şükela:  tümü | bugün
  • kendi hazırladığı matematik sorusunun cevabını bilene 93 aylık emekli maaşını vereceğini söyleyen emekli matematik öğretmeni amcamızın sorusudur.

bakınız

biraz gerisinde kalmış teknolojinin, rahat çözülür bu soru ama kesinlikle yan çizecektir, ne de olsa emekli öğretmen, bir şekilde kabul etmez o çözümü.
  • emekli amcamızın 93 emeki maaşı hazır bankada mı ? yoksa kazanana 93 ay vade mi yapacak önce onu öğrenmem lazım.
  • 93 e takmış olan kişinin cevabını aradığı soru.. cevap tabiki 93.
  • çözdüğüm ama bunu para için değil kendimi denemek için yaptığım soru. unutmamışım matematiği.
  • (bkz: aydın cerit)
  • haber linkinden okumak çok zor uğraşıp soruyu yazıyorum.

4.565.762.633.085.559.309.787.844.019.496.957.585.189.858.362.380.649.524.660.889.793.428.881.455.871.415.634.713.021.629.615.591.233 sayısı asal değildir ve soruda bu a sayısı olarak belirtilecektir.

i- a sayısını asal çarpanlarına ayırınız.

ii- n pozitif bir tam sayı olmak üzere, (3 üzeri n )-1 sayısının a'ya tam olarak bölünebilmesini sağlayan en küçük n sayısı kaçtır?

soruda bulunan cümleler birebir aynı değildir; ancak aynı anlamı taşımaktadır. üslü sayıları sözlükte belirtemediğim için 3 üzeri n bu şekilde yazılmıştır.

kontrol ederek dikkatli bir şekilde sayıyı yazdım, bir kez daha kontrol edip, hata varsa belirtmek isteyen olursa, buradan bakabilir. link

gelelim cevap ile ilgili yorumlara,

sayının hangi asal sayılara bölünebildiğini asal sayılara küçükten büyüğe doğru giderek bölmek en uygun yol gibi duruyor.

sayı tek sayı 2 eleniyor.

sayıyı oluşturan rakamların toplamı 494, 3'e de bölünemiyor.

son rakam 0 ya da 5 değil 5'e de bölünemiyor.

soruyu çözmeye niyetlenen arkadaşlara az da olsa yardım etmeye çalıştım.

kolay gelsin.
  • 93 emekli maaşını vereceğini bilsem oturup kodunu yazıp hesaplattıracağım problem. 93 basamak sorun değil. amca pi sayısının binlerce basamağının nasıl hesaplandığını bilmiyor, oturup bilgisayarda en çok 32 basamak var diyor. değil 93, bir maaşını vermez. notere soksun devreye, halledelim.
  • 93 basamaklı olmayan sayıya ilişkin sorudur.
  • anlaşıldığı kadarıyla sorunun iki versiyonunu yapmış ki kafalar iyice karışsın.
    bu linkteki soru ile bu linkteki soru aynı değil.

edit: ilk linkteki sorunun çözümü için n = 30000'i geçtim, henüz ümit yok.