şükela:  tümü | bugün soru sor
 • evet, bir hedef koyup bu hedefi %95.8 sapma ile yakalamak(!).

  zırva gibi görünüyor değil mi? trollük gibi görünüyor? evet belki trollük ama maalesef trolleyen ben değilim, ülkeyi yönetenler.

  çekim merkezimiz kütahya'da inşa edilen türkiye'nin dördüncü büyük havalimanı olan zafer havalimanı için garanti edilen yolcu sayısının sadece %4.2'lik kısmı gerçekleşmiş. yani %95.8 oranında bir yanılma söz konusu.

  peki bu fark nasıl karşılanıyor? evet, bingo! hazine garantisi ile...

  --- spoiler ---

  uluslararası şeffaflık derneği, kütahya’da 2012 yılında açılışı yapılan zafer havalimanı’nı işleten şirkete, 20 milyon 855 bin euro 948 ödendiğini belirtti. ihaleye konulan garanti yolcu sayısındaki yanılma payının ise yüzde 95.8 olduğu ifade edildi. gazete duvar'da yer alan habere göre, kütahya’da yapılan zafer havalimanı, 25 kasım 2012’de açıldı. havalimanının afyonkarahisar, uşak ve kütahya’ya hizmet verecek şekilde planlandığı belirtilmişti. havalimanının ihalesi 29 yıl 11 aylık işletme süresiyle ıc içtaş şirketine verilmişti. uluslararası şeffaflık derneği’nin hazırladığı grafiğe göre, 50 milyon euro’luk bir yatırımla inşa edilen havalimanı için giden yolcu başına iç hatlarda 2 euro, dış hatlarda da 10 euro garanti ücret belirlendi. onuncu yılın sonuna kadar her yıl artacak şekilde verilen yolcu garantisi 2012 için 850 bin kişi, 2022 içinse 1 milyon 317 bin 773 kişi olarak belirlendi. 2016 yılına kadar garanti yolcu sayısındaki yüzde 95.8’lik yanılma payı nedeniyle şirkete hazine’den, 20 milyon 855 bin 948 euro ödendi. işletme süresi bitene kadar toplam 205 milyon 281 bin 118 euro ödeme yapılacağı tahmin ediliyor.

  --- spoiler ---

  başka bir kaynak: 214 milyon euro'yu vatandaş ödeyecek
 • tamamen türk halkının şapkasını önüne koyup düşünmesi gereken bir hatasıdır. biz neden bu havaalanını kullanmadık, yüce insanlar düşünmüşler taşınmışlar bizler için yapmışlar demesi gerekir. hemen bir kampanya başlatılmalı ve yurdumun her bir yerine bu zafer havaalanı üzerinden gidilmelidir.
 • sanırım ihale komisyonu bile toplantıya giderken o havalimanına inmemiş..
 • (bkz: siyasal islam)
  (bkz: gercek islam bu)
  (bkz: rant)
  (bkz: talan ekonomisi)

  ve ortaya cıkan rantın sadece bi kişinin cebine gittiğini sanmak.
 • kütahya nereye yakın?
 • kütahya' da havalimanı olduğunu yeni öğrendiğim başlıktır. şimdi üşenmedim baktım. kütahya çevresinde balıkesir,bursa, uşak ve izmirde havalimanı var. şimdi bu havalimanının kullanılması için şahsın sadece ve sadece kütahya' ya gidiyor olması lazım. havalimanı olmayan bir il var çevresinde eskişehir, eskişehirin hemen dibi ise ankara. hangi akla hizmet bu kadar yolcu kapasitesi olacağını hesaplamışlar anlamış değilim. kütahya' ya kim gidiyor amk. sağa sola giderken arabayla içinden geçilen bir il.

  edit: bir kişi daha eskişehirde havalimanı var derse kendimi sikeceğim. var da ne sike yarıyor. varsa binin istanbuldan uçun amk. tarifeli uçak yok bir şey yok.
 • her kim bundan rant ve çıkar sağladıysa afiyet bal şeker olsun. benden yana bir şey varsa helal olsun.

  böyle şeyler yapmazsanız hatrım kalır. kendimi azdıramayan bir fahişe gibi hissederim.
 • o şirket havaalanını babasının hayrına mı yaptı? öyle ya da böyle bir müteahhit gibi üstüne karını da koyup devletten alacak karşılığını. sen olsan hibe eder miydin inşaa ettiğin havaalanını? yap işlet devret mantığı budur zaten. kimse kumar oynamaz böyle büyük işlerde. devlet taksitle havaalanı yaptırmış gibi gör panpa. burada tartışılması gereken konu o kadar az yolcu olan bir havayolunun araştırılmadan açılması olmalı.

  editöring: tabi göz ardı etmemek lazımdır ki işin içinde rant ve yolsuzluk olma ihtimali de %95.8
 • kışın su bastığından kullanılamayan havaalanı ile yarışır. (bkz: hatay)