şükela:  tümü | bugün soru sor
  • türkiye cumhuriyeti parlamenter sisteminin ömrüdür.*

    --- spoiler ---

    23 nisan 1920'de türkiye büyük millet meclisi'nin (tbmm) açılmasıyla fiilen başlayan parlamenter sistem bu hafta sona eriyor. meclis’in 24 haziran seçimi için tatile girmesinden önce bu hafta görüşeceği son konu ‘torba teklif’ olacak. türkiye 24 haziran seçimlerinden sonra ise artık 'başkanlık' sistemine geçiyor.

    tbmm, 26'ncı dönemi bu hafta sona eriyor. meclis'in 24 haziran seçimi için tatile girmesi, 23 nisan 1920’de başlayan parlamenter sistemin de sona ermesi anlamına geliyor.

    --- spoiler ---
  • parlamenter sistemi cumhuriyet ile cumhuriyeti türklük ile bağdaştıran gerizekalılar yüzünden sistemi adamakıllı tartışamıyoruz bile.geçen 98 yıla baktığımızda parlamenter sistem bize ne kattı?aylarca hükümet kurulamamamasına,baraj altı partiler kalmasına ve sürdürülemeyen istikrara yol açmadı mı?mevcut sistem gelince saadet partisinin bile mecliste temsilcisi olacak.o halde sadece bir kaç partiye hizmet eden parlamenter sistemmi daha iyi yoksa oy oranı %1 bile olmayan saadet partisine meclise vekil sokma şansı veren sistem mi?her şeye ön yargı ile yaklaşanlar tarafsızca bir düşünsün ve insan gibi gerçek düşüncelerini söylesin.