şükela:  tümü | bugün
  • işte o para

şu an kullanılan 1 liranın yaklaşık 1.5 katı büyüklüğünde olan paradır. tasarımcısını gerçekten merak ediyorum.
  • doksanların sonunda yarısıyla okul kantinlerinden simit ve ayran alınabilen paradır. emektardır. defterin bir alt yaprağına konup üzeri kurşun kalemle hafif karalanarak az kopyası çıkartılmamıştır.*
  • dedemin teyzesi elini öpünce harçlık olarak verirdi. kocaman olunca fazla para verdi sanardım. aradan 20 sene geçti, dedemin teyzesi elini öpünce 50 kuruş veriyor. işte enflasyon işte istikrar.
  • şu an kullanılan 1 liranın 1.5 katı büyüklüğünde falan değildi.
  • ilkokulda harçlığım olan para. kendisi şu an kullanılan 1 lira büyüklüğünden hallicedir.
  • asil ozelligi genis degil kalin olmasi olan para.
  • kagit versiyonunu ilkokulda harclik olarak alirdim ben bunun. simit ve ayran ustune cebime de bir miktar para kalirdi hatirliyorum. uzun bir sure biriktirince de kinder supriz alabiliyorduk o ara.

hey gidi amina kodumun ulkesi, en guzel oldugu donemlerde bile zavalliydi.
  • yerine göre taso olarak kullanılmıştır.
  • madeni 50 bin lira çapı: 28mm, kalınlığı: 2.6 mm, ağırlığı 11.70 g
    madeni 1 lira çapı: 26.15mm, kalınlığı: 1.9mm, ağırlığı: 8.2 g

kaynak
  • üzerinde yumurta pişirebileceğiniz, iki tanesini altlı üstlü kullanarak başarılı tostlar yapabileceğiniz bir paradır. ütü bile yapılabilir aynı zamanda. öylesine çok amaçlı bir paraydı muhterem.*