• uzerine belki birsey soylenecekse bosversene bu tarif için en guzel sozcuk olacaktır.ilk 3 harf konunun ozetini barındırmaktadır.
  • içinde aklı başında olan (yani benim gibi düşünen) insan oranının 844'te 2, yani % 0,002, yani yaklaşık 50 binde 1 olduğu kuşak.

aslında 100 binde 3 olacaktı ama, o da sivil değilmiş, sonradan anlaşıldı. "ateistim, anti-milliyetçi ve anti-militaristim" diyen birisi, gidip başka bir adamı, istiklal marşı sırasında marşı söylemediği gerekçesiyle komutanlardan birine şikayet ederek ceza alması için uğraştı. sonra dedim ki, "hani sen anti militaristim filan diyordun, ne bu istiklal marşı olayı?" olay istiklal marşı değilmiş, güya insanların birlik duygusu hissedeceği çeşitli simgelermiş. bu simgeler önemliymiş, çünkü bu sayede "survival" sağlanıyormuş. bir tanesi de böylece sosyal darwinist çıkınca, iyice umudumu kestiğim kuşak.
  • yaşasın bizim de bir kuşağımız var!
    seksenlerde çocuktuk, o zamanlarda genç olmuş abi-ablalarımıza özendik; permalı saçları, madonna'ları, a-ha'ları vardı. ya bizim? hemen kılığımızın, kıyafetimizin neyde sabitlenmesi gerektiğine, müzğimizin metal mi rap mi olması gerektiğine, vs.ye karar vermek üzere bir kurul oluşturulmasını öneriyorum.
    etiketlerimiz olmadan asla!
    yaaaauv yaaauv bırakın bunları, ilerleying artık yaaauv iletişim kurun yaaauv... bıraktım tamam yaa yazın beni de oraya: 98 kuşağı 82/3
  • (bkz: y kuşağı)
  • windows 98 kullanarak bilgisayar kullanmaya ba$layan kullanici kitlesine verilebilecek olan ad.
  • ispanya'da politik ve sosyal kaygılı eserler vermiş bir grup yazar ve şaire verilen isim.bu yazar ve şairlerin tamamı 1864 ve 1875 yılları arasında doğmuş ve ispanya'nın o dönem avrupa düzeyine ulaşması için ciddi uğraşlar vermişlerdir.eserlerinde geleneksel öğeleri modern öğelerle birleştirerek yeni bir tarz yakalamış ve realizmin klasik tabularını yıkarak sadeliği ön plana çıkarmışlardır.dönem ispanyasının tüm çarpıklıklarını da yansıtırlar eserlerinde.bu yazar ve şairlerin bazılarını şöyle sıralanabilir:miguel de unamuno, carlos arniches,vicente blasco ibáñez,valle inclán, manuel gómez moreno, jacinto benavente,ángel ganivet.
  • adını 1898'de meydana gelen amerika ispanya arasındaki savaş'tan alan ve bu savaşın ardılı yıllarda ispanyol edebiyatında ortaya çıkan jenerasyon ya da nesil. (isim babalığını azorin yapmıştır) bu savaş her ne kadar ispanyayı büyük bir tahribata uğratsa da ispanyol edebiyatı açısından bir dönüm noktası olmuştur. bazıları için kültürel olarak avrupalılaşma bir problem, bazıları içinse miguel de unamuno gibi ispanyol edebiyatı yazarları açısından, dönüm noktası olarak görülmüştür. bu dönemde kastilya adeta ispanya'nın yeşeren tohumu gibi oluyor, derin bir aşk ve anlayışla yazınsal boyut anlamında yapıtlar gücünü kastilya'dan alıyor. bu dönemin eserleri ruhani, manevi ve tematik değerler ele almasına rağmen bireysellik damgası yemekten kurtulamıyor. nietzsche, arthur schopenhauer gibi düşünürlere ciddi anlamda bir bağlılık duyuluyor. eserlerdeki dil tamamiyle süsten ve ağdalı bir dilden uzak herkesin anlayabileceği basit bir dilde kaleme alınıyor. bu dönemin tutkulu cervantesçileri diyebileceğimiz yazarlar onu resmen bir sembol gibi görüyorlar ve sadece bu altın çağ başyapıt yazarına değil ispanya'nın ortaçağ'a damgasını vurmuş birçok yazarına derinden bir sadakat hissediyorlar. francisco de quevedo ve gracian gibi yazınsal anlamda gerçek klasik yazarlardan tutun cadalso ve larra gibi arka planda kalan yazarlarına da gereken saygıyı gösteriyorlar.
  • (bkz: 27 kuşağı)
hesabın var mı? giriş yap