şükela:  tümü | bugün
  • ilk bölümüyle hayran bırakmış dram türünde anime. görüntü kalitesi, çizimleri oldukça kaliteli. izlerken sanki bir mafya filmi izliyormuş havası alıyorsunuz.

hikaye karaborsa içki satışının döndüğü lawless adlı kasabada geçmektedir. avilio adlı karakterin mafya anlaşmazlığı yüzünden ailesinin gözlerinin önünde öldürülmesi üzerine yasa dışı işler yapmak için şehre dönmesiyle başlar. tabi avilio'nun bu şehre dönmesinde ki amaç içki satışı yapmak değildir sadece geçmişte yaşadıklarından dolayı hissettiği güçlü intikam duygusudur. ailesinin ölümünden sorumlu tuttuğu vanetti ailesi ve sorumlu olan herkesten intikam almak en büyük amacıdır.

trajik bir kader eşliğinde bu adamların 91 günlük hikayesi nasıl olacak dersiniz?
  • güncel olarak bir animeyi takip etmeyeli uzun zaman olmuştu. şimdi 91 days'i takip ederken çok sabırsızlanıyorum. açık ara senenin en iyi animesi olur. ilk 8 bölüm sonunda (bkz: ölmeden önce izlenmesi gereken yirmi anime) listeme girdi.
  • gerek atmosferi gerekse hikayesiyle şahane bir anime. zaten logoda kör göze parmak misali selamı çakmışlar ama god father aroması her yerine bulaşmış. avilion'un zeka dolu hamleleri ve sinsi kişiliği bir death note ve kira tadı veriyor. şimdilik heyecanla takip ediyoruz. her bölüme bir gün ismi verildiğine göre toplamda 91 bölüm olacak bir anime gibi duruyor. gönül biriktirip izlemek istiyor lakin çok heyecanlı ilerlediği için dayanamıyorum.
  • 12. bölümüyle final yapmış anime, animeyi paragraflarca övmeyecem güzel birde mayfa meselelerini seviyorsanız ekstra güzel ve akıl oyunları ile süslenmiş bir anime lakin ben niye 91 days olduğunu anlamadım adının son sahnede lan acaba devamı gelir mi bi açık kapı bırakırlar mi dedim o da yok.
  • bir hikayesi vardı ve uzatmadan, sakız gibi sündürmeden anlattı. ağzımıza bir parmak bal çalıp, tadına doyamadan da bitti. içimizi burktu. anime sevmeyenler için üzülüyorum böyle bir masterpiece'i izleyemeyecekler.

"yaşamak için bir sebebe ihtiyacın yok. sadece yaşarsın."
  • 91 ÷ 7 = 13'ten 13-14 bölüm olur dediğim; ama tam tutturamadığım şahane anime.
  • ara ara animasyonun ciddi anlamda sıçmasını göz ardı ederek konuşursam, kesinlikle 2016 sonbaharının en iyi animelerinden biridir. herhangi bir devam eden mangadan uyarlanmadığı, orijinal senaryolu bir anime olduğu için hiçbir şeyi havada bırakmadan, derli toplu bir hikaye anlatmıştır.

--- spoiler ---

animenin en acayip yanı ölümlerdi. şimdi biz animelerde neye alıştık? bir kere bir karakter ölecekse yarım saat flashback yaşar, hayatı bir film şeridi gibi gözlerinin önünden geçer, katiliyle duygulu bir konuşma yapar ve ölür. eğer olaylar bu şekilde gelişmezse ve karakter aniden vurulursa falan bilin ki ölmemiştir, iki bölüm sonra ce-e diye çıkar. 91 days'te ise insanlar sinek gibi, seyirci "lan?" demeye kalmadan ölüyor. örneğin daha ilk bölümde angelo'nun vanno'yu öldürmesi beni çok şaşırttı. vanno nero'nun kankası, fio ile arasında romantik bir şeyler olur mu diye düşünürken çat diye gitti adam. insan başrollerin aranan seiyuu'su ono daisuke'nin seslendirdiği bir karakterin bir bölümde harcanmasını da beklemiyor. hele barbero kendisini öldürenin kim olduğunu bile algılayamadan gitti.

ölüm demişken, animenin kapanış jeneriğinin uzun versiyonunu dinlerseniz sonlara doğru sözlerin girdiğini duyacaksınız. şarkıyı dinler dinlemez bu animenin sonunda ya angelo ya nero ölecek demiştim, haklı çıktım. gerçi son ana kadar kim kimi öldürür tahmin edemedim. ha tabi "at arabasını süren aslında lelouch'tu" geyiğini bu anime için de yapanlar var ama bence hiç gerek yok bu kadar kasmaya.
    --- spoiler ---

91 days'i bu kadar sevmemin sebeplerinden biri de monoton bir havada gitmemesi. intikam hikayesi söz konusu olunca sürekli ciddi, ağır, kasvetli bir mafya ortamı izleyeceğini sanıyor insan ama anime ciddi olduğu kadar eğlenceli bir hava da yakalıyor. 4. bölümü tamamen gülümseyerek izlemiştim. bir kere son zamanlarda gördüğüm en eğlenceli karakterlerden biri olan fango gibi bir karakter vardı elimizde. son bölümde bile üzülmekten çok güldüm desem yalan olmaz, çünkü son sahne beni dağıttı:

(bkz: pen-pineapple-apple-pen)
  • 2016 yılının uzak ara en iyi animesi. konusu, çizimleri, karakter yapıları.