüşlü öğrencilerin" sürekli birbirine girmesi, bıçakların, satırların havada uçuşması
    -pkk'nın her hafta yaşanan karakol baskınları
    -hizbullah cinayetleri
    -her mahallede türeyen kapkaççılar yüzünden bir ara haberlerde her gün "kapkaççılardan nasıl kaçılır" türü eğitim videoları yayınlanırdı.
    -mavi çarşı'nın yakılması
    -alaattin çakıcı - sedat peker gibi mafyaların palazlanması
    -susurluk kazası ve devlet mafya ilişkileri
    -hava kirliliğinden güneşin gözükmemesi
    -pkk'nın köy basmaları ve katliamları
    -manisa'da haftalarca işkenceye uğrayan liseli gençler
    -cumartesi anneleri
    -hapishanelerdeki açlık grevleri ve ölüm oruçları
    -hayata dönüş operasyonu
    -sıcağı sıcağına'da her hafta incelenen kan donduran vahşi cinayetler
    -ısparta'da sel felaketinde 80'e yakın insanın ölmesi
    -bankaların hortumlanması
    -irticanın hortlaması ve 28 şubat olayları
    -dınar depremi
    -türk şoförlerin suudi arabistan'da kılıçla kıtır kıtır kesilmesi ve akşam haberlerinde bunu sansürsüz olarak izlememiz
    -yunanistan'la hemen hemen her gün yaşanan krizler
    -çetin emeç cinayeti
    -turan dursun cinayeti
    -bahriye üçok cinayeti
    -zonguldak'taki maden kazasında 200'den fazla işçinin ölmesi
    -nevruz kutlamalarında çıkan olaylar ve 40 kişinin ölmesi yüzlerce kişinin tutuklanması
    -beyaz toroslar
    -gözaltına alınan bir çok insandan bir daha haber alınamaması
    -bolu-düzce bölgesindeki faili meçhul cinayetler
    -van'daki uçak kazasında 50 kişinin ölmesi
    -alevi mahallelerinin silahlarla taranması
    -izmir'de sel felaketinde 60'dan fazla insanın yaşamını yitirmesi
    -metin göktepe cinayeti
    -ahmet taner kışlalı cinayeti
    -her sene 1 mayıs'ta insanların ölmesi
    -12 kasım düzce depremi
    -televizyonlarda kürtçe konuşmayı bırak "kürt" kelimesini kullanmak bile tabuydu. ahmet kaya kürtçe şarkı yapacağını söylediği için linç edildi.
    -doğu illerinde sürekli çatışma ve ayaklanmaların yaşanması
    -sürekli şehit haberlerinin gelmesi

ve türkiye'nin dışında ama hemen dibimizde gerçekleşen ve akşam haberlerinde sürekli muhattap olduğumuz bazı olaylar:

-azerbaycan-ermenistan savaşı
    -bosna savaşı ve katliamları
    -körfez savaşı
    -rus-çeçen savaşı
    -kosova-sırp savaşı ve katliamlar
  • benim için en büyük problem babamların beni komşuya gönderip müsaitseniz size oturmaya gelcez dedirtmesiydi.

arkadaş o yaşta komşudan para dilenir gibi hissederdim kendimi. neyse ki komşuluk öldü de kurtulduk bunlardan.
  • * bakkaldan alınan topun istatistik bilimini yok sayarak sanki bilerek yapıyor gibi patlayacağı yeri bulması. patlamazsa da mahallenin en öküz adamının arabasına gelmesi.

* buluşma yerine vaktinde gelmeyen arkadaşın acaba gelmeyecek mi yoksa gelmek üzere mi sorularıyla beynin yanması

* bisikletin zincir atması, lastiğinin patlaması, frenlerin iyi tutmaması akabinde yapılan ayar çalışmaları.

* karma kaset yaptırılırken a ve b yüzü olmak üzere toplam 20 şarkı seçme zorunluluğu sonucu ortaya çıkan o ciğer yakan eleme çalışmaları

* sevdiğin klibin sonuna denk gelmek

* atari adaptörünün aşırı ısınması. 999999 oyun sanılan kasette aslında 4-5 oyun olması. bölüm bitmek üzereyken basit bir hata sonucu son canın da gitmesi.

* internet kafede bir sitenin 4 mevsim sonra açılması. chat odaları konusuna girmiyorum bile.

* jölenin en lazım olduğu anda bitmesi. (tanecikli jagler jölesi olan sosyetedir)

* kayıt üstüne kayıt yapılan kasetlerin giderek kalitesini yitirmesi. ( radyodan şarkı kaydı yapanlar derneği)

* şehir dışına yapılacak okul gezisinin aile tarafından avrupa turuna çıkmak ile aynı muameleyi görmesi.

* sevdiğin kızın seni geç çaldırması. bir mesajın iki kontör olması.

* klasöre o gün lazım olacak kitap defterin sığmaması. ( bir iki sene sonra elde taşımak cool hava verecek)

* beden dersi için sınıfta kimin giyineceği. kızlar mı erkekler mi?

* eriğine dalınan dayının camdan sizi görmesi.

vs...
  • çamurdan yaptığım kekin kabarmaması oldukça sinir bozucuydu.
  • müzik dinleme problemi. şimdiki gibi spotify yok tabii. hatta mp3 de yoktu. internetten mp3 indirmek 2000 li yılların başlarından kalmaydı.

peki ne yapardık? kaset satın alır ya da radyo dinlerdik. sevdiğimiz bir şarkı çıkınca hemen kasete kaydederdik. devasa bir müzik setim vardı. (duran duran ın ordinary world ü için saatlerce beklemiştim).onlarca kayıt kaseti yapmıştım. başlarını kaçırdığım için hiç birinin introsu yoktu. bir de pek çok baba grubu o yıllarda keşfetmiş ve dinlemiştim. en başta abba ve queen geliyordu.. neyse efendim..yani şarkılar çok kıymetliydi. bir şarkıyı "elde etmek" büyük bir başarı ve dinlemek ise büyük bir hazdı. bir de radyodan bir şarkı dinledin ve çok beğendin diyelim. piii..kimbilir kimin şarkısıydı o? ara ki bulasın.

yani en büyük sorun o güzel şarkıların nasıl dinleneceği idi. şimdi öyle mi? şarkıdan şarkıya atlıyorsun.. shazam lıyorsun. mesela biri sabah okulda derdi ki "beyler micheal jackson ın yeni klibi çıkmış."..hurraa şimdi işin yoksa mtv nin başında bekle. gerçi sonra mtv de kapandı.

plakçı dayım ise "ulan teknoloji amma gelişti..artık kasete kaydedip walkmande dinleyebiliyorsun" derdi. hey gidi.
  • çelik’in kazakları.
  • commodore 64 ile kafa ayarı. international karate oynamak için ne maymunluklar yapmıştım o teybe. ne saadet ki amiga ile tanışıp diskete geçmiştim, xcopy ile huzur bulmuştum.
  • teletekste aranan bilginin bulunamaması.
    yarmagül tokası takmış kızlar. ne iğrenç görüntüydü o?
hesabın var mı? giriş yap